Research (Česká spořitelna)
Investice  |  27.04.2023 12:03:11

Letem světem: nucené snižování veřejného dluhu; negativní průmysl; dluhový strop USA; internet není samozřejmost

Evropská komise navrhuje rámci v rámci reformy fiskálních pravidel, aby vlády EU zajistily, že veřejný dluh během čtyř let klesne o individuálně vyjednanou částku a poté zůstane na sestupné dráze po dobu deseti let. Komise tak chce ustoupit ze současných pravidel, kdy je například stanoveno, o kolik musí země snížit veřejný dluh při úrovní nad 60%. Takové rozmělnění pravidel se líbí Francii, která návrh podporuje. Nelíbí se samozřejmě Německu, které chce mít stanovené minimum pro fiskální konsolidaci (1% HDP ročně). Konsensu bude komplikovat fakt, že veřejný dluh se pohybuje od 170% v Řecku nebo 145% v Itálii po 19% v Estonsku nebo 22% v Bulharsku.


Negativní nálada v průmyslu
indikovaná například indexy nákupních manažerů je vidět i v reálných datech: v únoru poklesl světový průmysl o desetinku procenta, ale mezinárodní obchod o 2,6% v meziročním srovnání.

 


Zajímavost o dluhovém stropu USA. Před rokem 1917 Kongres schvaloval emise jednotlivých dluhopisů. Tenhle mikromanagement se stal neudržitelný při nárůstu výdajů během první světové války. Proto po roce 1917 Kongres umožnil ministerstvu financí USA vydávat dluhopisy podle vlastního uvážení. Ponechal si pravomoc schvalovat federální výdaje a zavedl omezení: dluhový strop

Od roku 1960 zvýšil Kongres dluhový strop 78krát: 29krát za demokratických prezidentů a 49krát za republikánských prezidentů.

Pokud Kongres nechce schválit navýšení stropu, je možné náraz oddálit o několik měsíců. Především čerpáním hotovostní rezervy (cca 500 mld. USD) nebo zastavením reinvestování peněz vojáků a federálních důchodců do státních dluhopisů, což uvolní cca 300 miliard USD.

Aktuálně ministerstvu financí USA komplikuje situaci fakt, že daně z příjmů jsou o 25% pod dlouhodobým průměrem (očištěný o covid). Navíc v situaci, kdy inflace by měla naopak příjmy zvyšovat.


Vinton Cerf (jeden z otců internetu) o rozdílném přístupu regulace v USA a EU: "Dá se tedy možná říci, že my v USA si říkáme: něco se pokazilo, měli bychom to regulovat. Zatímco vy v Evropě: něco by se mohlo pokazit, měli bychom to regulovat."

Tak tohle mě překvapilo: podíl lidí, kteří používali internet (2020) u nás a kolem nás. Fakt bych si netipnul, že budeme takhle dole. :-o

   

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny 

 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688