Po včerejších zasedáních Fedu a ČNB je dnes na řadě ECB (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešní zasedání ECB by mělo opět přinést zvýšení všech tří klíčových sazeb. Otázkou ale je, zdali evropská centrální banka na květnovém zasedání zařadí nižší stupeň utahování měnové politiky, tj. 25bodový hike po sérii 50bodových zvýšení. Podle nás ne. Dnešní seance bude nicméně zřejmě ještě nést dozvuky včerejšího zasedání amerického Fedu. Dvojici centrálních bank v tomto týdnu doplnila včera i ČNB, která překvapila trhy svým jestřábím tónem. To vedlo ke značnému přecenění trajektorie úrokových sazeb finančním trhem.
Rozseknutí dilematu 25 či 50bodového zvýšení sazeb ECB.
Evropská centrální banka podle nás opět zvýší sazby, a to o 50 bb. Nicméně poslední zveřejněná data, ať už mírně slabší výkon ekonomiky eurozóny v Q1 (+0,1 % q/q vs konsensus 0,2 %) – byť za tím mohla být volatilní položka zásob – nebo nad očekávání přísnější úvěrové standardy a podmínky vyplývající z šetření úvěrových podmínek z dílny ECB, spíše nahrávají menšímu zvýšení úrokových sazeb. K tomu se již z větší části přiklání i tržní ocenění, které bylo ještě minulý čtvrtek rozpolcené mezi 25 a 50 bb. Perzistentní jádrové cenové tlaky, které by měly být podpořeny zrychlením mzdového růstu, nicméně hovoří pro nutnost dalšího utažení měnové politiky. A to bez ohledu na to, jestli dnes ECB zařadí nižší stupeň utahování. Navíc stále vidíme rizika ve prospěch ještě vyšší terminální sazby (depozitní sazba na 4 % v září), zejména pokud by nedošlo ke zrychlení tempa kvantitativního utahování. Více najdete zde: https://bit.ly/421jloj.
Finální odhady PMI z eurozóny by měly potvrdit silnou ekonomickou aktivitu v oblasti služeb, která v kompozitním indexu vyvažuje slabší sentiment ve zpracovatelském průmyslu – nicméně zde je PMI částečně zkreslen způsobem zohlednění zkracování dodavatelských lhůt.
Jestřábí tón z tábora ČNB a 25bodový hike amerického Fedu.
ČNB včera dle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, byť tentokrát pro zvýšení sazeb volali již tři členové. Oproti předchozímu zasedání tak pravděpodobně T. Holuba doplnili další dva členové bankovní rady. Podle slov guvernéra A. Michla většina bankovní rady preferuje ponechání úrokových sazeb na vyšších úrovních po delší dobu, než je konzistentní se základním scénářem nové prognózy z dílny ČNB. V té je předpokládán pokles klíčové úrokové sazby již v letošním Q3. Ta by pak ve Q4 23 podle prognózy ČNB měla činit v průměru 6 %. Současně guvernér zdůraznil proinflační rizika uvolněné fiskální politiky, zvýšených inflačních očekávání a silného mzdového růstu. Finanční trhy překvapilo jestřábí vyznění zasedání a ty tak výrazně zředily sázky na letošní tempo uvolňování měnové politiky. V horizontu devíti měsíců tržní kontrakty však stále implikují pokles klíčové sazby o 75 bb. Jestřábí tón pomohl i české koruně, která vůči euru zpevnila o více jak 0,3 %. Korunové sazby v závěru včerejška vzrostly o zhruba10-25 bb dle splatnosti. Detailně jsme se včerejšímu zasedání ČNB věnovali zde: https://bit.ly/CNB_May23_CZ.
Americký ADP report ukázal velmi silný přírůstek nových pracovních míst v soukromé sféře a lehce tak přiživil šance na silné číslo i ze strany pátečního NFP reportu. Současné napětí na americkém trhu práce je podle nás jeden z argumentů hovořících pro setrvání utažené měnové politiky.
Rozhodnutí americké centrální banky přineslo dle očekávání zvýšení úrokových sazeb o 25 bb do rozmezí 5,00-5,25 %. Doprovodná tisková zpráva, kde se v porovnání s posledním zasedáním vytratila zmínka o očekávání možné nutnosti dalšího utažení měnové politiky, již naznačila možný konec cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedu. To podpořila i následná tisková konference guvernéra J. Powella, byť definitivní rozhodnutí o pauze nebylo přijato. Stres v tamním bankovním sektoru a s tím spojené přísnější úvěrové podmínky a standardy budou podle Powella jedním ze stěžejných bodů pro další rozhodování, zejména z hlediska utažení měnových podmínek. Vedle toho nad očekávání robustní napětí na trhu práce také přidělává vrásky na čela centrálních bankéřů. Během tiskové konference také potlačil tržní očekávání snižování sazeb v letošním roce s ohledem na představiteli Fedu očekáváný pouze pozvolný pokles inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz