mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  29.03.2023 13:50:00

Setkání zástupce Generálního konzulátu ČR v Drážďanech s vedením Gymnázia Friedricha Schillera v Pirně

Setkání zástupce Generálního konzulátu ČR v Drážďanech s vedením Gymnázia Friedricha Schillera v Pirně

29.03.2023 / 13:21 | Aktualizováno: 29.03.2023 / 13:50

Dne 28. března 2023 navštívil konzul Jozef Špánik Gymnázium Friedricha Schillera v Pirně, při této příležitosti se setkal s ředitelem školy – Dr. Kristian Raum, s koordinátorem německo – českého vzdělávacího programu – Dr. Tomáš Křenek, s koordinátorem binacionálního internátu – Veit Magdon a s dalšími českými i německými zástupci zdejšího pedagogického sboru i studentů. Setkání se symbolicky uskutečnilo v den výročí narození Jana Ámose Komenského, který je v České republice slaven jako Den učitelů. Cílem pracovní cesty do Pirny byla aktualizace možností podpory ze strany Generálního konzulátu ČR v Drážďanech dalšímu pokračování úspěšného česko – saského vzdělávacího programu na této škole. V nedávné době byla totiž z důvodu opatření proti šíření pandemie Covid-19 omezena možnost realizace některých předchozích přeshraničních projektů. Od loňského roku se škola rovněž intenzivně zapojila do vzdělávacích programů pro studenty z ukrajinských rodin, kteří museli opustit svou zemi následkem stále probíhající ruské agrese.

Pirna 2

Pirna 2

Česko – saský vzdělávací program na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně je realizován od roku 1998 na základě mezinárodní smlouvy, uzavřené mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Státním ministerstvem kultu Svobodného státu Sasko. V roce 2024 zde první ročník německých a českých žáků složil saskou maturitu. Každý rok se v Pirně otevírá jedna dvojnárodnostní třída, do které může být přijato 15 českých žáků. Ve třídě je tedy 15 českých a 15 německých žáků, ale výuka probíhá ve skupinách po 15 žácích. Dvojjazyčný vzdělávací cyklus je šestiletý. Do výběrového řízení se mohou v České republice přihlásit žákyně/žáci 6. tříd základní školy, resp. základní školy s rozšířenou výukou jazyků, nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia. Předpokladem přijetí je výborný prospěch a znalost německého nebo anglického jazyka.

Výuka předmětů vyučovaných v německém jazyce je zajišťována německými pedagogy, výuka češtiny a předmětů vyučovaných v českém jazyce je zabezpečována českými pedagogy. Výuka probíhá v nově rekonstruované školní budově, v nové multifunkční školní tělocvičně a plavecké hale. Studium je zakončeno saskou maturitní zkouškou po dvanáctém roce školní docházky (podle saského školského systému), tedy o rok dříve než u ostatních vrstevníků v České republice. Předmět český jazyk a literatura je pro české žáky po celou docházku povinným předmětem a je také povinným předmětem maturitní zkoušky. Maturitní zkouška opravňuje žáky v souladu s platnými vnitrostátními právními předpisy ke vstupu jak na vysoké školy v České republice, tak na vysoké školy ve Spolkové republice Německo. Žáci mají možnost získat k maturitnímu vysvědčení certifikát „CertiLingua“, který dokládá vícejazyčné evropské a mezinárodní kompetence.

Bližší informace ke studiu na této škole jsou k dispozici na jejích webových stránkách: www.schillergymnasium-pirna.de a na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR:

https://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/studium-na-gymnaziu-friedricha-schillera-v-pirne-2

https://www.msmt.cz/mezinarodni-vztahy/vyber-zaku-zakyn-do-1-rocniku-dvojnarodnostniho

Pirna3

Pirna3

Pirna3

Pirna3


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688