Jak (ne)bezpečný je americký dluh (i) pro vaše portfolio?
Trhy mají v současnosti jiné starosti než americký dluhový strop. A i když se přiblíží další termín, do kterého američtí politici musí najít shodu na posunutí limitu vládního zadlužení, investoři zpravidla až do poslední chvíle bývají celkem v klidu. To ale neznamená, že je možné americké zadlužení, dávno vysoko nad 100 % HDP, úplně neřešit.
Částečný důvod nezájmu trhu o americký dluhový strop může být ten, že jde většinou hlavně o politické divadlo. Debata o dluhovém stropu dává politikům pocit, že jsou důležití. Používají téma jako vyjednávací páku pro přijetí nebo zablokování jiné legislativy. Těžko si představit politického sebevraha, který by dotáhl do konce americký státní bankrot. Politici chtějí být zvoleni i příště a ničení americké ekonomiky není v tomto směru zrovna vhodná strategie.
I tak ale mají debaty o dluhovém stropu význam, protože se ve své době mohou vyhrotit a silně ovlivnit ceny aktiv. Připomeňme léto 2011, kdy agentura S&P snížila rating USA. V tu dobu to byla velká věc. "Jedna z předních světových ratingových agentur vůbec poprvé snížila nejvyšší rating USA. S&P snížila dlouhodobý americký rating o jeden stupeň na AA+ s negativním výhledem s odvoláním na obavy z rozpočtových deficitů. Agentura uvedla, že plán snížení deficitu, který v úterý schválil Kongres, není dostatečný. Snížení ratingu by mohlo narušit důvěru investorů v největší světovou ekonomiku. Ta se již nyní potýká s obrovskými dluhy, mírou nezaměstnanosti 9,1 % a obavami z možné dvojité recese. Snížení ratingu je velkou ostudou pro administrativu prezidenta Obamy a mohlo by americké vládě zvýšit náklady na půjčky. To by se zase mohlo promítnout do vyšších úrokových sazeb pro místní samosprávy i jednotlivce," napsala tehdy BBC.
Zpráva zní závažně. Jak tenkrát reagoval trh s dluhopisy a akciemi?
První graf znázorňuje zhodnocení různých segmentů dluhopisového trhu rok po snížení ratingu USA. Dluhopisy předvedly spanilou jízdu, protože úrokové sazby ve skutečnosti klesly, čímž vzrostly jejich ceny.
Akciový trh se krátkodobě zatřásl, index S&P 500 předvedl i několik denních pohybů o 5-6 %. O rok později byl ovšem index bezmála o pětinu výše. Kdo se kvůli strachu ze snížení ratingu USA stáhl z trhu nebo zásadně měnil své portfolio, pravděpodobně chyboval. Ano, doba byla specifická, ale to je každá doba.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/jak-nebezpecny-je-americky-dluh-i-pro-vase-portfolio
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní dluh - Vývoj výše státního dluhu
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Výpočet čisté mzdy reforma 2024. Jak se vypadá čistá mzda před a po reformě?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory