Tuzemský PMI zklamal, ten čínský naopak pozitivně překvapil (Komentář)
V únoru podle ukazatele PMI došlo k nepatrnému zhoršení podmínek v tuzemském zpracovatelském průmyslu. PMI klesl z 44,6 b. na 44,3 b., zatímco podle tržního konsensu mělo dojít k nárůstu na 45,0 b. Ještě v prosinci a lednu se přitom výrobní podmínky podle stejného ukazatele zlepšovaly. Vliv podle našeho názoru mohla mít obnovená zhoršená dostupnost některých výrobních dílů, především čipů, na kterou se v únoru odvolával automobilový průmysl. Vlivem toho někteří výrobci aut museli významně omezit produkci. Na únorové prodloužení dodavatelských lhůt upozorňují i výsledky samotného PMI. Průmyslníci si podle průzkumu PMI nadále stěžují na nižší počet nových zakázek, případně na rušení těch stávajících. V tomto směru působí přetrvávající rychlý růst cen. Tempo růstu nákladů se však podle výsledků průzkumu opět snížilo a bylo nejnižší od září 2020. Ve výsledku tak i klesl tlak na zvyšování cen pro konečné zákazníky. Tomu brání i již zmíněný pokles poptávky po průmyslovém zboží. Podle průmyslníků tak byl růst prodejních cen nejpomalejší za poslední dva roky. V důsledku nižšího počtu zakázek firmy také indikují možný pokles zaměstnanosti.
Čínský PMI ze zpracovatelského průmyslu velmi pozitivně překvapil. V únoru dosáhl 51,6 b. po lednových 49,2 b. Výsledek tak výrazně předčil očekávání, když konsensus analytiků činil 50,7 b. Podobně pozitivně pak překvapil i ukazatel hodnotící situaci ve zbytku ekonomiky. Celkově PMI indikátory za únor ukazují na silnější oživení čínské ekonomiky po uvolnění covidových restrikcí, než s jakým se původně počítalo. To by mohl být významný impuls pro růst globální poptávky. Za očekáváními naopak mírně zaostal ISM z amerického průmyslu. Ten vzrostl z 47,4 b. na 47,7 b., když se čekalo rovných 48 b.
Německá inflace skončila v únoru nad odhady. Podle předběžného odhadu meziroční růst německých spotřebitelských cen stagnoval na 8,7 %, když trh čekal pokles na 8,5 %. V harmonizovaném vyjádření pak inflace nepatrně zrychlila z 9,2 % na 9,3 %. Hlavním zdrojem růstu cen byly dražší potraviny a služby.
Saldo státního rozpočtu zaznamenalo v únoru výrazné meziměsíční zhoršení z 6,8 mld. CZK na 119,7 mld. CZK. Oproti loňskému únoru byl schodek vyšší o 74,4 mld. CZK, za čímž stály především vyšší výdaje. V těch se odrážely finanční příspěvky vlády na pomoc domácnostem a firmám s drahými energiemi, valorizace starobních důchodů, nárůst objemu vyplacených sociálních dávek či vyšší náklady na obsluhu státního dluhu. Letošní deficit státního rozpočtu podle našeho názoru patrně znovu překročí hranici 300 mld. CZK a bude tedy vyšší než vládou plánovaných 295 mld. CZK. Více jsme k tomuto tématu psali zde: https://bit.ly/41xXpBp.
Euro i koruna pokračovaly v posilování. Euro bylo oproti americkému dolaru ke konci dnešní evropské seance silnější o 0,8 %, když se obchodovalo kolem 1,066 USD/EUR. Podporu mu poskytla především německá inflace, která byla, stejně jako včera zveřejněná francouzská a španělská, oproti odhadům vyšší. Sázky finančního trhu na další zvyšování úrokových sazeb ECB tak dále rostly. Investoři nyní očekávají vrchol depozitní sazby na 4 % ze současných 2,5 %. Česká koruna, stejně tak ale i celý středoevropský region, dnes opět posílila a den uzavřela pod 23,40 CZK/EUR. Vliv zde pravděpodobně mělo již zmíněné silnější euro.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Tuzemský PMI zklamal, ten čínský naopak pozitivně překvapil (Komentář)
- PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl a pozitivně překvapil trhy
- Tuzemský i německý průmysl v září pozitivně překvapil (Komentář)
- Český průmysl předčil očekávání, ten německý naopak zklamal (Komentář)
- Výsledky Commerzbank zklamaly, zrušení dividendy, KBC naopak pozitivně překvapila
- Maloobchod v USA zklamal, na Novém Zélandu pozitivně překvapil; analýza BOSSA USD, DAXu, EUR/CHF
- Americký růst HDP za první čtvrtletí zklamal, růst v eurozóně by mohl překvapit pozitivně - Rozbřesk
- Očekávaná dnešní makročísla dopadla smíšeně: Tuzemský průmysl pozitivně překvapil, zahraniční obchod v deficitu
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?