Politická dohoda o novém protinátlakovém nástroji, který má lépe hájit zájmy EU na celosvětové úrovni
Evropský parlament a Rada dnes dosáhly konečné politické dohody o protinátlakovém nástroji. Tento nový nástroj umožní EU reagovat na hospodářský nátlak, a tím lépe hájit své zájmy a zájmy svých členských států na celosvětové úrovni.
Nástroj je koncipován tak, aby v první řadě od případného hospodářského nátlaku odrazoval. Pokud přesto k takovému nátlaku dojde, nabízí nástroj možnosti, jak třetí zemi prostřednictvím dialogu a jednání přimět, aby s nátlakovými opatřeními přestala. Není-li však jednání úspěšné, může EU přistoupit k široké škále možných protiopatření vůči zemi, která hospodářský nátlak vyvíjí. Patří mezi ně uložení cel, omezení obchodu se službami a omezení přístupu k přímým zahraničním investicím nebo veřejným zakázkám.
Dnešní dohoda obsahuje právní rámec, na jehož základě může EU požadovat, aby třetí země napravila újmu, kterou svým hospodářským nátlakem způsobila. Zahrnuje rovněž rozhodovací mechanismy, zejména úlohu Rady při určování toho, zda je cílem hospodářského nátlaku EU nebo členský stát, jakož i časové rámce pro opatření EU v rámci tohoto nástroje.
EU bude i nadále spolupracovat s podobně smýšlejícími partnery a spojenci při řešení hospodářského nátlaku a protinátlakový nástroj je významným příspěvkem k mezinárodnímu úsilí v této oblasti.
Další kroky
Před vstupem nového nařízení v platnost budou muset Evropský parlament a Rada dokončit schvalovací postupy. Vstup v platnost se očekává na podzim tohoto roku.
Souvislosti
EU a její členské státy se v posledních letech staly terčem záměrného hospodářského tlaku. Evropská komise navrhla protinátlakový nástroj v roce 2021 v rámci své nové obchodní strategie jako nový specializovaný prostředek k řešení hospodářského nátlaku, který je definován jako situace, kdy třetí země vůči EU nebo členskému státu uplatňuje (nebo hrozí, že uplatní) opatření ovlivňující obchod a investice, a tím se Unii nebo členský stát snaží přimět k přijetí určitého rozhodnutí. Nástroj může aktivovat široká škála nátlakových praktik.
Evropská komise bude při zvažování aktivace nástroje vycházet z příspěvků zúčastněných stran a podniky se vyzývají, aby předložily příslušné informace.
Protinátlakový nástroj a veškerá opatření, která mohou být v jeho rámci přijata, jsou v souladu s mezinárodními závazky EU a plně vycházejí z mezinárodního práva. Evropská komise brzy představí evropskou strategii hospodářské bezpečnosti, která je plánována na 20. června 2023.
Další informace
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Kdo má dnes svátek?
- Kdy má svátek Martin
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Politická dohoda o novém protinátlakovém nástroji, který má lépe hájit zájmy EU na celosvětové úrovni
- Politická dohoda o protinátlakovém nástroji - Obchod
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?