Průmysl dopadl lépe díky automotive, březnové mzdy lehce zvolnily - Rozbřesk
Březnová čísla z průmyslu podle našich očekávání skončila lehce nad konsensem trhu a potvrdila, že konec prvního kvartálu byl pro exportně-orientovaný český průmysl relativně příznivý - meziměsíčně vzrostl o 1,7 %, zatímco meziročně o 2,2 %.
Na celkovém pozitivním výsledku se však zásadním způsobem podepsal sektor automotive, který zvýšil meziročně svoji produkci o 42 % a díky lepší dostupnosti komponentů rostla jeho produkce výrazně i meziměsíčně. Na druhé straně je zjevné, že energeticky náročná odvětví jsou stále pod tlakem, a to nehledě na výrazně nižší ceny plynu a elektřiny na evropských burzách. Produkce v chemickém průmyslu, slévárenství, zpracování dřeva nebo výrobě nekovových minerálních výrobků dál klesá nebo stagnuje na velmi nízkých úrovních.
Je určitě pozitivní, že exportně orientovaný průmysl jako celek přispěl k rychlejšímu ukončení mělké spotřebitelské recese v Česku. Na druhou stranu pohled do struktury českého průmyslu odhaluje řadu “slabých míst”. Navíc podnikatelské nálady v evropském průmyslu se v posledních měsících spíše zhoršovaly (podle PMI) a ukazovaly na možný pokles poptávky po průmyslovém zboží, daný v některých případech jednak efektem pandemického předzásobení nebo jako důsledek vyšší inflace zboží (oproti službám). Ať tak nebo tak, předpokládáme, že se česká ekonomika nebude ve své druhé půli moci opřít o průmysl tak výrazně jako na přelomu roku 2022 a 2023.
Další důležitou zprávou z březnových průmyslových čísel jsou výsledky dynamiky průmyslových mezd. Průmyslové mzdy v březnu lehce zvolnily a rostly o 9,3 % - což je pro ČNB lehce uklidňující zpráva. Lehké zvolnění březnové dynamiky mezd ukazuje i náš nowcast, který aktuálně předpokládá, že se mzdová dynamika v prvním kvartále udrží v jednociferných hodnotách. Na druhou stranu avizované prudké zvýšení mezd v mladoboleslavské Škodě Auto (duben) a první výsledky našeho dubnového mzdového nowcastu ukazují na riziko další výraznější akcelerace mezd v druhém kvartále 2023. Tato čísla však dostane ČNB s takovým zpožděním, že budou spíše brána jako argument pro ponechání úrokových sazeb delší dobu beze změny než jako argument pro další růst úrokových sazeb.
*** TRHY ***
Koruna
Na české koruně lehce doznívá pozitivní efekt jestřábího vyznění posledního zasedání ČNB. V tomto týdnu předpokládáme, že jak domácí inflace, tak zápis z posledního zasedání ČNB mohou koruně spíše pomoci. Na druhou stranu vyšší americká inflační čísla ji spíše budou brzdit a brát vítr z plachet.
Eurodolar
Eurodolar včera propadl pod 1,10, když jej nepřímo podpořil i šéf NY Fedu Williams, který uvedl, že americká inflace zůstává vysoko, což je důsledkem stále napjatého trhu práce.
A tom, jak přesně vysoko se americká inflace nachází, se dozvíme dnes odpoledne, neboť budou zveřejněna ostře sledovaná dubnová čísla. Naše odhady (resp. nowcasty) nám přitom naznačují, že sestup meziroční inflace se v dubnu velmi pravděpodobně zastavil, což může platit jak pro celkovou, tak především pro jádrovou inflaci. Ta může skočit na úrovni 5,5 %, což pro komunikaci Fedu může být výzva. Americká centrální banka v tuto chvíli řeší dva konfliktní cíle - vysokou inflaci a finanční (ne)stabilitu. Fed by si v cyklu zvyšování úrokových sazeb nejraději dal pauzu (s čímž počítá i trh), avšak relativně vysoká dubnová inflační data v kombinaci se stále silným trhem práce v USA dávají přesně opačný signál. Je tudíž možné, že jestřábi ve vedení Fedu mohou po dubnové inflaci zahájit nové kolo úvah o zvýšení sazeb i v červnu, a to by samozřejmě dolaru hrálo do karet.
Živěji bude i dnes večer v regionu, neboť po ránu nás čeká maďarská inflace za měsíc duben a odpoledne i zasedání polské centrální banky. Zatímco v případě maďarské inflace by mělo dojít k viditelnému propadu, tak v případě NBP žádnou změnu nečekáme.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun