pardubickykraj.cz (Pardubický kraj)
Z regionů  |  22.02.2023 00:00:00

Ve Svitavské nemocnici se slavnostně otevřely zrekonstruované prostory JIP a ARO

Ve Svitavské nemocnici se slavnostně otevřely zrekonstruované prostory JIP a ARO

Ve Svitavské nemocnici se slavnostně otevřely zrekonstruované prostory JIP a ARO (22.2.2023)

Po dostavbě psychiatrického oddělení, rekonstrukci polikliniky s lékárnou a oddělením rehabilitace se ve Svitavské nemocnici podařilo za posledních osm let dokončit další stavební investici, sdružení interní a chirurgické JIP a rekonstrukci oddělení ARO. Na projekt získala nemocnice dotaci z programu REACT-EU. Kromě stavební části je součástí dotace i pořízení nového vybavení, a to jak do nových prostor, tak na operační sály či laboratoře.

Sdružení jednotek intenzivní péče a oddělení ARO do těsné blízkosti, sdílení specializovaného vybavení i know how, to je hlavní důvod rekonstrukce ve Svitavské nemocnici. „Doposud se jednotlivá pracoviště nacházela na více místech. To se teď mění. Péče o pacienty se tak v krajských nemocnicích nejen zefektivňuje, ale také reflektuje trendy moderní medicíny. Na stavební část získala nemocnice za pomoci Pardubického kraje dotaci z výzvy č. 98 programu REACT-EU, který je součástí reakce Evropské unie na pandemii covid-19. Náklady na rekonstrukci činily i s daní 57 milionů korun,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a doplnil, že s modernizací došlo také k možnosti navýšení lůžkového fondu intenzivní péče.

Reakce na covid-19

Stavba jako taková probíhala ve třech etapách, nejprve bylo třeba upravit prostory, do nichž nemocnice přesunula oddělení ARO a následně také interní JIP, aby bylo možné rekonstruovat samotná oddělení. Sdružení jednotek intenzivní péče bylo dokončeno na začátku února. „Pandemie covidu ukázala na potřebu vysoké variability jak prostor či lůžkového fondu, tak mobilitu personálu. Nově otevřené jednotky obou intenzivních péčí a oddělení ARO jsou proto specifické v tom, že mohou fungovat buď jako tři samostatná oddělení či jednotky s vlastním zázemím pro personál, nebo jeden společný prostor. Záleží na okamžité potřebě,“ vysvětlil generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald s tím, že součástí JIP jsou také speciální podtlakové boxy, které mají zabraňovat tomu, aby se mimo ně dostala případná infekce v případě, že zde budou ležet pacienti s nakažlivou nemocí.

Kromě rekonstrukce se ve Svitavách z evropských peněz vybaví technologiemi nejen modernizované prostory, ale také operační sály nebo laboratoře. „Do vybavení se postupně investuje přibližně 81 milionů korun. Více než polovina této částky je dnes již vysoutěžena. Navazujeme tak na obměnu technologií z Integrovaného regionálního operačního programu, tzv. Návazné péče, jejímž prostřednictvím byly ve Svitavské nemocnici vyměněny nebo pořízeny technologie za přibližně 60 milionů korun. Namátkou můžeme zmínit třeba nové přístroje na radiodiagnostiku, jako jsou CT, ultrazvuk či rentgeny, které byly do Svitav zakoupeny v minulých dvou letech,“ uvedl Tomáš Gottvald.

Investice do Svitavské nemocnice budou pokračovat

„Modernizace intenzivní péče a ARO je zahajovací etapou celkové rekonstrukce Svitavské nemocnice, jejíž další fáze by měla pokračovat výstavbou nového pavilonu. Ten má navázat na stávající objekt, v němž budou soustředěny provozy akutní medicíny,“ řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. V plánu je vybudování jednotného zázemí ambulancí a lůžek pro příjem a ošetření ambulantních pacientů. „Chystané aktivity vycházejí ze schváleného generelu rozvoje nemocnice, celkové předpokládané náklady investičního záměru včetně projektové dokumentace a souvisejících služeb činí téměř 628 milionů korun včetně DPH,“ doplnil Ladislav Valtr, krajský radní zodpovědný za regionální rozvoj a evropské fondy.

Informace ke stavební části

Investor: Nemocnice Pardubického kraje, a. s.
Zhotovitel: MARHOLD a. s., Pardubice
Generální projektant: PENTA PROJEKT s.r.o., Jihlava
TDS: Uschemer, s.r.o.

Předání staveniště: 18. července 2022
Dokončení: 6. února 2022

Náklady na rekonstrukci: 57 mil. vč. DPH

Zajímavosti

- Na stavbě je dodán nejmodernější nábytek certifikovaný pro čisté prostory nemocnic

- Ve vzduchotechnice je osazeno

o 22 kusů tlumičů hluku

o 40 kusů hepafiltrů

o 1117 bm potrubí

o Specialitou bylo osazování požárního vzduchotechnického potrubí vnitřní šachtou mezi 2. a 4.NP v budově horolezcem a horolezeckým způsobem.

- Slaboproudé rozvody obsahují:

o 2 datové rozvaděče

o 17 444 bm kabelů

o 90 kusů datových zásuvek

o 296 ukončení datových kabelů

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688