Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  31.10.2024 09:08:57

Eurozóna v čele s Německem pozitivně překvapila, naopak česká ekonomika zklamala

Nabitý týden dnes pokračuje nejprve daty z německého maloobchodu, který již před několika okamžiky zaznamenal nečekané zlepšení na meziměsíční bázi o 1,2 % (vs odhad -0,5 %), což pohledem meziročních dat znamenalo zrychlení růstu tržeb z 2,1 % až na 3,8 %.

V průběhu dopoledne pak dorazí data z eurozóny ohledně vývoje nezaměstnanosti a inflace. Zpožděná zářijová data z trhu práce by dle našich i tržních očekávání neměla v souhrnu přinést žádnou změnu, a tak očekáváme míru nezaměstnanosti opět na úrovni 6,4 %. V případě inflace by novější říjnová data měla v rámci měnového bloku zaznamenat mírné zdražení (odhad 0,2 % m/m). V září přitom ceny dokonce mírně klesaly (-0,1 % m/m), což snížilo meziroční inflaci až na 1,7 %.

V říjnu očekáváme, že růst cen zůstane stále těsně pod cílovou úrovní a dosáhne příznivých 1,9 % r/r. Vzhledem ke včerejšímu překvapení v případě německé inflace však nemůžeme vyloučit ani mírně vyšší číslo. Pokud se však původní předpoklady naplní, mělo by dojít k drobnému zpomalení v případě strnulejší jádrové inflace, u které očekáváme pokles z 2,7 % na 2,6 %.

Odpoledne dorazí data o spotřebitelích v USA, kromě statistik osobních příjmů a výdajů, které by měly v obou případech meziměsíčně vzrůst o nižší desetiny procenta, se dozvíme i výši růstu spotřebitelských cen skrze index PCE. Pohledem meziměsíčních dat se očekává, že spotřebitelé byli ochotni v září platit o 0,2 % vyšší ceny než předchozí měsíc, z hlediska meziroční cenové hladiny by však její růst mohl zpomalit z 2,2 % na 2,1 %, což by představovalo velmi dobrou zprávu pro americký Fed vzhledem k probíhajícímu cyklu uvolňování měnové politiky. Pokles se totiž očekává i v případě jádrové složky, která by mohla, podobně jako v eurozóně, zpomalit z 2,7 % na 2,6 % r/r.

Pohled zpět:

Včerejší den ve znamení ekonomického růstu otevřela data z české ekonomiky která však zaostala za očekáváními a ve třetím kvartále podle předběžného odhadu ČSÚ porostla jen o 0,3 % k/k (vs medián trhu 0,4 %, náš odhad 0,5 %). K růstu tuzemského hospodářství nadále přispívá domácí poptávka, jejíž potenciál však snižuje přetrvávající strach z budoucnosti, který mezi spotřebiteli v letošním roce přetrvává. Za nižším než očekávaným výkonem ekonomiky stojí také horší vývoj na odbytových trzích, což se projevilo stagnací zahraniční poptávky. V meziročním vyjádření činil růst ekonomiky 1,3 %, což je sice zlepšení od minulého kvartálu, kdy růst dosahoval pouhých 0,6 % r/r, celkově však zřejmě česká ekonomika v letošním roce nakonec 1% růst nepřesáhne.
Více v komentáři: https://zpravy.kurzy.cz/788732-rust-v-cr-zustava-zabrzdeny/

K pozitivnímu překvapení došlo v případě Německa, které opět „uteklo hrobníkovi z lopaty“ a navzdory očekávané korekci vykázalo mezikvartální růst HDP o 0,2 %. Význam tohoto překvapení však snižuje revize výsledku za druhý kvartál, kdy podle nejnovějších propočtů sousední ekonomika propadla ne o 0,1 %, ale až o 0,3 % k/k. K překvapení směrem výše došlo i v případě inflace, která podle národní metodiky v říjnu dosáhla cílových 2 %, podle Eurostatu pak dokonce 2,4 % r/r (vs odhad 2,1 %). Míra nezaměstnanosti ve stejném období vzrostla dle očekávání z 6 % na 6,1 %.

Z eurozóny dorazily také dobré zprávy, když ekonomika měnového bloku ve třetím kvartále porostla nejspíše o 0,4 % k/k (vs 0,2 % v Q2), odhady přitom počítaly s růstem ve výši 0,2 %. Nejvyššího růstu dosáhlo Irsko (2 %), Litva (1,1 %) a Španělsko (0,8 %), naopak Lotyšsko zaznamenalo mezičtvrtletně propad o 0,4 %. Celkově se však odhad výkonu eurozóny může ještě měnit, jelikož aktuální číslo stojí zatím na neúplných datech.

V neposlední řadě vykázala značný růst také ekonomika USA, která ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,8 % v anualizovaném vyjádření, ačkoli trh očekával ještě lepší výsledek (3 %). Mírné zadrhnutí očekávaného růstu však vyvážil report ADP, podle kterého se zaměstnanost v soukromém sektoru v září zvýšila o více než 230 tisíc míst (vs +159 tis. v září), trh přitom očekával snížení růstu na +114 tisíc.

Akciovým trhům se včera nedařilo v USA ani v Evropě, americký index S&P 500 odepsal 0,33 %, zatímco německý DAX poklesl dokonce až o 1,13 %. Nenadchla ani pražská burza, kde akcie poklesly v souhrnu o 0,18 %. Koruna se dále obchoduje na slabších úrovních kolem 25,37 EUR/CZK.

Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku



Přečtěte si také:

04.04.2024Ranní okénko - Inflace v eurozóně znovu pozitivně překvapila Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
22.12.2023Micron s lepším výhledem, Nike naopak zklamala Research (Česká spořitelna)
17.10.2023Ekonomika ve Spojených státech znovu pozitivně překvapila (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
07.08.2023Český průmysl předčil očekávání, ten německý naopak zklamal (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688