Cena ropy Brent po většinu února klesala, v polovině března pak prudce propadla v důsledku turbulencí v bankovním sektoru - Globální ekonomický výhled březen 2023 - Ropa
v bankovním sektoru. Cena ropy Brent na začátku února vzrostla v obavách z možného výpadku ruských dodávek, poté ale po většinu měsíce klesala z důvodu slabé poptávky rafinérií, které ve většině regionů zahájily období sezonní údržby.
Zároveň odezníval optimismus ohledně rychlého oživení čínské ekonomiky a naopak sílily obavy zdalšího zvyšování úrokových sazeb centrálních bank, které by kromě ekonomického růstu tlumilo i poptávku po ropě. Řadu týdnů rostoucí zásoby ropy v USA tlačí dolů cenu ropy WTI, což posiluje její vývoz na světové trhy. Ceny komodit obecně snižoval i posilující dolar. IEA uvádí, že přebytek ropy na trhu trvá již tři čtvrtletí a globální zásoby jsou nejvýše za 18 měsíců.
Agentura očekává, že teprve s výraznějším zesílením poptávky z Číny ve druhém pololetí letošního roku se trh dostane do deficitu, což někteří analytici považují za důvod, proč by cena ropy koncem roku mohla vzrůst nad 100 USD/barel. Naopak EIA vidí vývoj opačně. Dle její březnové předpovědi by se ceny ropy do poloviny roku měly udržovat výše díky silné aktivitě rafinérií, které se budou snažit využít vyšších marží v důsledku výpadku dodávek motorové nafty z Ruska. Poté by již měl přebytek ropy na trhu vést k poklesu cen ropy. Aktuálně je však vývoj na trhu s ropou ovlivněn především nejistotou způsobenou turbulencemi v bankovním sektoru v USA a Evropě. Cena ropy Brent tak v polovině března prudce propadla pod hranici 75 USD/barel. Pokud by tento stav trval déle, očekává se reakce (snížení těžby) ze strany aliance OPEC+.
Tržní křivka z poloviny března (ještě před krachy bank) se posunula dále nepatrně směrem dolů. Zůstala mírně klesající a signalizovala cenu ropy Brent koncem letošního roku cca 79 USD/barel a 74,5 USD/barel koncem roku 2024.
Prakticky shodnou trajektorii očekává i předpověď EIA. Naopak březnový CF nadále předpokládá cenu ropy Brent jak v tříměsíčním, tak ročním horizontu poblíž 85 USD/barel.
Zdroj: Bloomberg, IEA, EIA, OPEC, výpočty ČNB.
Poznámka: Cena ropy na ICE, průměrná cena plynu v Evropě – data Světové banky. Budoucí ceny ropy a plynu (šedá oblast) jsou odvozeny z futures kontraktů. Komerční zásoby ropy v zemích OECD – odhad IEA. Produkce a těžební kapacity kartelu OPEC – odhad EIA.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?