Čeští zaměstnanci se bojí říci si o přidání nejvíce na světě, „drží pusu o krok“. Přehlížejí vyšší zisky zaměstnavatelů, kteří těží z toho, že se jejich zaměstnanci „nechávají holit jako ovečky“
Pouze čtvrtina českých zaměstnanců se chystá říci si o přidání. To je nejméně ze 46 zemí, v nichž poradenská společnost PwC svůj průzkum prováděla. Postoj českých zaměstnanců je zvláště zarážející po přihlédnutí k tomu, že Česko vykazuje jednu z nejvyšších měr inflace ze sledovaných zemí. Rapidní inflace by měla Čechy pobízet k tomu, aby si říkali o přidání v mnohem vyšší míře. Měli by žebříčku PwC spíše vévodit než být na jeho chvostu.
To však není vše. Ještě více zarážející je umístění Čechů po přihlédnutí k tomu, že Česko vykazuje ze sledovaných zemí vůbec nejpřehřátější trh práce. Česká republika má dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi EU, ale také OECD. Taková situace by měla zaměstnancům nahrávat, aby si mohli o přidání říci úspěšně. Prostě proto, že zaměstnavatel je nemá na vyprahlém trhu práce kým nahradit.
Jenže se tak vůbec neděje.
To, že si Češi neříkají o přidání jako jiné národy, ještě navíc navzdory vysoké inflaci a nízké míře nezaměstnanosti, se velmi hodí zejména firmám a podnikám působícím v ČR a pak také České národní bance.
Firmy a podniky v Česku loni markantně navyšovaly své zisky. Použily narativ války na Ukrajině a energetické krize, jimž zdůvodnily své vlastní zdražení – zdražení ještě nad rámec objektivního růstu nákladů. Politici tento narativ pomáhali leckdy utužit, neboť vytvářeli dojem bezprostředního ohrožení Česka válkou, například zavedením toho, co označili za „válečnou daň“. I „válečná daň“ u veřejnosti vytvářela dojem, že o náklady související s válkou – bezprostředně ohrožující všechny – se musí spravedlivě podělit celá společnost.
Ve skutečnosti ale navýšení nákladů vyvolané válkou bylo slabší, než o kolik firmy a podniky zdražily. I z důvodu tohoto zdražení tak Česko vykazovalo jednu z nejvyšších inflací v EU.
Přitom si ovšem čeští zaměstnanci neříkali a neříkají o přidání tolik jako jinde ve světě, kde je navíc inflace zpravidla nižší.
Češi jsou tedy jako pomyslné ovečky holeni hned dvakrát.
Zaprvé, firmy a podniky se na nich „pakují“, takže podíl marží a zisků na celkovém výkonu ekonomiky narůstá, jak shledává i studie uveřejněná Českou národní bankou (zde). Zadruhé, vysoké zisky firem podporuje právě i to, že Češi „drží pusu a krok“ a vyšší ziskovost svých zaměstnavatelů ochotně mlčky tolerují, aniž by si řekli o (odpovídající) přidání. A to i přesto, že jim samotným leckdy citelně životní náklady narůstají.
České národní bance se to, že bojácní čeští zaměstnanci „drží pusu a krok“ hodí z toho důvodu, že se tak díky tomu neroztáčí mzdově-inflační spirála. Proti ní by musela ČNB zasáhnout dalším zvýšením své základní úrokové sazby. Vyšší sazba by ale firmám a podnikům zdražila jejich úvěry a nahlodala tedy jejich ziskovost.
Takže to, že si Češi neříkají o přidání tolik jako jiné národy, se hodí firmám podnikům také hned dvakrát. Zaprvé, mastí si tak vlastní kapsu přímo tím, že nemusí zvyšovat tolik mzdy. Zadruhé, z důvodu bojácnosti českých zaměstnanců se neroztáčí ona mzdově-inflační spirála, takže ziskovost firem a podniků zůstává relativně vysoká i díky levnějším úvěrům.
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Pěstounská péče - dávky a jejich výše
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Důchod OSVČ a zaměstnance - srovnání 2022
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Mobilní operátoři 2023 - přehled operátorů v ČR a jejich tarifů.
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?