Do centra pozornosti se dostanou centrální bankéři v portugalské Sintře (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní makroekonomický kalendář bude poměrně chudý na data. O dění na finančních trzích se tak zřejmě postará symposium ECB v portugalské Sintře, které dnes zahájí odbornou část a bude zároveň prostorem pro vystoupení prezidentky ECB Lagardeové. Na druhé straně Atlantiku v USA budou zveřejněné květnové údaje objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které podle nás celkově klesly o 0,3 % m/m, resp. téměř stagnovaly (+0,1 % m/m) v případě objednávek bez dopravních zařízení.
Symposium ECB a předstihové indikátory v USA.
Na meziměsíčním poklesu amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se v květnu podepsala zejména dubnová vyšší srovnávací základna, která těžila z velkého objemu objednávek aut a leteckých zařízení v sektoru obrany. Po očištění o objednávky dopravních zařízení by podle nás mělo dojít v květnu zhruba ke stagnaci (+0,1 % m/m). Důvěra amerických spotřebitelů dle Conference Boardu v červnu zřejmě jen nepatrně vzrostla o 0,5 b. po zhoršování v předchozích dvou měsících.
Rostoucí pesimismus v tuzemské ekonomice.
Včerejší měkké indikátory sentimentu vykreslují poněkud ponurý obrázek tuzemské ekonomiky. Konjunkturální průzkum za červen ukázal na zhoršení nálady v domácí ekonomice, a to napříč všemi podnikatelskými odvětvími s výjimkou stavebnictví a zároveň také u spotřebitelů. Nejhlouběji pod dlouhodobými průměry se současně nachází nálada v průmyslu, která je nejnižší zhruba od začátku covidové pandemie (duben-červen 2020). U průmyslníků došlo především ke zhoršení vnímání ekonomické situace a výhledu výrobní činnosti, zatímco hodnocení současné poptávky zůstalo poměrně slabé. Ani nálada českých domácností se v červnu nezvedla, což opět příliš nesvědčí o začátku oživení spotřebitelských výdajů. Více o včerejších indikátorech sentimentu zde: https://bit.ly/3XrPvYv.
Německý IFO index překvapil negativně a navázal tak na PMI ze závěru minulého týdne. V červnu skončil na 88,5 b. (vs konsensus 90,7 b.). Zklamaní se koncentrovalo ve složce očekávání, která v červnu klesla o výrazných 4,7 b. na 83,6 b., zatímco složka hodnotící současnou situaci skončila v souladu s očekáváními na 93,7 b. Celkově tak pesimismus plynoucí z dosud zveřejněných předstihových indikátorů jak u nás, tak v zahraničí příliš nenahrává výraznějšímu oživení tuzemské ekonomické aktivity v druhém čtvrtletí. Naopak svědčí o nevýrazném výkonu tuzemského průmyslu, navíc s nadále zhoršujícím se výhledem v souvislosti se slabou zahraniční poptávkou, a pokračujícím útlumu spotřebitelské poptávky.
Geopolitická rizika plynoucí z eskalace situace v Rusku a následné bleskové deeskalace na včerejším obchodování nebyla nijak patrná. Euro vůči dolaru posílilo jen mírně o 0,1 %. Českou korunu nerozhodila ani zhoršující se důvěra v tuzemskou ekonomiku.Během včerejšího dne dokázala posílit o 0,15 %. Z ostatních středoevropských měn dokázal posílit výrazněji jen maďarský forint (o 0,27 %), zatímco polský zlotý oslabil o necelých 0,1 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?