V závěru týdne zachvátila trhy vlna nervozity (Komentář)
Únorový vývoj tuzemských spotřebitelských cen skončil mírně nad tržním konsensem (16,6 % y/y), když meziroční růst zpomalil z lednových 17,5 % na 16,7 %. Meziměsíčně tak ceny vzrostly o 0,6 %, resp. 0,8 % po sezonním očištění, a to po lednových 6 % poznamenaných odezněním vlivu úsporného tarifu. Meziměsíční dynamika jádrových cen v únoru zrychlila o necelých 0,2 pb. na 0,73 % a implikuje tak stále robustní poptávkové inflační tlaky v tuzemské ekonomice. Ve směru pomalejšího odeznívání těchto tlaků budou zřejmě i nadále působit napjatý trh práce a zvýšená inflační očekávání. To povede k tomu, že inflace podle nás po většinu roku zůstane dvojciferná a v průměru bude letos činit více jak 10 %. Detailněji jsme se tomu věnovali zde: https://bit.ly/CPI_Feb23_CZ.
Tuzemská průmyslová produkce v lednu zaostala silně za očekáváními, když výroba aut meziměsíčně klesla o téměř 8 %, v meziročním vyjádření však stále přispívá nejvýznamněji k průmyslové výrobě, resp. brání hlubšímu poklesu (-1,4 % y/y WDA). Vyhlídky pro únor navíc v souvislosti se zhoršenou dostupností výrobních komponentů dle dostupných informací nejsou nijak zářivé. Více najdete zde: http://bit.ly/3T3tYn0. Z řady tuzemských dat dále tuzemský vývoj průměrné mzdy ve Q4 22 – zveřejněný začátkem týdne – ukázal mezičtvrtletní růst kupní síly průměrné mzdy (+1,1 %). Více jsme se tomu věnovali zde: https://bit.ly/41PRgkg.
Česká koruna během týdne relativně konzistentně oslabovala a v průběhu týdne oslabila vcelku o 0,7 %. Podobně na tom byl i maďarský forint (o 0,8 %), zatímco polský zlotý posílil (o 0,7 %). Korunové sazby po dnešní inflaci ještě prohloubily vytrvalý pokles zaznamenaný během týdne a ve srovnání s tím předchozím jsou o více jak 34 bb. níže.
Americká ekonomika v únoru přidala 311 tis. nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, což bylo výrazně nad konsensem trhu, který činil 225 tis. Míra nezaměstnanosti však mírně vzrostla o 0,2 pb. i vlivem vyššího počtu uchazečů o práci, zatímco mzdy skončily s meziměsíčním růstem o 0,2 % pod očekáváními. Mírně smíšený obrázek ohledně tamního stále napjatého trhu práce přidal na volatilitě na trzích, které se v závěru týdne ocitly v menším chaosu s ohledem na dění kolem jedné z větších amerických bank (Silicon Valley Bank). S ohledem na smíšený signál bude zřejmě více směrodatným údajem pro Fed až v příštím týdnu zveřejněná americká inflace za únor.
Impulsem pro globální trhy bylo uprostřed týdne také dvoudenní vystoupení šéfa americké centrální banky J. Powella, jehož silně jestřábí rétorika, byť svá vyjádření v druhém dni mírně zředil, vedla ke stupňování sázek na další zvyšování sazeb Fedu. Tržní ocenění v průběhu týdne implikovalo terminální sazbu až na 5,7 %, nicméně po událostech v závěru týdne, které na trzích vyvolaly značnou míru nejistoty, tyto sázky dramaticky klesly. Nyní tržní kontrakty implikují vrchol na zhruba 5,3 %. K největšímu posunu však došlo v očekáváních po dosažení vrcholu během léta, kde budoucí kontrakty implikují následný pokles až na 4,8 % již na začátku příštího roku (oproti 5,4 % uprostřed týdne).
Závěr týdne zachvátila trhy vlna nervozity v souvislosti s obavami ohledně solventnosti jedné z větších amerických bank(SVB).Investoři ve velkém začali utíkat do náruče relativně bezpečných státních dluhopisů.Dolarové sazby klesly a výrazně tak korigovaly nárůst z průběhu týdne a v týdenním srovnání jsou až o zhruba 30 bb. níže dle splatnosti. Eurové sazby zaznamenaly mírnější pokles o 15-21 bb. dle splatnosti. Dolar po americkém NFP reportu výrazně oslabil vůči euru a odevzdal tak všechny zisky z průběhu týdne, v týdenním srovnání je tak významně slabší o 0,6 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?