Digitální finance: bylo dosaženo dohody o evropském nařízení týkajícím se trhů s kryptoaktivy (MiCA)
EU poprvé začleňuje kryptoaktiva, jejich vydavatele a poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy do regulačního rámce.
Předsednictví Rady a Evropský parlament dosáhly předběžné dohody o návrhu nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), které se vztahuje na vydavatele nezajištěných kryptoaktiv a tzv. stablecoinů a dále na obchodní systémy a peněženky, v nichž jsou kryptoaktiva držena. Tento regulační rámec zajistí ochranu investorů a zachová finanční stabilitu a zároveň umožní inovace a podpoří přitažlivost sektoru kryptoaktiv. V Evropské unii tak přinese větší jasnost, neboť některé členské státy již mají vnitrostátní právní předpisy upravující kryptoaktiva, avšak na úrovni EU dosud žádný zvláštní regulační rámec neexistuje.
Nedávný vývoj v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví potvrdil naléhavou potřebu právní úpravy na úrovni celé EU. Nařízení MiCA lépe ochrání Evropany, kteří do těchto aktiv investovali, a zabrání zneužívání kryptoaktiv a zároveň bude vstřícné k inovacím, aby si EU zachovala atraktivitu. Toto přelomové nařízení ukončí „divoký západ“ v kryptosvětě a potvrdí úlohu EU coby tvůrce norem pro digitální témata.
Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové a digitální suverenity
Regulace rizik souvisejících s kryptoaktivy
Nařízení MiCA ochrání spotřebitele před některými riziky spojenými s investicemi do kryptoaktiv a pomůže jim vyhnout se podvodným systémům. V současné době mají spotřebitelé jen velmi omezená práva na ochranu nebo nápravu, zejména pokud se transakce uskutečňují mimo EU. Díky těmto novým pravidlům budou muset poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy dodržovat přísné požadavky na ochranu peněženek spotřebitelů a v případě, že kryptoaktiva investorů ztratí, ponesou za to odpovědnost. Nařízení MiCA bude rovněž pokrývat veškeré druhy zneužívání trhu související se všemi typy transakcí nebo služeb, zejména v případě manipulace s trhem a obchodování zasvěcených osob.
Účastníci trhu s kryptoaktivy budou muset předkládat informace o environmentální a klimatické stopě. Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) vypracuje návrhy regulačních technických norem týkajících se obsahu, metodiky a prezentace informací o hlavních nepříznivých dopadech na životní prostředí a klima. Evropská komise bude muset do dvou let předložit zprávu o dopadu kryptoaktiv na životní prostředí a o zavedení povinných minimálních standardů udržitelnosti pro konsensuální mechanismy, včetně mechanismu označovaného jako „proof-of-work“.
Aby se zabránilo překrývání s aktualizovanými právními předpisy v oblasti boje proti praní peněz, které se nyní budou vztahovat i na kryptoaktiva, nařízení MiCA neduplikuje ustanovení proti praní peněz obsažená v nově aktualizovaných pravidlech pro převod peněžních prostředků, která byla dohodnuta dne 29. června. Nařízení MiCA však vyžaduje, aby byl Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) pověřen vedením veřejného rejstříku poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, kteří příslušná pravidla nedodržují. Poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy, jejichž mateřská společnost se nachází v zemích uvedených na unijním seznamu vysoce rizikových třetích zemí z hlediska boje proti praní peněz a na unijním seznamu jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti, budou povinni provádět posílené kontroly v souladu s rámcem EU pro boj proti praní peněz. Přísnější požadavky mohou být rovněž uplatňovány na akcionáře a na vedení poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, zejména pokud jde o jejich umístění.
Robustní rámec použitelný na tzv. stablecoiny v zájmu ochrany spotřebitelů
Nedávné události na trzích s tzv. stablecoiny opět ukázaly rizika, kterým v případě neexistence právní úpravy držitelé čelí, a jejich dopady na jiná kryptoaktiva.
Ve skutečnosti bude nařízení MiCA chránit spotřebitele tím, že bude od vydavatelů stablecoinů vyžadovat vytvoření dostatečně likvidní rezervy s poměrem 1:1 a částečně i ve formě vkladů. Každému držiteli stablecoinu vydavatel umožní vznést kdykoli a bezplatně příslušný nárok a pravidla, jimiž se fungování rezervy řídí, rovněž zajistí přiměřenou minimální likviditu. Na všechny stablecoiny bude navíc dohlížet Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), přičemž podmínkou pro jakékoli vydání je přítomnost vydavatele v EU.
Vývoj tokenů vázaných na aktiva (ART) založených na mimoevropské měně jakožto široce používaného platebního prostředku bude v zájmu zachování naší měnové suverenity omezen. Aby byl zajištěn řádný dohled a monitorování veřejných nabídek tokenů vázaných na aktiva budou, muset mít jejich vydavatelé sídlo v EU.
Tento rámec poskytne očekávanou právní jistotu a umožní rozvoj inovací v Evropské unii.
Celounijní pravidla pro poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy a různá kryptoaktiva
Na základě dnes dosažené předběžné dohody budou poskytovatelé služeb souvisejících s kryptoaktivy k působení v rámci EU potřebovat povolení. Vnitrostátní orgány budou muset vydat povolení ve lhůtě tří měsíců. V případě největších poskytovatelů těchto služeb budou vnitrostátní orgány pravidelně předávat příslušné informace Evropskému orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).
Z oblasti působnosti budou vyloučeny nezaměnitelné tokeny (NFTs), tj. digitální aktiva reprezentující skutečné předměty, jako je umění, hudba a videa, s výjimkou případů, kdy spadají do stávajících kategorií kryptoaktiv. Do 18 měsíců bude Evropská komise pověřena vypracováním komplexního posouzení a v případě potřeby vypracováním specifického, přiměřeného a horizontálního legislativního návrhu na vytvoření režimu pro nezaměnitelné tokeny a řešení nově vznikajících rizik tohoto nového trhu.
Další postup
Dříve než se přistoupí k formálnímu postupu přijetí, podléhá tato předběžná dohoda schválení Radou a Evropským parlamentem.
Souvislosti
Evropská komise návrh nařízení MiCA předložila dne 24. září 2020. Je součástí širšího balíčku v oblasti digitálních financí, jehož cílem je vypracovat evropský přístup, který podpoří technologický rozvoj a zajistí finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů. Kromě návrhu nařízení MiCA obsahuje balíček strategii v oblasti digitálních financí, nařízení o digitální provozní odolnosti finančního sektoru (DORA) – který bude rovněž zahrnovat poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (CASP) – a návrh nařízení o pilotním režimu pro tržní infrastruktury vedené na technologii sdíleného registru (DLT) pro velkoobchodní použití.
Zaplňuje mezeru ve stávajících právních předpisech EU zajištěním toho, že stávající právní rámec nepředstavuje překážky pro využívání nových digitálních finančních nástrojů, a zároveň aby tyto nové technologie a produkty spadaly do oblasti působnosti finanční regulace a opatření k řízení operačních rizik podniků působících v EU. Cílem tohoto balíčku je tedy podpořit inovace a zavádění nových finančních technologií a zároveň zajistit odpovídající úroveň ochrany spotřebitelů a investorů.
Rada přijala svůj mandát k jednání o nařízení MiCA dne 24. listopadu 2021. Trialogy mezi spolunormotvůrci byly zahájeny dne 31. března 2022 a skončily dnes dosažením předběžné dohody.
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o trzích s kryptoaktivy
- Boj proti praní peněz: bylo dosaženo předběžné dohody o transparentnosti převodů kryptoaktiv (tisková zpráva, 29. června 2022)
- Balíček pro oblast digitálních financí: Rada dosáhla dohody o nařízeních MiCA a DORA (tisková zpráva, 24. listopadu 2021)
- Návrh nařízení o trzích s kryptoaktivy předložený Komisí
- Digitální finance (souvislosti)
Kontakt pro tisk
- Katharina Pausch-Homblé
- Press officer
- +32 470 88 42 96
- +32 2 281 62 63
- @pauschhomble
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzovní lístek, Směnárna PETRA FINANCE, Plzeň
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory