Výsledky SLDB 2021 v Jihočeském kraji – ekonomická aktivita obyvatel
Při Sčítání lidu, domů a bytů, které se uskutečnilo v roce 2021, se také zjišťovaly základní informace o ekonomické aktivitě obyvatel a členění zaměstnaných podle jejich postavení v zaměstnání, odvětví ekonomické činnosti a typu vykonávané práce (zaměstnání).
Z celkového počtu obyvatel Jihočeského kraje se zjištěnou ekonomickou aktivitou (624 556 osob, SLDB 2021) bylo zaměstnáno celkem 50,3 % osob. Mezi zaměstnanými bylo 11,4 % pracujících důchodců a 0,8 % osob na mateřské dovolené. Nezaměstnaných osob bylo v době sčítání 2,1 %. Pracovní síla (ekonomicky aktivní osoby celkem) měla v kraji tedy hodnotu 52,4 %. A tento podíl byl nejvyšší v SO ORP České Budějovice (54,7 %), naopak nejnižší na Dačicku (49,8 %).
Ekonomicky aktivních mužů bylo v kraji v době SLDB 2021 celkem 179 075; tedy 58,2 % z celkového počtu mužů se zjištěnou ekonomickou aktivitou. Ekonomicky aktivních žen bylo sečteno celkem 148 445, což bylo 46,9 % z celkového počtu žen se zjištěnou ekonomickou aktivitou.
Nejvyšší podíl zaměstnaných osob (včetně pracujících důchodců a osob na mateřské dovolené) byl zjištěn ve správním obvodě České Budějovice (52,7 %), naopak nejmenší v SO ORP Dačice (47,8 %). Pracující důchodci byli mezi zaměstnanými nejčastěji na Vimpersku (14,3 %) a nejméně na Kaplicku (8,8%).
Podíl osob, které ve sčítacích formulářích vyznačily, že jsou nezaměstnaní, byl v kraji nejvyšší na území SO ORP Český Krumlov (3,2 %), naopak nejmenší byl v SO ORP Blatná (1,5 %).
Ekonomicky neaktivních osob (mimo pracovní sílu) bylo v kraji celkem 47,6 %. Jedná se především o nepracující důchodce, osoby na rodičovské dovolené, ostatní nepracující osoby s vlastním zdrojem obživy, nepracující žáky a studenty, osoby v domácnosti, děti předškolního věku a ostatní závislé osoby.
Podíl ekonomicky neaktivních osob byl největší na území SO ORP Dačice (50,2 %), naopak nejnižší ve správním obvodě České Budějovice (45,3 %).
Ze zjištěných údajů o ekonomické aktivitě osob dále vyplývá, že v Jihočeském kraji bylo v době sčítání 144 722 nepracujících důchodců (23,2 %) s nejvyšším podílem v SO ORP Milevsko (28,0 %), což odpovídá věkové skladbě daného území. Nejnižší podíl nepracujících důchodců byl zaznamenán ve správním obvodě České Budějovice (20,4 %).
Další skupinou jsou žáci a studenti, kteří byli v kraji zastoupeni z 14,2 %, nejvíce v SO ORP České Budějovice, nejméně v SO ORP Milevsko. Na rodičovské dovolené bylo v době sčítání v kraji přes 13,4 tis. osob. Ostatních ekonomicky neaktivních osob (nepracující osoby s vlastním zdrojem obživy, osoby v domácnosti, děti předškolního věku a ostatní závislé osoby) bylo v kraji sečteno přes 50,2 tis., tedy 8,0 % ze všech osob se zjištěnou ekonomickou aktivitou.
Kart. 1 Podíl osob zahrnutých mezi pracovní sílu a podíl zaměstnaných podle odvětví ekonomické činnosti
Z celkového počtu zaměstnaných osob (314 154) bylo v době sčítání zaměstnáno v zemědělství, lesnictví nebo rybářství celkem 5,8 % obyvatel kraje. V průmyslu pracovalo 29,7 % osob a ve stavebnictví 7,7 %. Zaměstnání v obchodní sféře (velkoobchod, maloobchod nebo opravy a údržby motorových vozidel) deklarovalo 10,8 % zaměstnaných. V dopravě a skladování pracovalo 5,6 % zaměstnaných osob. Zaměstnání v sektoru ubytování, stravování a pohostinství mělo ve sčítacích formulářích vyznačeno 4,0 % osob. Zaměstnání v oblasti vzdělávání vyznačilo 6,8 % osob a ve zdravotnictví a sociální péči pracovalo 7,4 % osob. V dalších odvětvích pracovalo 21,3 % zaměstnaných a u nepatrného počtu zaměstnaných osob se odvětví ekonomické činnosti nepodařilo určit.
Pro podrobnější porovnání konkrétního typu ekonomické činnosti na daném území jsou zjištěny podíly počtu osob s danou ekonomickou činností a počty zaměstnaných celkem na daném území.
Z celkového počtu zaměstnaných osob daného území pracovalo v zemědělském sektoru nejvíce osob v SO ORP Dačice, nejméně ve správním obvodě České Budějovice. Zaměstnání v průmyslu bylo zaznamenáno nejčastěji na Kaplicku, naopak nejméně v SO ORP České Budějovice. Podíl zaměstnaných ve stavebnictví byl největší v SO ORP Soběslav, naopak nejnižší na Blatensku. V obchodním sektoru nejvíce osob pracovalo v SO ORP České Budějovice, nejmenší podíl byl zjištěn v SO ORP Blatná. Zaměstnání v dopravě a skladování bylo nejčastěji vyznačeno v SO ORP Soběslav, nejméně na Vimpersku. Práci v oblasti ubytování, stravování a pohostinství mělo nejvíce osob na Českokrumlovsku, nejnižší podíl zaměstnaných v této oblasti byl zjištěn na Blatensku. Podíly zaměstnaných v oboru vzdělávání byly rozloženy poměrně rovnoměrně (nejvíce v SO ORP České Budějovice, nejméně SO ORP Kaplice). Zaměstnání ve zdravotnictví, případně v sociální péči bylo nejčastěji vyznačeno v SO ORP Jindřichův Hradec, nejméně často na Kaplicku.
Kart. 2 Podíl zaměstnaných osob a podíl zaměstnaných podle postavení v zaměstnání
Ve sčítacích tiskopisech 75,1 % zaměstnaných Jihočechů uvedlo, že jsou zaměstnaneckém poměru. Osob, které v době sčítání pracovaly na vlastní účet bylo 13,4 % a 1,1 % osob uvedlo, že jsou zaměstnavateli. U 10,4 % zaměstnaných osob se postavení v zaměstnání nepodařilo určit. U zaměstnaných žen výrazněji převažuje kategorie zaměstnanec (postavení v zaměstnání), u mužů byla častěji zaznamenána práce na vlastní účet, případně se častěji jednalo o zaměstnavatele.
Nejvyšší podíl zaměstnanců byl zjištěn v SO ORP Týn nad Vltavou, nejnižší na Vimpersku. Podíl osob pracujících na vlastní účet byl největší v SO ORP Milevsko, nejmenší na Kaplicku.
Z pohledu hlavních tříd zaměstnání bylo v Jihočeském kraji v době sčítání 15,4 % specialistů, stejný podíl technických a odborných pracovníků. Celkem 13,5 % zaměstnaných pracovalo jako obsluha strojů a zařízení, 13,7 % jako řemeslníci a opraváři. Ve službách a prodeji pracovalo 13,3 % Jihočechů. Hlavní třídu zaměstnání – úředník, vyznačilo ve sčítacích formulářích 6,0 % osob a jako zákonodárce a řídící pracovník pracovalo v kraji 4,5 % zaměstnaných osob.
Přílohy
-
Výsledky SLDB 2021 v Jihočeském kraji – ekonomická aktivita obyvatel - komentář v pdf
-
Obyvatelstvo podle ekonomické aktivity v SO ORP Jihočeského kraje
-
Zaměstnaní podle postavení v zaměstnání v SO ORP Jihočeského kraje
-
Zaměstnaní podle odvětví ekonomické činnosti v SO ORP Jihočeského kraje
-
Zaměstnaní podle hlavní třídy zaměstnání v SO ORP Jihočeského kraje
- Další informace:
-
Veřejná databáze ČSÚ Odkaz [nové okno]
-
SLDB 2021 Odkaz [nové okno]
-
Kontakt:
Ing. Petra Dolejšová
Krajská správa ČSÚ České Budějovice
Oddělení informačních služeb a správy registrů
T: 386 718 440, M: 605 589 695
e-mail: petra.dolejsova@czso.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Prázdniny 2020/2021
- Jarní prázdniny 2021
- Důchod a penze 2021 - aktuální informace k důchodům
- Zaručená mzda 2021 a 2020
- Kalkulačka důchodu 2021
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- CZ0003529943, Rohlik.cz Finance a.s., 5,50%, 2021 - 2026
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory