V Česku pracuje 111 robotů na 10 tisíc zaměstnanců
Jednoznačně nejvyšší stupeň automatizace najdeme v automobilkách.
Tlak na automatizaci u nás roste již několik let a restrikce spojené s pandemií covidu-19 v uplynulých letech ho ještě zintenzivnily. Roboty jsou přesné, zpravidla nedělají chyby a nikdy se neunaví. Nevadí jim rutina, a mohou pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, bez ohledu na pandemii a také bez ohledu na složitost, jednotvárnost nebo nebezpečnost práce, kterou vykonávají.
Využíváme hlavně průmyslové roboty
Roboty se dělí na průmyslové a servisní. Průmyslový robot má programovatelný řídicí systém a provádí činnosti, které lze měnit na základě programu. Většina průmyslových robotů funguje jako robotická ramena s pevnou základnou. V odvětví zpracovatelského průmyslu jde zpravidla o robotizované výrobní linky, obvyklé jsou v provozech s velkou sériovostí výroby. Často se využívají při svařování, lisování, lakování, řezání, či při montážích výrobních částí. První roboty se u nás začaly používat v továrnách velkých výrobců již v 60. letech minulého století.
V loňském roce ve zpracovatelském průmyslu v Česku používalo průmyslové roboty průměrně 16 % firem, mezi velkými podniky jich ale bylo už více než 63 %. Nejčastější uplatnění našly roboty v automobilovém průmyslu, najdeme je ve 48 % podniků v tomto odvětví. V metalurgickém průmyslu je využívalo 36 % podniků a v gumárenském a plastikářském průmyslu 30 %.
Výrazná většina firem v Česku, které využívají roboty, využívá pouze průmyslové roboty a nemá, nebo nepotřebuje roboty servisní. Z firem ze zpracovatelského průmyslu, které používají roboty, má 91 % pouze průmyslové roboty, v případě automobilek je to 90 %.
Velké podniky s více než 250 zaměstnanci v zemích EU používajících roboty (% z celkového počtu velkých podniků v dané zemi, 2022)
Servisní a softwarové roboty mají budoucnost
Kromě průmyslových robotů se začínají postupně objevovat také roboty servisní, které mohou asistovat lidem. Jde o pohybující se stroje, které dokážou úkony provádět samostatně a zvládnou i jednodušší formy rozhodování. Pracují na zemi, ve vzduchu nebo pod vodou, a působí v prostředí, v němž je potřeba interagovat s okolím. Firmy je mohou využívat ve skladech (robotický skladový systém, robotická paletizace a balení zboží), na montážní práce, úklid či k zajištění bezpečnosti (např. provádění ostrahy pomocí dronů nebo jako robotickou protipožární ochranu). Servisní roboti nacházejí uplatnění také v doručovacích službách. V odvětvové sekci doprava a skladování, konkrétně v poštovních a kurýrních činnostech, je vloni využívala 4 % podniků. Servisní roboty u nás v roce 2022 využívalo ale jen 1 % všech firem a 7 % velkých podniků.
Budoucnost pro tyto roboty je kromě zmíněných úkonů v automatizaci procesů, kdy se nejedná o fyzické stroje, ale o programy – tzv. softwarové roboty. Ty pracují s daty a komunikují napříč firemními informačními systémy. Mohou být používány např. v účetnictví k registraci faktur, k párování plateb nebo ke generování nejrůznějších sestav. Prostřednictvím optického rozpoznávání znaků umějí například z naskenovaného dokumentu stanovit, jaký typ informací dokument poskytuje, a dále s těmito informacemi pracovat. Tyto softwarové roboty budou stále více uplatňovány také v call-centrech nebo při poskytování zákaznické podpory online prostřednictvím chatbotů. Jejich komunikace je založena na využití umělé inteligence a schopnosti porozumění lidské řeči. Díky tomu mohou při rozhovoru s člověkem samostatně reagovat na kontext situace.
Odvětví s nejvyšším podílem podniků používajících roboty (% z celkového počtu podniků s 10 a více zaměstnanci v dané skupině, 2022)
Velké podniky v Česku jsou na evropským průměrem
Ze států EU využívá robotiku nejvíce podniků v Dánsku (12 %), následují podniky v Belgii (10 %), Finsku, Itálii a Španělsku (ve všech třech zemích shodně 9 %). Česku s 6 % podniků s roboty patří za rok 2022 v evropském srovnání 13. místo. Nacházíme se tak na evropském průměru. Pokud ovšem žebříček sestavíme pouze z velkých podniků zaměstnávajících alespoň 250 zaměstnanců, budou velké podniky v Česku na čtvrtém místě (36 %). V EU využívá průmyslové nebo servisní roboty nejvíce velkých podniků ve Slovinsku (43 %), za nimi následují velké podniky v Chorvatsku (40 %) a v Dánsku (39 %).
Podle nejnovějších dat ČSÚ připadá v Česku 111 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. V malých firmách je to 42 robotů, ve středně velkých 82 robotů a ve velkých podnicích 167 robotů na 10 tisíc zaměstnanců. Nejvyšší koncentraci robotických pomocníků zaznamenáváme v automobilkách, kde na 10 tisíc zaměstnanců připadá bezmála 670 robotů. V podnicích zabývajících se průmyslovou výrobou pracuje průměrně 241 robotů na 10 tisíc zaměstnanců.
Počet robotů na 10 tisíc zaměstnanců v podnicích ve zpracovatelském průmyslu v Česku (2022)
Přesnost, preciznost a úspory nákladů
Jaké jsou nejčastější důvody motivující firmy v Česku k investicím do robotizace? Nejvíce podniků (85 % z těch, které používají roboty) pořídilo roboty proto, že díky nim dosahují vysoké přesnosti nebo standardizované kvality vyráběného zboží či poskytovaných služeb. Dvě třetiny podniků (64 %) investovaly do robota kvůli vysoké ceně lidské práce, resp. protože díky němu dokázaly snížit náklady na výsledný produkt. Kvůli zvýšení bezpečnosti při výkonu práce využívá robotiku 57 % podniků v Česku. Každý druhý podnik s více než 10 zaměstnanci přistoupil k zakoupení robota kvůli tomu, že měl problémy s obsazováním pracovních pozic, a robot člověka zastoupil. Více než dvě pětiny firem mohly díky využití robotů rozšířit sortiment vyráběného zboží nebo nabízených služeb. Relativně nejméně přispěly k investicím do robotizace daňové pobídky či jiná finanční zvýhodnění, jako důvod pro používání robotů to uvedla přibližně desetina firem v Česku (11 %).
Bylo rozhodnutí používat ve vaší firmě roboty ovlivněno některými z následujících důvodů (% z podniků s 10 a více zaměstnanci, které uvedly odpověď „ano“, 2022)
Pozn.: Podniky se vyjadřovaly ke každému z uvedených důvodů.
Článek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Statistika&My.
Více informací na www.czso.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?