Meziroční růst spotřebitelských cen nadále zvolňuje (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v březnu klesla na 15,0 % y/y z únorových 16,7 %. To bylo v souladu s tržním konsensem a jen nepatrně nad naší prognózou (14,8 % y/y). Stejně tak i ČNB očekávala 14,8 %.
Na pokračující zmírňování meziroční inflace významně působí vysoká srovnávací základna. Ta je patrná především v meziročním vývoji cen pohonných hmot, které loni na jaře skokově vzrostly po invazi Ruska na Ukrajinu. Od té doby se však opět snížily na předválečné úrovně a letos v březnu tak byly meziročně nižší o 19 %. Méně k meziroční inflaci v březnu přispívaly rovněž náklady spojené s bydlením (příspěvek se snížil z 6,2 pb na 5,7 pb), které ale i tak zůstávají nejvýznamnějším zdrojem růstu spotřebitelských cen (se zhruba třetinovým podílem). Na zpomalení meziročního růstu nákladů spojených s bydlením z únorových 22,2 % na 20,1 % v březnu se podílelo zejména zpomalení růstu cen energií a imputovaného nájemného. Růst cen skutečně placeného nájemného naopak nadále zrychloval, a to z 6,5 % na 6,7 % y/y.
V meziměsíčním vyjádření růst spotřebitelských cen zpomalil z 0,6 % na 0,1 %. Po sezonním očištění podle našeho odhadu meziměsíční inflace klesla z 1 % na 0,6 %. Na to v souladu s našimi očekáváními působily meziměsíčně nižší ceny pohonných hmot (o 1,8 %, NSA). Druhý měsíc v řadě pokračovalo také pozvolné zlevňování energií, které byly v březnu meziměsíčně nižší v průměru o 0,5 % (NSA). Za mírnou odchylkou celkové inflace od naší prognózy stály ceny potravin a regulované ceny. Zatímco my jsme v obou těchto případech již počítali s mírným meziměsíčním poklesem, ceny potravin a regulované ceny ve skutečnosti nadále rostly.
Jádrová inflace byla ve srovnání s naší prognózou mírně nižší. V meziročním vyjádření podle ČNB klesla z únorových 12,1 % na 11,5 %, zatímco my jsme očekávali 11,7 %. To podle našeho odhadu znamená, že meziměsíční sezonně očištěná jádrová inflace zpomalila z 0,7 % na 0,6 % a v anualizovaném vyjádření se tak v březnu pohybovala poblíž 7 %. ČNB pro březen předpovídala jádrovou inflaci ve výši 11,4 %.
Snižování meziroční inflace bude vlivem stále vyšší statistické základny pokračovat také v dalších měsících, brzdou tohoto poklesu ale může být napjatý trh práce. Ten se společně s vysokou inflací promítá v akceleraci mzdového růstu, který by se letos měl podle našich odhadů pohybovat kolem 10 %. To v kombinaci se zvýšenými inflačními očekáváními vede k pouze pozvolnému odeznívání pro měnovou politiku klíčové jádrové inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz