Dvě velké chyby americké centrální banky a nutnost revize jejího fungování - Zingales
Americká centrální banka udělala v poslední době dvě významné chyby. Nejdříve držela svou politiku příliš dlouho uvolněnou a nereagovala na inflační tlaky. Následně nebyla schopná předvídat problémy v bankovním sektoru. Tvrdí to ekonom Luigi Zingales z University of Chicago. Co ekonom radí a jaké změny požaduje?
Zingales hovoří o vytvoření nezávislé a důvěryhodné komise, která se bude zabývat chováním Fedu. Takovou komisi by nyní měl bezodkladně jmenovat americký prezident a podle ekonoma jde o podmínku úspěchu při snižování inflace. Na její pokles je totiž nutná důvěryhodná centrální banka.
Je problém v americké centrální bance dán tím, jak funguje celkově, nebo je spíše jen na straně jejího současného vedení? Ekonom v odpovědi na tuto otázku na Bloombergu uvedl, že podle něj jde spíše o problém celé instituce. S tím, že Fed funguje na základě širokého konsenzu a zmíněné chyby tudíž nejsou chybou jednotlivce, ale právě takového konsenzu.
Jinak řečeno, problémem Fedu může být stádové přemýšlení, ale nejen to. Zingales se totiž domnívá, že centrální banka může podceňovat mobilitu depozit a tudíž i zranitelnost bankovního sektoru. Podle něj v digitálním světě existuje velmi vysoká mobilita, stačí na to pár kliků myší. I účetní ztráty bank, které se dotknou jejich důvěryhodnosti, tak mohou vést k velkým posunům v sektoru.
Fed podle ekonoma přehnal rychlost zvedání sazeb. Jejich růst totiž vedl k poklesu cen dluhopisů a ztrátám bank. Počátek problémů přitom spočívá v období, kdy Fed držel svou politiku uvolněnou i v době rostoucích inflačních tlaků. Podle ekonoma tehdy tvrdil, že má dostatek nástrojů na její snížení. Nyní se však ukazuje, že tyto nástroje sebou nesou i popsané negativní důsledky.
Zingales nehovoří o tom, že by v USA musela propuknout krize v bankovním sektoru. Je ale zřejmé, že pod tlakem jsou menší regionální banky. Tedy ty, které se zaměřují na menší společnosti. Na rozdíl od velkých bank, které provádí syndikované úvěry a financují větší firmy, regionální banky čelí odlivu depozit. To se projevuje na jejich ochotě a schopnosti poskytovat úvěry.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun