Krok k rychlejšímu povolování staveb, na přesné dopady nové legislativy si však počkáme
Deset procent ceny nového bytu jde na vrub průtahům při povolování stavby. Kupující tak kvůli složité stavební byrokracii zaplatí o stovky tisíc až miliony korun více. Povolování nových staveb je totiž v Česku dlouhodobě jedno z nejsložitějších a nejdelších na celém světě. Získat finální povolení pro bytový dům u nás trvá v průměru čtyři až pět let, bohužel nejsou výjimkou ani řízení táhnoucí se více než deset let. To by se už brzy mohlo změnit.
Poslanci dnes schválili legislativu klíčovou pro celé stavebnictví. Přijali nový zákon o jednotném environmentálním stanovisku a zásadně pozměnili také stavební zákon z roku 2021. Z něj vypadl plánovaný Nejvyšší stavební úřad i s jemu podřízenou soustavou krajských stavebních úřadů. Stavební úřady tak i nadále zůstanou při obcích jako dosud.
Zásadní pro rychlost povolovacího procesu je jiná změna, která umožní rychleji se dostat do finále. Jde o institut koordinovaného závazného stanoviska, v jehož rámci stavební úřad sám obešle ostatní dotčené úřady a společnosti a získá jejich vyjádření. Týkat se to bude nově i takzvaného jednotného environmentálního stanoviska. Stavebník tak bude podávat pouze jednu žádost a na konci by měl získat jen jedno razítko. Nyní jich přitom ještě před samotnou návštěvou stavebního úřadu musí získat mnoho desítek.
Důležitá je také fikce souhlasu, což znamená, že pokud se oslovený úřad ke stavebnímu záměru nevyjádří do konkrétního data, bude se mít za to, že se záměrem souhlasí. Lhůta pro vyřízení žádosti o stavební povolení je 30 dnů. V určitých případech ji lze prodloužit, maximálně však o 60 dnů. Do 30 dnů bude muset rozhodnout i nařízený úřad v případě, že se někdo odvolá.
To všechno by mohlo rychlost povolování nových staveb výrazně urychlit. Nelze ale čekat, že změna nastane okamžitě. Novela vstoupí v účinnost až v lednu 2024, její účinek se navíc projeví až v řádu měsíců či let. Každopádně jde o krok dobrým směrem, které české stavebnictví vrátí ze společnosti rozvojových zemí zpátky k rozvinutému západu.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.
EKOSPOL
EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během 30 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 57 velkých developerských projektů pro více než 10 000 spokojených zákazníků. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Společnost EKOSPOL je podle mezinárodního časopisu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy.
EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt. Navíc získá celoroční rodinnou vstupenku do ZOO Tábor.Více informaci na: www.ekospol.cz
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?