Jak stabilní jsou němečtí pojistitelé?
GDV provedl nedávno propočty solventnosti německých pojistitelů. Na základě toho lze tvrdit, že příslušné pojišťovací podniky disponují dostatečným vlastním kapitálem, aby mohly pružně reagovat na výkyvy na finančních trzích a na vysokou inflaci.
Němečtí životní pojistitelé byli na konci roku 2022 velmi dobře vybaveni vlastními kapitálovými prostředky. Solventnostní poměry[1] činily podle GDV v průměru 510 až 530 %. K 31. 12. 2021 se výše tohoto ukazatele pohybovala okolo 450 %. Důvod zvýšení solventnostního poměru v roce 2022 GDV spatřuje ve vyšší úrovni úroků, která měla na ekonomiku životních pojistitelů příznivý vliv.
Solventnostní poměry se podle odhadů GDV zlepšily v roce 2022 i bez zohlednění přechodných opatření a pohybovaly se v rozmezí 270–290 %, což je nad úrovní vykázanou v roce 2021 (262 %) a výrazně nad požadovaným poměrem ve výši 100 %. Vzhledem k pozitivnímu vývoji solventnosti ujišťuje ve sledovaném článku Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, klienty, že němečtí životní pojistitelé jsou schopni dostát svým závazkům i za nepříznivých podmínek. Důvěra klientů se mimo jiné odráží ve stále nízkých kvótách storen.
Neživotním pojištění
V neživotním pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) zůstává kapitálová situace stabilní. GDV vyčíslil solventnostní poměr ke konci roku 2022 na 270–280 %, což zhruba odpovídá úrovni na konci roku 2021 (277 %). Zároveň upozorňuje, že se zde projevil jednak vliv vyšších cen (pojistného) a jednak zvýšení úroků, jež mělo odlehčující účinek na technické rezervy pojistitelů.
V závěru článku GDV vysvětluje, že přechodná opatření byla přijata z toho důvodu, aby byl umožněn bezproblémový přechod na evropský regulatorní režim Solventnost II. Jejich účinnost by měla skončit nejpozději v roce 2032. Kromě toho se upozorňuje, že pojišťovací podniky musejí finální údaje o solventnosti zveřejnit do 11. 4. 2023, a to v rámci svých zpráv o solventnosti a finanční situaci (viz čl. 51 směrnice 2009/138/ES Solventnost II). Ke sledovanému článku je připojena i prezentace[2], která obsahuje cenné bližší údaje, informace a grafy k solventnosti na německém pojistném trhu v roce 2022. Zájemcům o tuto problematiku lze jednoznačně doporučit její prostudování.
[1] Např. poměr vlastních finančních zdrojů pojišťovny a solventnostního kapitálového požadavku dle režimu Solventnost II.
[2] www.gdv.de/gdv/medien/medieninformationen/gdv-berechnungen-zu-solvenzquoten-deutsche-versicherer-sehr-stabil--132140
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select