Předstihové indikátory ukazují na postupně se zlepšující sentiment (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejších francouzských, ale hlavně španělských inflačních datech za únor se obáváme, že německá čísla ukážou na zrychlení cenové dynamiky. Zároveň předpokládáme další silná data z německého trhu práce, kde čekáme dokonce pokles míry nezaměstnanosti. To vše rámují zlepšující se sentiment indikátory v podobě PMI indexů, kde finální únorové statistiky potvrdí předběžné odhady. Z domova se kromě průmyslového PMI dočkáme únorového výsledku hospodaření ve státním rozpočtu.
Německá inflace zřejmě v únoru dále zrychlila
PMI indexy z Evropy by měly potvrdit postupné zlepšování situace, i když k hodnotám nad 50 bodů, tedy do růstového teritoria je ještě daleko. Celková čísla jsou ale negativně zkreslena snižující se dobou dodávek, což je odrazem ustupujících obtíží v globálních výrobních řetězcích. Jinak ale finální čísla zřejmě potvrdí již publikované předběžné odhady za únor. Vzestup ISM indexu bychom pak měli vidět také v zámoří. I tady ale zatím zůstaneme pod 50 body. Celkově by statistiky měly podpořit rizikový apetit na trhu a tím i společnou evropskou měnu. V její prospěch by pak měly hrát i německé statistiky. V případě únorové inflace očekáváme akceleraci cenové dynamiky, silná data pak předpokládáme u trhu práce. Počet nezaměstnaných Němců se zřejmě dále snížil, ruku v ruce s tím pak i míra nezaměstnanosti.
Do dnešního dne vstupují globální finanční trhy optimisticky, a to hlavně kvůli povzbudivým datům, které byly v noci zveřejněny v Číně. Tamní index nákupních manažerů zaznamenal nejvyšší výsledek od dubna 2012. Výrazně lepší výsledek ve srovnání s konsensem zaznamenaly obě složky: průmyslový PMI vzrostl z lednových 50,1 bodu na únorových 52,6 bodu, trh přitom počítal pouze s mírným zlepšením na 50,6 bodu. Ještě lepší situace panuje ve službách, kde index vzrostl na 56,3 bodu z 54,4 bodu před měsícem. Tržní konsensus přitom činil 54,9 bodu. Kompozitní PMI pak dosáhl 56,4 bodu po lednových 52,9 bodu. Čínská ekonomika tak po opuštění politiky nulové tolerance vůči covidu nabírá na dynamice.
Koruna má krátkodobě našlápnuto k atakování nových mnohaletých maxim, i když ze střednědobého pohledu se jeví jako nadhodnocená. Dnešek přinese únorový PMI, kdy ještě nějaké výraznější zlepšení nepředpokládáme, a to i kvůli opětovným potížím s nedostatkem součástek v automobilovém průmyslu. Pro další měsíce i vzhledem ke snížení cen energetických komodit to již ale vidíme optimističtěji.
Koruna nejsilnější od července 2008
Globální finanční trhy včera reagovaly na potvrzení perzistence inflace, na které kázala únorová inflační data z Francie a zejména Španělska. To se projevilo ve vzestupu eurových tržních sazeb a mírném posílení eura na trhu s dolarem zpět přes úroveň 1,06 USD/EUR. Odpolední americká data již trhy nijak nerozhodila. Únorová bilance zahraničního obchodu proti lednu mírně prohloubila svůj schodek, výsledek ale v podstatě odpovídal tržnímu očekávání. A bez výraznější reakce se obešel i horší výsledek spotřebitelské důvěry. Naopak ve zbytku americké seance euro své předchozí zisky částečně korigovalo.
Výrazně proinflačních dat jsme se včera dočkali i v tuzemsku, a to v podobě lednového vzestupu cen v primárních okruzích. Ceny průmyslových výrobců byly meziměsíčně vyšší v průměru o 5,8 %, zatímco tržní konsensus očekával růst o 2 %. V meziročním srovnávání dynamika výrobních cen mírně klesla, a to z prosincových 20,1 % na 19 % v lednu. Za lednovým cenovým překvapením stály sice hlavně ceny energií, které již na velkoobchodních trzích klesají. Nicméně problémem je, že se cenový vzestup pomítá i do dalších cenových okruhů. Více k tématu zde https://bit.ly/3Y3XycN. Proinflačně pak vyzněl i lednový měnový přehled. Peněžní agregát M2 zrychlil růst v meziročním vyjádření z prosincových 5,6 % na lednových 6,3 %. Úvěry soukromému sektoru se v lednu meziměsíčně zvedly o 0,6 % na meziročních +8,6 %.
Koruna včera poprvé od července 2008 posílila pod 23,50 CZK/EUR, i když se pod touto úrovní nakonec neudržela a obchodování končila přesně na ní. Oproti ranní otevíracím hodnotám kolem 23,65 tak zaznamenala solidní zhodnocení o téměř dvě třetiny procenta. Silnější koruna, ale i forint a zlotý, byla odrazem posilování eura na trhu s dolarem. Dále se i na koruně projevila zmíněná tuzemská proinflační data. To nahrává většině v bankovní radě a její mantře o vyšších úrokových sazbách po delší období. Na stranu druhou stále platí, že zvýšení sazeb je se současným složením bankovní rady nepravděpodobné.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Předstihové indikátory ukazují na postupně se zlepšující sentiment (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Předstihové indikátory nadále ukazují na slabý výkon německého hospodářství (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Německé předstihové indikátory vyšlou smíšený signál (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?