Nervozita na trhu firemního financování a jak se liší letošní výprodej od toho loňského
Klíčové body
- Nervozita se přelila i na trh firemních dluhopisů.
- Letošní tržní výprodej je jiný oproti srpnu 2024.
- Kontrolní skupina zachránila maloobchodní tržby.
Nervozitu na trzích nepoznáme jen podle poklesu akcií a silnější poptávky po bezpečných přístavech, jako jsou dluhopisy nebo zlato. Situaci doplňuje trh firemních dluhopisů, kde jsou první na ráně ty rizikové s neinvestičním ratingem.
Spready těchto instrumentů oproti státním dluhopisům rostou od poloviny února. Nejde přitom jen o ty americké. K růstu se o něco později přidaly i spready evropských high yield bondů. Nejslabší pohyb směrem vzhůru pak vidíme v Asii. Z dlouhodobého hlediska jsou pohyby zatím velmi slabé a mají daleko k těm během posledních krizí. I tak ale stojí za pozornost.

Zajímavé je srovnání se srpnem 2024. Tehdy jsme vinou kombinace nad očekávání horších dat z amerického trhu práce, zklamání z výsledků některých velkých techů a dění na japonském jenu vinou politiky Bank of Japan viděli tržní pohyby stejného směru. Výprodej na akciích však netrval tak dlouho a byl slabší. Spready rizikových dluhopisů oproti tomu vyrostly výrazně víc a rychleji. U státních, konkrétně amerických na dlouhém konci křivky dosáhl propad výnosů zhruba padesát bazických bodů.
Letos jsem na akciích viděli korekci, tj. pokles o 10 %. Šlo o více systematický pokles oproti roku 2024, i tak byl ale pátou nerychlejší korekci u S&P500. U dluhopisů byla hlavní vlna poklesu výnosů menší a trvala déle než loni v srpnu.
Léto 2024 bylo o rychlém deleveragingu, dnešní tržní situace je více o změně trendu, která je patrná především u akcií. Kombinace citlivějšího vnímání rizika zejména kolem Trumpovy politiky a narušení naděje, že by americká ekonomika a trhy mohly doručit stejné výkony jako předloni a loni, vedla k realokaci kapitálu pryč od rizika.
Může pokles akcií pokračovat? Ano, nejistoty nezmizely. Mohou naopak narůstat s blížícím se přelomem března a dubna, kdy začne debata o recipročních clech. Zajímavá může být situace na dluhopisovém trhu, zejména pokud se dočkáme negativních překvapení nejen od měkkých, ale hlavně od tvrdých dat (viz graf níže index datové nervozity). Tehdy můžeme čekat další pokles výnosů, jehož síla bude záležet na tom, zda trh bude situaci vnímat jako zpomalení nebo začátek něčeho vážnějšího.
V tomto ohledu může jako jedna z prvních nápověd zapůsobit březnová prognóza Fedu. Pokud by se ukázalo, že roste počet centrálních bankéřů očekávajících citelně slabší růst a rozvolňující se trh práce, výhled poklesu sazeb by zintenzivnil z aktuální predikce snížení o 60 bodů do konce roku. Pro akcie a dolar by to nebyl dobrý impuls, pro dluhopisy ano. Ještě horší kombinací by bylo, pokud by se k znatelně oslabenému růstu a vyšší nezaměstnanosti přidala trvale vyšší inflace.

Dolar na začátku týdne oslabil zpět nad 1,0900 za euro. Americké výnosy nejprve klesaly, později ale obrátily do růstu. Přispěla k tomu data o amerických maloobchodních tržbách. Ty v únory rostly, avšak slaběji než očekával trh. Vše zachránila kontrolní skupina, což jsou tržby očištěné o volatilní složky, tedy něco jako jádrový maloobchod, která vykázala nad očekávání silnější růst. Zastínila tím i výrazný propad průmyslové aktivity v oblasti New Yorku. Koruna se proti euru posunula nad 25,05 a proti dolar se drží těsně pod 23,00.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0912 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,53 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0844 do 1,0961 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,006 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,95 až 25,11 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,10 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo