Komise zajistila dohodu se společností BioNTech-Pfizer o dodávkách očkovacích látek proti covidu-19 - Evropská zdravotní unie
Prostřednictvím Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) dnes Evropská komise ve spolupráci s členskými státy a jejich jménem dosáhla se společností BioNTech-Pfizer vyvíjející vakcíny dohody s cílem lépe reagovat na vyvíjející se potřeby zemí EU v oblasti očkovacích látek proti covidu-19. Úprava stávající smlouvy o dodávkách očkovacích látek zohledňuje příznivější epidemiologickou situaci a zároveň nadále zajišťuje přístup k nejnovější dostupné verzi vakcíny v případě, že by se v budoucnu objevily varianty covidu-19 vzbuzující obavy.
Dnes oznámenou dohodou dojde k následujícím úpravám stávající smlouvy:
- sníží se množství dávek, které země EU na základě smlouvy zakoupí – po uhrazení poplatku se z původně nasmlouvaných dávek očkovacích látek stanou volitelné objednávky,
- prodlouží se doba, po kterou budou členské státy schopny převzít dodávky očkovacích látek – od nynějška až 4 roky,
- do konce platnosti smlouvy bude možné mít i nadále přístup k dodatečným dávkám až do původního smluvního objemu, aby se zajistilo, že budou uspokojeny potřeby zemí v případě, že se zvýší počet případů covidu-19 a zhorší se epidemiologická situace,
- bude zajištěn trvalý přístup k očkovacím látkám přizpůsobeným novým variantám, jakmile budou schváleny regulačními orgány.
Uvedené změny dohody bylo dosaženo po jednáních mezi podniky zabývajícími se vývojem očkovacích látek, členskými státy a Komisí, a to s cílem zajistit soulad s očkovacími strategiemi členských států a s vývojem jejich potřeb v oblasti veřejného zdraví.
Souvislosti
Od roku 2020 investovala Evropská unie v souladu se strategií EU pro očkovací látky do celosvětové výroby vakcíny proti covidu-19 značné prostředky. Zásadní bylo zajistit vakcíny co nejdříve a v potřebném množství, což si vyžádalo významné investice, a to ještě před tím, než bylo jisté, zda budou vyvíjené vakcíny účinné.
Efektivita provádění strategie EU pro očkovací látky předčila veškerá očekávání: členské státy EU získaly přístup k bezpečným a účinným vakcínám vyvinutých pomocí širokého spektra technologií a v množství, které země potřebovaly. Díky tomu mohly všem občanům EU nabídnout základní očkování a následně posilovací dávku, čímž se zachránilo mnoho životů a zmírnil se dopad pandemie na sociální a hospodářský život.
Velký počet těchto vakcín byl navíc použit také v rámci úsilí o celosvětové řešení pandemie. Členské státy se podělily o více než 526 milionů dávek, z nichž přibližně 494,4 milionu již bylo přijímajícím zemím dodáno.
Zároveň musí členské státy i nadále zajistit, aby měly dostatečné strategické zásoby očkovacích látek nezbytné k ochraně zranitelných částí své populace a k řešení možného epidemiologického vývoje koronaviru.
Komise, členské státy a společnost BioNTech-Pfizer podepsaly ke smlouvě dodatky již dříve – na jejich základě se přizpůsobil harmonogram dodávek potřebám členských států a vzniklo centrální skladovací zařízení zvyšující skladovací kapacitu pro členské státy.
Další informace
Strategie EU pro očkovací látky
Bezpečné vakcíny proti covidu-19 pro Evropu
Opatření EU v reakci na koronavirus
Internetové stránky úřadu HERA
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz