Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu
Ratingová agentura Fitch varuje před zhoršením ratingu USA z aktuálních „AAA“. Výhled je negativní, vše souvisí s nedosažením dohody o dluhovém stropu. I přesto, že Fitch v základním scénáři s dohodou počítá, neznamená to, že budou mít Spojené státy vyhráno.
Agentura upozorňuje i na neschopnost řešit střednědobé fiskální problémy vedoucí k růstu schodků, a tedy i celkového zadlužení. V tomto ohledu pracujeme s podobností s rokem 2011. Tehdy agentura S&P zhoršila rating USA jen pár dní po dosažení dohody. Stalo se tak s ohledem na nedostatečnost přijatých fiskálních opatření a dlouhodobou neudržitelnost dluhu.
Ministerstvo financí už od ledna funguje v režimu mimořádných opatření majících za cíl oddálení tzv. X-date neboli data, kdy by americká vláda nebyla schopna splácet závazky a provádět platby. Mimořádná opatření by dle odhadů samotného ministerstva mohla být vyčerpána už na začátku června. To by v kombinaci se stavem vládního účtu, kde podle Fitche bylo k 23. květnu 76,5 miliardy dolarů, a objemem plateb na začátku příštího měsíce mohlo opravdu znamenat nesplnění části závazků ještě před dosažením dohody o dluhovém limitu.
Nedosažení dohody či nepozastavení dluhového stropu by nebylo konzistentní s ratingem „AAA“. Případnému defaultu by bylo možné se vyhnout prioritizací splátek dluhu před ostatními závazky. To však vyžaduje souhlas Kongresu. Fitch varuje, že nekonvenční řešení jako aktivace 14. dodatku nebo emise bilionové platinové mince by rovněž nebyla konzistentní s aktuálním ratingem.
Pokud by na default došlo, Fitch by u zasažených instrumentů změnil rating na neinvestiční „D“. Dlouhodobé instrumenty splatné v následujících 30 dnech by byly přehodnoceny na „CCC“, krátkodobé, tedy pokladniční poukázky, na „C“. Zbylé instrumenty, jejichž splatnost/platby přesáhnou dobu 30 dní po defaultu, by byly přehodnoceny dle nového ratingu, který je výstupem modelu agentury. USA si aktuálně stojí na „AA+“. Model pracuje se snížením o dva levely pro země, které nejsou schopny splatit závazky, což by znamenalo „AA-“. V tomto ohledu však sehrává roli více faktorů, které by mohly rating ovlivnit. Platí, že čím delší neschopnost splácet, tím hůř pro rating. Ratingový strop USA by pravděpodobně zůstal na „AAA“.
Fitch zmiňuje, že slabší daňové příjmy a vyšší úrokové sazby vedly k zaostávání veřejných financí za původní predikcí agentury. Následuje výčet negativ správy veřejného sektoru s důrazem na absenci střednědobého fiskální rámce jakékoliv konsolidace. Fitch proto zvyšuje výhled fiskální deficitu pro letošní a příští rok. Očekává, že v následných deseti letech se dlouhodobý průměr deficitu na HDP udrží nad 7 %. Celkový dluh by měl do konce roku 2024 vzrůst na 117 % HDP, přičemž během deseti let by se měl dostat na 119 %. Z celkového výčtu faktorů, které by mohly rating zhoršit nebo zlepšit, převažují ty zhoršující v poměru 3:2.
Z historie víme, že na politiky efektivně působí nervozita na trzích. Té jsme byli svědky už před popsaným ratingovým varováním, od něhož můžeme čekat, že k volatilitě trhů dále přispěje. Výnosy rostou podél celé americké výnosové křivky, u měsíční splatnosti dokonce o více než 30 bodů nad 6 %. Emise poukázky splatné na začátku června přitom ještě před vyjádřením Fitche překonala hranici 7 %. Výnosy středních splatností pak rostou v jednociferných jednotkách bodů, vyšších než u delších splatností. Dolar mírně zpevnil. U akcií se podle nás bude během dnešního dne „prát“ hype kolem včerejších nad očekávání výrazně lepších výsledcích společnosti Nvidia, který může mít přesah na další velké techy.
Riziko zhoršení ratingu i po případné dohodě o dluhovém stropu vzrostlo. Vše bude záviset na představených opatřeních. Mělo by platit, že čím větší fiskální restrikce, tím pravděpodobnější udržení ratingu. Pokud by na ni nedošlo, zvýšenou volatilitu čekejme napříč trhy. Černým scénářem by byla nedohoda, default, zhoršení ratingu a následná významná fiskální restrikce. V takovém případě by výrazně vzrostlo riziko recese, která by však na druhou stranu mohla pomoci v boji s inflací. Případný výprodej na dluhopisovém trhu, který by Fed pečlivě sledoval s ohledem na finanční stabilitu, by mohla vystřídat situace, kdy by s ohledem na negativní ekonomický výhled začal trh upřednostňovat nejdelší splatnosti. U dolaru by záleželo na celkovém výhledu sazeb. Čím větší ekonomické zpomalení s dopadem na inflaci, tím vyšší pravděpodobnost nižších sazeb.
Zdroj: Fitch, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.