Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  03.03.2023 08:03:32

Pokročilý odhad tuzemského HDP poodhalí charakter technické recese (Ranní zpráva z finančního trhu)

Zpřesněný dohad tuzemského HDP by měl potvrdit, že se česká ekonomika v druhé půlce loňského roku nacházela v technické recesi. Finální PMI v eurozóně za únor by zase měly potvrdit solidní situaci v sektoru služeb. To by měl rovněž ukázat i únorový ISM index ze služeb v USA, kde se aktivita zřejmě stabilizovala, když index zůstane poblíž lednové úrovně.

Zpřesněný odhad HDP u nás a finální PMI za únor v eurozóně.

Zpřesněný odhad tuzemského HDP za Q4 22 by měl potvrdit, že se česká ekonomika v druhé polovině loňského roku nacházela v technické recesi, když ve Q4 mezičtvrtletně klesla o 0,3 %, po poklesu o 0,2 % q/q ve Q3. Odhadujeme, že za poklesem by měla být primárně domácí poptávka. Po ostrém poklesu o 3,2 % q/q ve Q3 podle nás spotřeba domácností klesla i ve Q4 (-1,4 % q/q). Hlavními důvody by měly být opět vysoká inflace a převládající ekonomická nejistota, podobné faktory podle nás povedly i ke snížení investic. Pokles domácí poptávky by měl vyvažovat kladný příspěvek čistého vývozu s ohledem na pokračující oživení v průmyslu díky zlepšující se situaci v dodavatelských řetězcích. Letošní první polovina roku by již měla přinést obnovení ekonomického růstu, byť jen pozvolného. Čekáme, že tuzemská ekonomika ve Q1 a Q2 mezičtvrtletně vzroste o 0,1 %, resp. 0,2 %. K tomu by měl opět přispívat čistý vývoz, když průmysl bude nadále těžit z nabitého katalogu dosud nevyřízených objednávek, zlepšující se situace v subdodávkách, optimističtějšího výhledu pro zahraniční poptávku a výrazně nižších cen energií. Zotavení domácí poptávky bude zřejmě pomalejší, nicméně ve H2 23 již očekáváme výraznější oživení v souvislosti se silnou mzdovou dynamikou a ustupující inflací.

Finální odhady PMI v eurozóně by měly potvrdit solidní situaci v sektoru služeb. Index ze služeb v únoru vzrostl o 2,2 b. na 53 b. Detailnější rozklad zároveň potvrzuje perzistentní inflační tlaky s ohledem na hodnoty subindexů cen vstupů a finálních cen.

Lednový ISM index ze služeb v USA vykázal skokové zlepšení po překvapivém prosincovém poklesu pod hranici 50 b. na 49,2 b., který se tak zdá být jednorázovou odchylkou. Čekáme, že se aktivita v sektoru služeb po lednovém zlepšení zhruba stabilizuje, když ISM index jen nepatrně klesne na 54,6 b. z lednových 55,2 b.

Jádrové inflační tlaky v eurozóně zůstávají silné.

V návaznosti na inflační překvapení směrem nahoru z jednotlivých členských zemí, překvapila mírně nahoru i celková inflace za únor v eurozóně, když skončila na 8,5 % y/y. Meziměsíčně tak ceny vzrostly o 0,8 %. K tomu primárně přispěly ceny potravin a služeb, zatímco ceny energií v meziročním vyjádření tlačily inflaci dolů, zejména díky vyšší srovnávací základně minulého roku. Zrychlující dynamika cen potravin zřejmě ještě zpožděně reflektuje vývoj na komoditních trzích, především ceny energií, které však již v posledních měsících rapidně klesly. Vráskám na čele centrálních bankéřů ECB ovšem přidá zrychlení jádrové inflace – zde však pravděpodobně stále hraje roli změna vah ve spotřebním koši na začátku roku – která ukazuje, že jádrové cenové tlaky zůstávají velmi silné, případně dokonce zesilují. Obecně tak perzistence inflačních tlaků včera nabídla podporu pro pokračování cyklu utahování měnové politiky po březnovém zasedání, kde ECB již na tom únorovém předběžně narýsovala 50bodový hike. Tržní ocenění v reakci zůstalo téměř beze změny, nicméně již nyní implikuje, že depozitní sazba ECB vyroste až na 4 % ze současných 2,5 %.

Zápis z únorového zasedání ECB zlom po včerejší inflaci nepřinesl. Bylo v něm mimo jiné zmíněno, že obavy z přílišného utažení měnové politiky s ohledem na perzistenci inflace a současnou úroveň úrokových sazeb jsou zatím předčasné, a tudíž další zvyšování sazeb je považováno jakožto stále vhodný postup. To obecně podporuje současné tržní naladění dle zacenění trajektorie sazeb ECB.

Euro včera výrazně ztrácelo. Vůči dolaru odevzdalo výraznou část zisků z předešlého dne, když oslabilo až pod 1,06 USD/EUR (-0,7 %). Dolarové sazby vzrostly až o 7 b., zatímco eurové sazby připsaly zhruba poloviční nárůst dle splatnosti. Středoevropské měny včera vůči euru výrazně oslabovaly. Česká koruna oslabila o 0,3 % a umazala část zisků z předešlého dne. Výrazné oslabení se nevyhnulo ani maďarskému forintu (o 0,9 %) a polskému zlotému (o 0,5 %).

Autor: Kevin Tran Nguyen

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688