(Kurzy.cz)
Historický rozdíl mezi cenou nafty a benzínu se prohloubil. Nafta již i pod 30 korun
V druhé polovině dubna mohli motoristé u domácích čerpacích
stanic pozorovat příznivý vývoj cen pohonných hmot. Zatímco u cen benzínu se v současnosti
jedná jen o návrat cen z první poloviny měsíce, majitelé dieselových
motorů tankují za ceny, které nepamatují rok a půl. Tedy od října 2021, když průměrná
cena nafty se již blíží 33 Kč. O další korunu se snížila během jen 10 dní,
zatímco benzín (Natural 95) zlevnil se sotva poloviční intenzitou. Cenové nůžky
mezi naftou a benzínem se tak již rozevřely na téměř 4,40 korun. K jejich opětovnému sevření může v létě přispět přápadné zpětné zvýšení spotřební daně u nafty.
Grafický vývoj průměrných cen benzínu a nafty v tomto roce
Do statistik se svými 44 pobočkami promluvil řetězec ONO (Tank-ONO), který v pátek odpoledne snížil cenu nafty o korunu pod hranici 30 korun, resp. na 29,90 korun. U stojanů tohoto tradičně u nás nejlevnějšího řetězce pump šlo v minulosti za danou cenu natankovat naftu naposledy 1. října 2021.
Rozdíl i téměř 10 korun
Pokles cen nafty na velkoobchodním trhu navíc zatím neustává. Zlevňovat bude muset i konkurence, tedy i ta v tomto ohledu nejvíce „ospalá“, resp. tradičně nejdražší. Jinými slovy tedy čerpací stanice na hlavních tazích, potažmo na nejdražší D1. Zde šlo při sobotní jízdě natankovat naftu i za 39,50 korun, v porovnání tedy o 9,60 korun dráže. Nejspíše tedy rekordní rozdíl, když jako obvyklost lze dlouhodobě vysledovat rozdíl „jen“ 6-7 korun.
U cen benzínu jsou rozdíly méně výrazné. Ke zlevnění zatím nepřistoupil ani zmiňovaný řetězec ONO, u kterého řidiči za Natural 95 platí stále 35,90 korun. Tedy jako například u pump řetězce Makro. Na D1 se ceny drží nevýrazně pod hranicí 40 korun. Průměrná cena benzínu k pátku činila 37,45 korun.
Pozitivní výhled přetrvává
Navzdory očekávanému snížení produkce ropy ze strany kartelu OPEC se ceny ropy k loňským vyšším cenám zatím nenasměrovaly. V návaznosti na zmiňované rozhodnutí sice došlo k výraznému nádechu, avšak vlastně jen k letošním maximům. Navíc druhá polovina dubna přinesla zpětné jižní směrování. Brent se v týdnu ocitl i pod hranicí 78 USD, v pátek zakončil nevýrazně nad 80 USD. Obdobně i ruská ropa „Ural“, která se po vystřelení do blízkosti hranice 70 USD navrátila koncem týdne již k hranici 60 USD.
Vedle situace v samotném rafinérském segmentu, kde lze vysledovat nadbytek zejména nafty, je výrazným pozitivním faktorem koruna. Ta se totiž k dolaru drží nedaleko více než ročních maxim. V posledním týdnu se dolar obchodoval v rozpětí cca 21,20-21,50 korun.
Výhled cen pohonných hmot pro nejbližší dva týdny zkrátka vyznívá pro kapsy motoristů příznivě. Naznačují to i ceny na velkoobchodním trhu, které mají stále sestupný trend. Nicméně s menší intenzitou. Tak jako tak se v příštím týdnu dočkáme poklesu průměrné ceny nafty pod hranici 33 korun, u benzínu lze očekávat spíše stagnaci. Tedy v příštích dnech průměrnou cenu asi jen nevýrazně pod úrovní 37,40 korun.
Kromě vývoje průměrných cen pohonných hmot v České republice, jsou na kurzy.cz k dispozici pro porovnání také týdenní průměrné ceny pohonných hmot v jednotlivých státech EU. V případě benzínu zde, resp. u nafty zde.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Auto Moto:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?