Ministři ve Švédsku mluvili o obchodní pomoci Ukrajině i transatlantických vztazích
Ministři ve Švédsku mluvili o obchodní pomoci Ukrajině i transatlantických vztazích
Význam obchodní politiky pro evropskou konkurenceschopnost, pro pomoc Ukrajině i budoucnost obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Spojenými státy americkými. To vše bylo na agendě neformálního setkání ministrů pro obchod ve Stockholmu, na kterém Českou republiku zastupoval náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník.
Prvním tématem jednání byla konkurenceschopnost evropské ekonomiky, která v poslední době utrpěla značné šoky v důsledku koronavirové krize, ruské agrese vůči Ukrajině či amerického zákona o snižování inflace. Na jednání Rady tak probíhala strategická diskuze o tom, jak zajistit, aby EU nezaostávala ve výrobě čistých technologií, aby naplnila své klimatické cíle a zároveň aby neohrozila spolupráci se svými partnery.
„Česká republika vidí jako jedno z řešení otevřenou obchodní politiku, která bude umět reagovat na současné trendy, jako je zelená a digitální tranzice. Potřebujeme pokrok ve vyjednávání a svižnou ratifikaci obchodních dohod, které nám otevřou nové trhy, a musíme více než kdy jindy posílit spolupráci s partnery. Mnohokrát se prokázalo, že v současném světě nikdo nemůže hrát sám za sebe a partnerství jsou naprosto klíčová,“ řekl náměstek Kožušník v debatě, ve které dále zdůraznil význam ambiciózního digitálního obchodu a spolupráce s rozvojovými zeměmi na plnění společných cílů k udržitelnosti.
Druhým tématem byl vývoj transatlantických obchodních vztahů. Od ministrů v debatě zaznívala podpora jejich prohloubení a konkrétních výsledků, které by mělo přinést čtvrté ministerské setkání Rady pro obchod a technologie.
Pracovní oběd za přítomnosti ukrajinské místopředsedkyně vlády Yulie Svyrydenko se pak nesl ve znamení konkrétních možností podpory Ukrajině v oblasti obchodní politiky. Mimo jiné se debatovalo prodloužení obchodních opatření liberalizujících obchod s Ukrajinou, která odstraňují všechna cla a kvóty na ukrajinský import do EU na jeden rok, a která Evropská unie přijala brzy po začátku války. „Česká republika plně podporuje Ukrajinu ve všech klíčových oblastech, a to včetně obchodu, a budeme vás podporovat tak dlouho, jak to bude třeba,“ řekl ukrajinské místopředsedkyni vlády náměstek Kožušník a dodal, že i prodloužení opatření liberalizující obchod s Ukrajinou Česká republika podporuje.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?