Strukturální zlomy na býčích trzích a čas akcií menších firem
Podle Bank of America trvá dlouhodobý býčí trend na amerických akciích. Co by to implikovalo pro akcie menších firem, které jsou jako jedny z mála historicky poměrně levné?
Bank of America v první části následujícího grafu ukazuje dlouhodobý vývoj amerických akcií. S tím, že vyznačeny jsou dlouhodobé býčí trhy a to, co bychom mohli nazvat přestávkami mezi nimi. Taková dlouhá přestávka trvala naposledy od vrcholu internetové bubliny do roku 2013. Pak podle BofA začal další dlouhodobý býčí trend, který trvá dodnes:
Zdroj: Twitter
V této druhé části je návratnost akcií malých firem měřená relativně k firmám velkým. A ukazuje se celkem zajímavá věc: Během dlouhodobých býčích trhů mají akcie menších firem tendenci zaostávat. Naopak během oněch býčích přestávek akcie menších firem generují vyšší návratnost, než firmy větší. Tuto zkušenost potvrzuje i současný cyklus, kdy malé firmy opět zaostávají. Takový pohled by se pak docela rýmoval s následujícím grafem, který porovnává relativní valuace malých a velkých firem na straně jedné a relativní desetiletou návratnost první skupiny na straně druhé:
Zdroj: Twitter
Pokud budeme předpokládat, že během býčího trhu se rozšíří mezera mezi valuacemi malých a velkých firem, dává to prostor pro následné lepší výkony akcií menších firem. V logice prvního grafu by tak malé firmy pomyslně čekaly na to, až celý trh vstoupí do fáze strukturální přestávky. Její načasování neznám, ale současné horší výkony akcií menších firem si z fundamentálního pohledu spojuji s tím, že v inflačním prostředí je na výsledky menších firem větší tlak, protože nemají tak silnou pozici na trhu a schopnost promítat ceny vstupů do cen prodejních.
Podle některých názorů si nyní akcie menších firem vedou hůře proto, že již plně odráží blížící se recesi. K tomuto pohledu jsem skeptický pokud by říkal, že v segmentu menších firem se pohybuje úplně jiná skupina investorů, která má systematicky jiný pohled na další vývoj v ekonomice. Na druhou stranu mohou být menší firmy ale na recesi citlivější, což koresponduje s jejich celkově vyšším rizikem. Znovu zde v této souvislosti uvedu následující graf, který ukazuje, že cyklická ziskovost menších firem předbíhá celý trh a nyní prudce míří dolů:
Zdroj: Twitter
První dva grafy a informace z nich plynoucí jsou strukturální – dlouhodobé povahy. Naznačují něco ve smyslu „čas malých opět přijde“. Poslední graf je cyklický. Může u malých firem vybízet k určité krátkodobé skepsi, ale možná hovoří hlavně o celém trhu. Pokud by totiž jeho zisky nenásledovaly Russell 2000, bylo by to minimálně během posledních tří cyklů poprvé.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz