Manipulaci sazeb LIBOR a EURIBOR koordinovaly vlády i centrální banky v zájmu obnovy klidu na trzích - The Times
Manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami v době vrcholící finanční krize v roce 2008 byla podle médií hlubší, než se dosud uvádělo. Britský list The Times dnes na základě čerstvých důkazů zveřejnil nové poznatky, které ukazují, že manipulaci s klíčovými sazbami LIBOR a EURIBOR koordinovaly vlády a centrální banky západních zemí, aby na trhu uměle obnovily klid.
Noviny The Times budou podrobnosti zveřejňovat postupně. Z nových poznatků podle listu vyplývá, že centrální banky koordinovaně tlačily na finanční instituce, aby stanovovaly nižší sazby, než jaké by jinak musely stanovit, kdyby se řídily čistě tržními pravidly.
Nové skutečnosti o pozadí globální finanční krize vydává v novinách na pokračování ekonomický zpravodaj BBC Andy Verity. Podle něj v říjnu 2008 zasahovaly do stanovování tržních sazeb jak britská centrální banka, tak Evropská centrální banka (ECB) spolu se třemi dalšími centrálními bankami z Evropy a s Federální rezervní bankou v New Yorku, která je klíčovou součástí americké centrální banky (Fed). Bank of England, jak zní oficiální název britské centrální banky, označila tato tvrzení za nepodložená, píše list The Times.
"Bylo zcela nepravdivé tvrdit, že se centrální banka snažila zatajit informace, které byly relevantní pro trestní vyšetřování nebo pro případné řízení," uvedla mluvčí Bank of England, aniž by odpověděla na podrobnější otázky. "To, co bylo známo o nevhodném předkládání údajů o sazbě LIBOR, bylo důkladně prozkoumáno už před deseti lety," sdělil deníku britský Úřad pro finanční etiku (FCA). "V rámci trestního stíhání byly poskytnuty úplné důkazy," dodal.
BBC uvádí, že komerční banky byly využity jako nástroj manipulace a že o této státem vedené snaze zmanipulovat úrokové sazby v době finanční krize byly informovány regulační orgány v Británii i v USA. Důkazy ale podle BBC naznačují, že úřady tuto snahu tajily.
Na vrcholu finanční krize v roce 2008, kdy finanční instituce kvůli problémům s kvalitou hypoték téměř zastavily úvěrování, vyzývaly centrální banky po celém světě ke klidu. V zákulisí ale vyšetřování podle BBC odhaluje důkazy, že centrální banky se klid snažily obnovit za použití postupů, které byly později v Británii označeny za nezákonné.
Tato opatření se týkala referenčních úrokových sazeb LIBOR a EURIBOR, které sledují, kolik si banky platí, když si mezi sebou půjčují peníze. To má značný vliv na ceny hypoték a dalších úvěrů. Čím větší důvěru měli investoři v banku, která si chce vypůjčit peníze, tím nižší je tento mezibankovní úrok. Čím vyšší sazba, tím větší pochybnosti měl trh o životaschopnosti dané banky.
V říjnu 2008 se západní svět odhodlal k masivnímu koordinovanému zásahu, aby odvrátil hrozbu kolapsu globální finanční architektury po bankrotu velké americké banky Lehman Brothers. Některé důkazy o zapojení Bank of England a britské vlády do manipulace s úrokovými sazbami se objevily už dříve, ještě nikdy však nebyly zveřejněny důkazy, které by naznačovaly, že šlo o součást širší mezinárodní snahy nejen britské centrální banky, ale centrálních bank celého západního světa.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Úrokové sazby:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Spotřebitelské půjčky rostou nejrychleji na jižní Moravě, jih Čech "zaostává"
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Levnější elektřina, dražší suroviny: Svátky se prodraží hlavně kvůli máslu
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Vojtěch Šanca, Delta Green
Základ flexibility: začít šetřit můžete hned teď, třeba i v bytě
Marek Pokorný, Portu
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla