Zatím nekončící příběh napětí na americkém trhu práce (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americký NFP report by měl potvrdit pokračující napětí na tamním trhu práce, když sektory jako zdravotnictví, rekreace či vzdělávání stále dohánějí předpandemické úrovně zaměstnanosti. Finální odhady PMI v eurozóně zřejmě potvrdí optimističtější výhled nákupních manažerů. Včerejší várka zasedání centrálních bank přinesla očekáváné zvýšení sazeb od BoE, překvapivou rétoriku ECB a opětovné ponechání klíčové úrokové sazby na 7 % od ČNB spolu s čerstvou prognózou.
Americký NFP zřejmě opět přinese solidní přírůstek.
Bohatý týden z pohledu makroekonomického kalendáře zakončí americký NFP report, který by měl ukázat solidní přírůstek nových pracovních pozic v nezemědělském sektoru (205 tis. vs 223 tis. v prosinci), a tudíž nepolevující napětí na tamním trhu práce. Předběžné indikátory zveřejněné během týdne (JOLTS, ADP report, či nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti) přinesly relativně smíšené signály. Napjatý trh práce dosud stále nechával výrazný prostor pro americký Fed, aby pokračoval spanilou jízdu v utahování měnové politiky, byť se podle nás pomalu blížíme vrcholu úrokových sazeb, když v úhrnu čekáme jejich zvýšení jen o dalších 50 bb.
Finální čísla kompozitního PMI z Německa a eurozóny by měla potvrdit zlepšující se sentiment nákupních manažerů. V oblasti služeb navíc detailnější struktura poukazuje na stále silnou poptávku firem po zaměstnancích a zároveň na poměrně dobré hodnocení úrovně nových objednávek v porovnání s historickými průměry.
ECB přinesla mírné překvapení, zatímco ČNB se obešla bez něj.
Včerejší smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England, která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bb. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, když čekáme 50bodový hike i na příštím zasedání v březnu. Tím by utahování měnové politiky BoE mělo vrcholit.
ECB podobně dle očekávání zvýšila klíčové úrokové sazby o 50 bb a zároveň předem oznámila, že o identických 50 bb plánuje zvýšit sazby i na příštím zasedání, které spadá na 16. března. To pohřbilo debaty ohledně zpomalení tempa utahování měnové politiky již na březnovém zasedání, které v posledních týdnech vyvstaly. Nicméně poté si již centrální bankéři nechávají prostor pro vyhodnocení další dráhy měnové politiky. To by mohlo naznačovat zpomalení tempa utahování sazeb po březnovém zasedání. Dle slov guvernérky Lagardeové jsou rizika současné inflace více vyvážené oproti prosinci v návaznosti na překvapivě silnější dezinflační trend, který potvrdila lednová data. Trhy vnímaly rozhodnutí ECB a následnou tiskovou konferenci jako překvapivě holubičí, když – kromě indikace 50bodového zvýšení na příštím zasedání – ECB nepřitlačila na pilu s jestřábím tónem, který dominoval ve vyjádřeních jejích představitelů v posledních týdnech. Euro vůči dolaru skokově oslabilo a skončilo slabší o 0,7 %. Zatímco eurové tržní sazby spadly o zhruba 20 bb dle splatnosti. Tržní ocenění odepsalo podobný kus a momentálně implikuje terminální úroveň depozitní sazby zhruba na 3,28 %.
Zasedání ČNB mnoho překvapení nepřineslo. Rozhodnutí bankovní rady (v poměru 5:2) ponechalo klíčovou úrokovou sazbu na 7 %, kde je již od loňského června. Rozhodnutí již tradičně doprovázelo potvrzení odhodlání ČNB intervenovat proti nadměrným výkyvům české koruny. Vyjádření guvernéra Michla na tiskové konferenci také potvrdilo preferenci bankovní rady ponechat sazby na současné úrovni a tím se distancovat od trajektorie sazeb v nové prognóze ČNB, která implikuje dočasný nárůst sazeb a jejich opětovné snížení v Q2 23 zpět na současnou úroveň a následné pokračování snižování sazeb. Zároveň uvedl, že tržní ocenění, které ještě před tiskovou konferencí v sobě zahrnovalo pokles sazeb v úhrnu o zhruba 150 bb v horizontu jednoho roku, je z jeho pohledu příliš agresivní. První letošní prognóza z dílny ČNB, resp. scénář prognózy obsahující zmíněný dočasný nárůst sazeb, implikuje mírnější pokles ekonomiky, silnější korunu oproti minulé prognóze z podzimu, pokles inflace pod 10 % v H2 23 a dosažení 2% cíle na přelomu Q1 a Q2 24. Více v našem reportu zde: https://bit.ly/3HuJYJd.
Česká koruna včera zažila volatilnější seanci. Těsně před rozhodnutím ČNB se pohybovala kolem úrovně 23,81 CZK/EUR, aby následně mírné ztráty umazala a skončila silnější o 0,2 %. Včerejší koktejl rozhodnutí ECB a ČNB znamenal, že korunové sazby zakončily den o téměř 20 bb níže dle splatnosti. Jak maďarský forint, tak i polský zlotý včera výrazně posílily o 0,9 %, resp. 0,3 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz