Na co se v roce 2023 primárně zaměří rakouský dozor nad finančním trhem?
„Po jedné krizi následuje období před další krizí! Jakmile jsme přemohli covidovou pandemii, přinesl vpád ruských vojsk na Ukrajinu masivní geopolitické i ekonomické otřesy. A ty budou globální finanční trhy v nadcházejících letech znovu velmi dramaticky zatěžovat,“ prohlásil šéf FMA (Finanzmarktaufsichtsbehörde, tedy Úřad pro dozor nad finančním trhem) Helmut Ettl. Spolu s Eduardem Müllerem ze své „Střednědobé analýze rizik na léta 2023 až 2027“ odvodili hlavní těžiště dozorové a kontrolní činnosti FMA pro tento rok.
Obzvláště souběh vysoké inflace, obratu ve vývoji úroků a padající konjunktura jsou pro finanční hospodaření opravdu toxickou směsí. Vedení FMA proto poukazuje na celou řadu varování ohledně nebezpečí kvůli různým faktorům ohrožujícím stabilitu v globálním měřítku. Výzvy, před nimiž rakouský sektor finančních služeb nyní stojí, jsou obrovské. Ettl ve shodě s Müllerem však současně vyzdvihli, že odvětví je na tuto dobu relativně dobře připravené, stabilní a se silným kapitálem. V každém případě mnohem lépe než před celosvětovou finanční krizí v roce 2008. Poslední zátěžové testy vystavily tuzemským poskytovatelům finančních služeb přes všechna stoupající rizika ohrožující stabilitu solidní vysvědčení schopnosti jim čelit.
FMA vyzývá k rozvážné politice v oblasti výplaty dividend
Ačkoli rakouské finanční instituce v loňském roce vydělaly velmi dobře, vybízí FMA k „rozvážné a solidní politice v oblasti dividend“. A Ettl s Müllerem to zdůvodňují takto: „Ve střednědobém horizontu musíme počítat s markantní rizikovou asymetrií, která však zná prakticky jen rizika poklesu.“ Situace se tedy může dále vyostřit, například v souvislosti s další eskalací konfliktu Ukrajiny s Ruskem, výskytem nové nebezpečnější mutace covidu-19, anebo blokád narušujících dodavatelské řetězce v důsledku nevyzpytatelné epidemiologické politiky Číny. K tomu je ještě mimořádná situace v tom, že na celém světě hrozí současně v téměř všech hospodářských regionech signifikantní pokles konjunktury, což může přinést další proměnné k rozhoupání celé situace. S vědomím všech těchto faktorů by měly být posíleny kapitálové polštáře k zajištění stability a nikoli naopak odčerpávány.
Nelze vyloučit ani korekce hodnoty určitých aktiv, jejichž ceny se v uplynulých letech odchýlily od reálného vývoje. To by mohlo zanechat rovněž hluboké stopy v bilanci některých finančních ústavů. Jako příklad zde mohou sloužit soukromé i komerční obytné nemovitosti nebo i některé digitální finanční produkty. Přesuny jsou možné pro tyto střednědobé hospodářské a finančně-ekonomické výzvy, a sice v souvislosti s déle působícími geopolitickými, technologickými, ekologickými a společenskými trendy:
- cesta k novému geopolitickému uspořádání, zostřená trvající krizí multilateralismu (mezinárodní součinnosti a dohody v politické oblasti);
- digitální transformace, přinášející s sebou dalekosáhlé změny v hospodářství a ve společnosti;
- boj proti oteplování zeměkoule vyžadující nové nastavení vývoje ekonomiky v globálním měřítku, což ovšem vázne;
- měnící se chování spotřebitelů, čemuž čím dál více přestávají odpovídat a vyhovovat etablované ochranné mechanismy;
- útěk od regulace a před dozorem, co ovšem činí spornými zachování férovosti a pořádku na finančních trzích.
Výhled 2023 a hlavní těžiště aktivit FMA
Z těchto trendů, výzev a rizik definoval FMA v Rakousku tematické oblasti, jimž se chce v tomto roce ve své funkci dohledu a kontroly věnovat:
- Odolnost a stabilita: zvýšit pevnost dozorovaných finančních poskytovatelů v krizi, jakož i zachovat stabilitu finančního trhu v Rakousku jako celku.
- Digitální transformace: využít šance, které s sebou digitalizace přináší, ale současně se cíleně věnovat také s nimi spojeným rizikům.
- Nové obchodní modely: doprovázet a jako dozor co nejdříve podchytit inovativní obchodní modely v zájmu podpory inovační síly rakouského finančního trhu, starat se o férové podmínky hospodářské soutěže a zajistit odpovídající stupeň ochrany spotřebitele.
- Kolektivní ochrana spotřebitelů: dále vyvíjet ochranu konzumentů v rychle se měnícím prostředí. Hlavními faktory změn jsou: digitální transformace, změna spotřebitelského chování, demografický vývoj, obrat v úrocích.
- Udržitelnost: finanční trh a všechny účastníky na něm podpořit jako regulátor a dozor v jejich přestavbě na udržitelný model podnikání.
- Čistší finance v Rakousku: zajistit čistotu a reputaci financí v Rakousku na všech úrovních.
Jakými nástroji, v jakých projektech a iniciativách bude FMA cílit na tyto tematické oblasti, je do detailů obsaženo v aktuální publikaci FMA „Fakta, trendy a strategie 2023“. Ve stejném materiálu je zahrnuta i „Střednědobá analýza rizik 2023-2027“. Dokumenty jsou ke stažení na webu FMA.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory