Síla české koruny se dnes opět vytrácela (Komentář)
Dnes zveřejněný zápis z posledního jednání ČNB ukázal, že se debata uvnitř bankovní rady (BR) stáčela primárně kolem proinflačních rizik. Ty však neodradily současnou holubičí většinu, byť nyní již alespoň dle hlasování méně početnou, od ponechání úrokových sazeb beze změny. Více jsme psali zde: https://bit.ly/3nSBmGy. Dále ve čtvrtek zveřejněná tuzemská inflace za duben překvapila výrazně směrem dolů, když ceny meziměsíčně klesly o 0,2 %. Ke zpomalení významně přispěla i jádrová složka, když její meziměsíční dynamika podle našeho odhadu výrazně spadla z březnových 0,56 % na 0,25 % (více zde: https://bit.ly/CPI_Apr23_CZ). Na začátku týdne data o vývoji tuzemské reálné ekonomiky překvapila pozitivně, když ukázala na pokračující zlepšování bilance zahraničního obchodu a oživení v průmyslu (více zde: https://bit.ly/42DyuMp). Data o podílu nezaměstnaných osob pak potvrdila napětí na tuzemském trhu práce (více zde: https://bit.ly/44PmLwo). Včera vládou zveřejněný dlouho očekáváný konsolidační balíček by měl v souladu s prognózou MF snížit deficit veřejných financí z letošních 3,5 % HDP na 1,8 % HDP v příštím roce. Optikou měnové politiky ČNB by tato opatření měla představovat protiinflační faktor vůči prognóze centrální banky. Nicméně vnímání efektu fiskální politiky uvnitř BR je poměrně rozmanité, jak ukázal výše zmíněný písemný zápis.
Zejména v reakci na události v závěru týdne česká koruna poměrně výrazně oslabovala a v týdenním srovnání je vůči euru slabší o téměř 1 %. To zřejmě souviselo i s čtvrtečním výrazným poklesem korunových sazeb, které jsou v týdenním srovnání o 13-15 bb níže dle splatnosti, včetně velmi krátkého konce spojeného s očekáváným uvolňováním tuzemské měnové politiky. Tržní kontrakty implikují v úhrnu pokles sazby o 50 bb v horizontu půl roku (+15 bb v týdnu). Přičemž zveřejnění písemného zápisu čtvrteční pohyb příliš nekorigovalo.
Ve středu zveřejněná inflace v USA skončila jen nepatrně pod očekáváním, v meziročním vyjádření na 4,9 % (vs konsensus 5,0 %). To vedlo finanční trhy k mírnému stupňování sázek na snižování sazeb Fedu již v letošním roce, v úhrnu budoucí kontrakty implikují pokles klíčové sazby o zhruba 73 bb do konce roku (+9 bb před zveřejněním inflace). Ani to však nezastavilo výrazné posilování amerického dolaru v tomto týdnu. Vůči euru si odnáší výrazný celotýdenní zisk ve výši 1,3 %. Na rozdíl od české koruny si ostatní středoevropské měny v tomto týdnu vedly poměrně dobře. Maďarský forint vcelku během týdne posílil o 0,5 %, polský zlotý pak daleko výrazněji o 1,2 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů