Na nákup nemovitosti v zahraničí už nepotřebujete (dražší) americkou hypotéku
Americká hypotéka coby neúčelový úvěr se zástavou již vlastněné nemovitosti, se často využívá na nákup další nemovitosti, ale v zahraničí. Air Bank přišla s inovativní nabídkou: na nemovitost v zahraničí nabídne běžnou hypotéku.
Připomeňme americkou hypotéku
Americkou hypotéku můžete získat, pokud jste majitelem nemovitosti určené k bydlení, a k tomu prokážete i dostatečnou úvěruschopnost (DTI a DSTI). Banka vám v tomto případě půjčí dohodnutý objem peněz a nastaví splátkový kalendář. Na účel využití půjčených peněz se neptá. Jestli koupíte nemovitost v zahraničí, nové luxusní auto nebo půjčené peníze investujete, je čistě na vás.
Z logiky věci je americká hypotéka o něco dražší než hypotéka účelová, navíc ji dostanete jen s dost omezeným LTV. Ale umožní vám pořídit si bydlení v zahraničí na dluh, a za stále ještě přijatelný úrok. Ale všechno se dá zlepšit, čehož si u amerických hypoték byla vědoma i Air Bank.
Běžná hypotéka je vždycky výhodnější. Ale do zahraničí s ní (většinou) nedosáhnete
Podmínky běžné hypotéky na bydlení jsou vždy o něco příznivější, než u hypotéky americké. Jednak dosáhnete na vyšší LTV (v dobrých časech až k 90 %), jednak je tu nižší úrok, a tím i měsíční splátka. Nižší měsíční splátka zase zvyšuje šanci na to, že se žadatel lépe vejde do ukazatele DSTI.
Jenže hypotéku vám banky dají většinou jen na nemovitost, která leží na území ČR. S výjimkou několika příhraničních bank poskytujících přeshraniční služby. Ale když chcete nakupovat v Chorvatsku, Řecku, či třeba ve Francii, běžnou hypotéku bude problém sehnat. Poskytuje ji jen několik českých bank. Koncem dubna však jejich okruh rozšířila Air Bank.
Na nákup nemovitosti v zahraničí nově využijete i hypotéku od Air Bank
„Hypotéka od Air Bank už nemá hranice.“ Takové prohlášení vydala Air Bank koncem dubna 2023. A dodala k němu, že: „Banka svým klientům nově pomůže pořídit si vysněné bydlení nebo investiční nemovitost v cizině.“ Banka dle svého vyjádření cílí jak na klienty, kteří často jezdívají na dovolenou na jedno místo, tak na klienty, kteří chtějí mít v zahraničí bydlení k následnému pronájmu.
„Mezi našimi klienty vnímáme zájem o pořízení nemovitosti v jiné zemi, a to obvykle v přímořských nebo horských lokalitách. Napomohlo tomu i oživení tohoto trhu po odeznění koronavirové pandemie. S naší hypotékou si klienti nyní mohou v zahraničí pořídit byt, dům, chatu nebo chalupu, které mohou využívat pro vlastní rekreaci, a po zbytek roku je třeba pronajímat. Kombinace atraktivní lokality a cenové hladiny srovnatelné s tuzemskými nemovitostmi je pro ně totiž často zajímavější než vlastnictví investičního bytu v Česku,“ vysvětluje v tiskové zprávě Air Bank Marek Richter, vedoucí hypotečních služeb této banky.
Až 80 % LTV a stejný úrok jako na nemovitost v ČR
Jaké podmínky stanovuje Air Bank pro hypotéku na zahraniční nemovitost k bydlení? Jsou vlastně stejné jako pro nemovitost v ČR: nyní LTV až 80 % a úroková sazba začínající na 5,49 % ročně (květen 2023). Hypotéka na nemovitost v zahraničí totiž není novým typem hypotéky. Banka „jen“ rozšířila okruh účelů, které umožňuje financovat hypotékou se zástavou nemovitosti v ČR. A to o byty a domy v zahraničí.
Sjednání hypotéky je u Air Bank tradičně zdarma. Připomeňme i bezplatné změny výše a termínu splátek, mimořádné splátky a předčasné splacení hypotéky kdykoliv během fixace. Se zdarma předčasným splacením hypotéky přišla Air Bank na trh již v roce 2015, a od té doby přístup k předčasnému splacení nezměnila.
Pokud už jste nemovitost v zahraničí nakoupili, také na hypotéku, můžete si ji do Air Bank také převést.
A co hypotéka přímo u zahraniční banky, s ještě nižším úrokem?
I tento krok je řešením pro koupi bydlení v zahraničí. Ale s jednou zásadní nevýhodou: Pravidla spotřebitelských půjček, především hypoték, mohou být v cizí zemi dost odlišná. Mohlo by se stát, že doplatíte na neznalost „poměrů“, které vládnou v zahraniční hypoteční legislativě.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select