ECB zvýšila sazbu o 50bps
Centrální banka se tak nadále snaží primárně bojovat s inflací.
Navzdory finančním turbulencím se včera ECB rozhodla dostát svému únorovému závazku a zvýšila depozitní sazbu o 50bps na 3,0 %. Centrální banka se tak nadále snaží primárně bojovat s inflací, třebaže vysoká nejistota ji donutila již dále explicitně nesignalizovat potřebu dalšího zpřísňování měnové politiky. Směrem k aktuálním finančnímu napětí pak ECB trhy ubezpečila, že je připravena podle potřeby reagovat, tak aby byla zachována finanční stabilita v eurozóně.
Růst sazeb o 50bps byl zjevně ze strany ECB vyhodnocen jako nejméně problematická varianta v těchto volatilních časech. Razantní zpřísnění měnové politiky totiž odráží nejen její předchozí silný závazek, ale hlavně dává jasně najevo, že zkrocení inflace zůstává cílem číslo jedna. Inflace ostatně dle samotné centrální banky zůstane „příliš vysoká po příliš dlouhou dobu“, což je v souladu s aktualizovanou prognózou. Ta sice překvapivě nabídla o něco nižší výhled na celkovou i jádrovou inflaci, v obou případech však cenové tlaky zůstávají až příliš silné.
K zásadnímu posunu však došlo, co se týče doprovodné komunikace ECB. Centrální banka skoncovala s forward guidance a hodlá se striktně rozhodovat toliko na základě nově příchozích dat, u nichž bude hrát prim vývoj jádrových inflačních tlaků. V praxi to znamená, že ECB již explicitně nesignalizuje potřebu dalšího zvyšování sazeb. Sama Christine Lagarde však na tiskové konferenci přece jen zmínila, že prostor pro vyšší sazby v eurozóně zůstává, pokud nedojde k dalšímu nárůstu finančního napětí.
Šéfka ECB navíc upozornila, že mezi cenovou a finanční stabilitou neexistuje dle jejího názoru žádný trade-off, neboť k dosažení každého z cílů má ECB jiné nástroje. Jinak řečeno, pokud by se měla prohlubovat finanční ne-stabilita, ECB je připravena tento problém řešit prostřednictvím nástrojů na dodání likvidity do systému, nikoli změnou úrokových sazeb.
Celkově hodnotíme výsledek včerejšího zasedání jako rozumný manévr v časech skokového nárůstu nejistoty. Z našeho pohledu je podstatné, že zvýšení sazeb zůstává dále ve hře, a dokonce jsme přesvědčeni, že je stále preferovanou variantou. Vše bude ale záviset na vývoji finančního napětí v evropském bankovním sektoru. Pokud se situace uklidní, ECB bude ve zvyšování sazeb pokračovat, což zůstává i naším základním scénářem při odhadovaném vrcholu sazeb v rozmezí 3,5-3,75 %.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna