Důchodová reforma 2023: Kalkulačka a informace. Minimální důchod se výrazně zvýší, nově vypočítané důchody klesnou o jednotky procent.
Jak se změní starobní důchod po nedávno předložené reformě důchodů? Hlavní úpravy spočívají v navázání důchodového věku na věk dožití, v úpravě parametrů výpočtu nových důchodů a zvýšení minimálního důchodu. Jaký vliv budou mít tyto změny na budoucí důchod?
Postupné zvyšování věku odchodu do důchodu
Aby vám byl přiznán starobní důchod, je v současnosti potřeba splnit dvě základní podmínky: dosáhnout alespoň 35 let důchodového pojištění a mít patřičný důchodový věk. Ten nyní postupně roste k horní hranici 65 letech, která platí pro muže a bezdětné ženy ročníku 1965 a mladší, více podrobností TADY. Povinnost získat 35 let pojištění se nemění, ale po roce 2031 se má věk odchodu do důchodu měnit dynamicky, podle průměrné doby dožití. Hranice důchodového věku se tedy bude posouvat, pokud se podle dat Českého statistického úřadu bude prodlužovat věk dožití. Pak by lidé chodili do penze i později než v 65 letech. Kdy přesně půjde člověk do penze se má každý dozvědět v roce, kdy se dožije 50 let a mezi populačními ročníky mají být maximálně dva měsíce prodloužení věku odchodu do důchodu.
Pozn.: Podle dat ČSÚ je současná doba dožití mužů 74,1 let (z roku 2021). Od roku 2001 je to prodloužení o 2,1 roku a od roku 1981 o 6,9 let. Doba dožití žen je 80,5 let (z roku 2021). Od roku 2001 je to prodloužení o 2 roky a od roku 1981 o 6,1 let.
Úprava výpočtu nových důchodů
Cílem úpravy je, aby změnou parametrů výpočtu důchodů došlo ke zpomalení jejich růstu a aby nové důchody nerostly rychleji než průměrná mzda. K těmto změnám má dojít postupně v průběhu let 2026–2035 a výsledkem by mělo být, že za deset let nové důchody stoupnou o deset tisíc místo dvanácti tisíc korun.
Přesná úprava parametrů výpočtu nových důchodů není známa, ale má spočívat jednak v úpravě redukce vyměřovacího základu v tom smyslu, že do první redukční hranice nebude započteno 100 %, ale o jednotky procent méně (tedy např. 96 %). A dále ve snížení zápočtu za každý rok důchodového pojištění ze současných 1,5 % na číslo o setiny procenta nižší (tedy např. 1,45 %).
Razantní zvýšení minimálního důchodu
Každý, kdo nabude 35 let pojištění a dosáhne důchodového věku, má nárok na minimální výši důchodu. Od ledna 2025 má být zachována základní výměra důchodu na hodnotě 10 % průměrné mzdy, ale zvýšena minimální procentní výměra, taktéž na 10 % průměrné mzdy.
Nyní je minimální důchod ve výši 4.810 Kč a skládá se ze základní výměry 4.040 Kč (10 % průměrné mzdy) a minimální procentní výměry stanovené ze zákona na 770 Kč. Podle nové úpravy by minimální důchod vyšel na 8.080 Kč (4.040 Kč + 4.040 Kč podle aktuální průměrné mzdy), tedy zásadní zvýšení o necelých 70 %.
Důchod před reformou a po reformě
Pro lepší představu o dopadu důchodové reformy na konkrétní výši důchodu jsme připravili zjednodušený výpočet starobního důchodu 2023 před a po reformě.
Pro výpočet jsme použili hodnoty z roku 2023 – tj. průměrnou mzdu a z ní plynoucí redukční hranice a pevnou (základní) část důchodu. Dále parametry reformy, které jsou již známé, jsou v kalkulačce nastaveny pevně (tj. zvýšení minimálního důchodu z 4.810 Kč na 8.080 Kč po reformě), ale neznámé parametry si můžete v kalkulačce navolit (jedná se o dva poslední parametry kalkulačky).
Důchod uvádíme v aktuální nominální hodnotě (bez ohledu na to, že v budoucnu dostanete důchod nominálně vyšší, budete si za něj moci koupit stejné množství zboží, jako za nižší nominální částku dnes). Pro výpočet dále předpokládáme, že výše vaší hrubé mzdy v předešlých letech průběžně stoupala podobně, jako průměrná mzda.
Pro přesnější výpočet zatím neznáme konkrétní úpravy parametrů výpočtu nových důchodů, ani neznáme hodnoty průměrné mzdy v roce 2026 (od kdy má být úprava výpočtu nových důchodů platná) a dalších vstupů, ale orientačně ve výše uvedeném příkladě v naší kalkulačce vidíme snížení při výpočtu nového důchodu po reformě zhruba o 5 %.
Některé další ohlášené změny v rámci reformy důchodů (budeme se jim podrobně věnovat v dalších článcích):
- zpomalení valorizace důchodů,
- společné započítání odvodů sociálního pojištění manželů,
- započítání průměrné mzdy do výpočtu důchodu po dobu, kdy rodič pečuje o malé dítě (místo individuálního průměrného výdělku za dobu pracovní aktivity),
- zásadní „zpřísnění" pravidel pro odchod do předčasného důchodu - možnost odejít nejdříve 3 roky před řádným důchodovým věkem, splnit 40 let pojištění a zvýšení procenta krácení důchodu za každých 90 dní předčasnosti.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů