Podpora podnikatelů v rámci projektu PROPEA bude probíhat i v roce 2023 - velvyslanectví v Pekingu
Podpora podnikatelů v rámci projektu PROPEA bude probíhat i v roce 2023
27.02.2023 / 02:28 | Aktualizováno: 27.02.2023 / 02:43
Velvyslanectví České republiky v Pekingu, na základě velmi pozitivní zpětné vazby z předchozích dvou ročníků, zahájilo realizaci projektu PROPEA pro rok 2023. Cílem tohoto programu, připraveného Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR,je podpora ekonomických aktivit českých firem na zahraničních trzích.
Obchodní potenciál Číny pomůže českým firmám, na základě vyhlášené veřejné soutěže, využít společnost Shenzhen Nongchao International Consulting Co., Ltd. V roce 2021 pomohl projekt v přípravě vstupu na trh třem českým firmám, minulý rok byl z tohoto pohledu dokonce ještě úspěšnější a byly realizovány služby pro pět českých firem. Podrobnější informace k loňskému ročníku projektu je uvedena v článku Velvyslanectví v Pekingu úspěšně završilo druhý ročník projektu PROPEA.
České společnosti již podnikající v Číně, či firmy aktivně zvažující svoji dlouhodobou přítomnost na tomto trhu, budou moci i nadále využít služeb místních expertů, kteří jim pomohou například při navazování nových kontaktů, přípravě marketingových strategií či jednání s místními protějšky.
Služby poskytované v rámci těchto projektů jsou pro firmy cenově zvýhodněné a představují doplněk k individuálním službám, které firmám poskytují zastupitelské úřady a agentury CzechTrade a CzechInvest v zahraničí. Projekty PROPEA jsou tedy doplňkem katalogu služeb Klientského centra pro export a jednotné zahraniční sítě ČR, podobně jako program projektů ekonomické diplomacie PROPED. Z rozpočtu PROPEA je dotováno 70 % ceny služby, přičemž zbylých 30 % představuje spolufinancování firem. Prostřednictvím projektů PROPEA mohou české firmy využít například asistenci při zajištění registrace a certifikace svých výrobků nebo při zakládání pobočky v zahraničí.
Oblast jižní Číny, zejména pak provincie Guangdong, jíž je třináctimilionový Shenzhen součástí, patří mezi nejrozvinutější části země, a samotný Shenzhen vyrostl v průběhu let do průmyslového a high tech centra Číny. Rok 2022 byl, zejména z důvodu uplatňování politiky nulové tolerance onemocnění Covid-19, z pohledu růstu ekonomiky nejslabší za poslední roky. Na konci roku 2022 však Čína zrušila veškerá pravidla vnitřní a na začátku roku 2023 se téměř kompletně otevřela i pro vnější svět. Vedení země se dlouhodobě zaměřuje na růst domácí poptávky, což spolu se znovuotevřením Číny přináší nové příležitosti i pro české společnosti. Podporu při zavádění své produkce na obří, ale velmi složitý čínský trh, mohou české firmy získat i od realizátorů projektu PROPEA.
V případě zájmu o využití služeb programu je možné kontaktovat přímo expertního poskytovatele služeb, společnost Shenzhen Nongchao International Consulting (Jan Šmejkal, e-mail: smejkal.jn@gmail.com). Více informací o programu může poskytnout i Adam Kupka, diplomat obchodně-ekonomického úseku (e-mail: commerce_beijing@mzv.cz)
Adam Kupka, diplomat obchodně-ekonomického úseku, velvyslanectví ČR v Pekingu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory