Eurozóna v čele s Německem pozitivně překvapila, naopak česká ekonomika zklamala
Nabitý týden dnes pokračuje nejprve daty z německého maloobchodu, který již před několika okamžiky zaznamenal nečekané zlepšení na meziměsíční bázi o 1,2 % (vs odhad -0,5 %), což pohledem meziročních dat znamenalo zrychlení růstu tržeb z 2,1 % až na 3,8 %.
V průběhu dopoledne pak dorazí data z eurozóny ohledně vývoje nezaměstnanosti a inflace. Zpožděná zářijová data z trhu práce by dle našich i tržních očekávání neměla v souhrnu přinést žádnou změnu, a tak očekáváme míru nezaměstnanosti opět na úrovni 6,4 %. V případě inflace by novější říjnová data měla v rámci měnového bloku zaznamenat mírné zdražení (odhad 0,2 % m/m). V září přitom ceny dokonce mírně klesaly (-0,1 % m/m), což snížilo meziroční inflaci až na 1,7 %.
V říjnu očekáváme, že růst cen zůstane stále těsně pod cílovou úrovní a dosáhne příznivých 1,9 % r/r. Vzhledem ke včerejšímu překvapení v případě německé inflace však nemůžeme vyloučit ani mírně vyšší číslo. Pokud se však původní předpoklady naplní, mělo by dojít k drobnému zpomalení v případě strnulejší jádrové inflace, u které očekáváme pokles z 2,7 % na 2,6 %.
Odpoledne dorazí data o spotřebitelích v USA, kromě statistik osobních příjmů a výdajů, které by měly v obou případech meziměsíčně vzrůst o nižší desetiny procenta, se dozvíme i výši růstu spotřebitelských cen skrze index PCE. Pohledem meziměsíčních dat se očekává, že spotřebitelé byli ochotni v září platit o 0,2 % vyšší ceny než předchozí měsíc, z hlediska meziroční cenové hladiny by však její růst mohl zpomalit z 2,2 % na 2,1 %, což by představovalo velmi dobrou zprávu pro americký Fed vzhledem k probíhajícímu cyklu uvolňování měnové politiky. Pokles se totiž očekává i v případě jádrové složky, která by mohla, podobně jako v eurozóně, zpomalit z 2,7 % na 2,6 % r/r.
Pohled zpět:
Včerejší den ve znamení ekonomického růstu otevřela data z české ekonomiky která však zaostala za očekáváními a ve třetím kvartále podle předběžného odhadu ČSÚ porostla jen o 0,3 % k/k (vs medián trhu 0,4 %, náš odhad 0,5 %). K růstu tuzemského hospodářství nadále přispívá domácí poptávka, jejíž potenciál však snižuje přetrvávající strach z budoucnosti, který mezi spotřebiteli v letošním roce přetrvává. Za nižším než očekávaným výkonem ekonomiky stojí také horší vývoj na odbytových trzích, což se projevilo stagnací zahraniční poptávky. V meziročním vyjádření činil růst ekonomiky 1,3 %, což je sice zlepšení od minulého kvartálu, kdy růst dosahoval pouhých 0,6 % r/r, celkově však zřejmě česká ekonomika v letošním roce nakonec 1% růst nepřesáhne.
Více v komentáři: https://zpravy.kurzy.cz/788732-rust-v-cr-zustava-zabrzdeny/
K pozitivnímu překvapení došlo v případě Německa, které opět „uteklo hrobníkovi z lopaty“ a navzdory očekávané korekci vykázalo mezikvartální růst HDP o 0,2 %. Význam tohoto překvapení však snižuje revize výsledku za druhý kvartál, kdy podle nejnovějších propočtů sousední ekonomika propadla ne o 0,1 %, ale až o 0,3 % k/k. K překvapení směrem výše došlo i v případě inflace, která podle národní metodiky v říjnu dosáhla cílových 2 %, podle Eurostatu pak dokonce 2,4 % r/r (vs odhad 2,1 %). Míra nezaměstnanosti ve stejném období vzrostla dle očekávání z 6 % na 6,1 %.
Z eurozóny dorazily také dobré zprávy, když ekonomika měnového bloku ve třetím kvartále porostla nejspíše o 0,4 % k/k (vs 0,2 % v Q2), odhady přitom počítaly s růstem ve výši 0,2 %. Nejvyššího růstu dosáhlo Irsko (2 %), Litva (1,1 %) a Španělsko (0,8 %), naopak Lotyšsko zaznamenalo mezičtvrtletně propad o 0,4 %. Celkově se však odhad výkonu eurozóny může ještě měnit, jelikož aktuální číslo stojí zatím na neúplných datech.
V neposlední řadě vykázala značný růst také ekonomika USA, která ve třetím čtvrtletí vzrostla o 2,8 % v anualizovaném vyjádření, ačkoli trh očekával ještě lepší výsledek (3 %). Mírné zadrhnutí očekávaného růstu však vyvážil report ADP, podle kterého se zaměstnanost v soukromém sektoru v září zvýšila o více než 230 tisíc míst (vs +159 tis. v září), trh přitom očekával snížení růstu na +114 tisíc.
Akciovým trhům se včera nedařilo v USA ani v Evropě, americký index S&P 500 odepsal 0,33 %, zatímco německý DAX poklesl dokonce až o 1,13 %. Nenadchla ani pražská burza, kde akcie poklesly v souhrnu o 0,18 %. Koruna se dále obchoduje na slabších úrovních kolem 25,37 EUR/CZK.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?