Na recesi to ve vyspělých zemích nevypadá (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Zveřejňované ekonomické indikátory z obou stran Atlantického oceánu vesměs pozitivně překvapují a indikují, že recese se v klíčových ekonomikách nekonají. A data zveřejněná v tomto týdnu tento obrázek potvrdí. I když osobní výdaje Američanů v závěru loňského roku poklesly, příjmová stránka zůstává silná. Předběžný americký HDP za Q4 22 pak ukáže nadpotenciální anualizovaný růst ve výši 2,6 %. Evropské sentiment indikátory odhalí, že recese se spíše vzdaluje, než že by se k ní eurozóna přibližovala.
Evropské sentiment indikátory se dále odpoutávají ode dna
Ekonomické indikátory tohoto týdne by měly potvrdit snižující se riziko recese na obou stranách Atlantického oceánu a podpořit klesající rizikovou averzi na trzích. To je prostředí, ze kterého by mělo i nadále profitovat euro. Sentiment indikátory z Německa i eurozóny jako celku (GfK, IFO, PMI) by vesměs měly potvrdil pomalu se zlepšující nákladu na straně spotřebitelů, investorů i firem. Kompozitní indikátor PMI za leden by se za eurozónu jako celek mohl dostal nad 50 bodů, tedy do pásma zvyšující se aktivity. Data by měla potvrdit naše očekávání, že na nadcházejícím zasedání ECB zvýší úrokové sazby o 50 bb.
Americká ekonomika rostla v závěrečném čtvrtletí loňského roku anualizovaným tempem 2,6 %. To by znamenalo vyšší růst ve srovnání s poslední projekcí FOMC. Měl by být postaven především na spotřebě domácností, u které předpokládáme růst též ve výši 2,6 %. Investice by měly růst dokonce ještě o něco vyšším tempem, negativně naopak bude působit zahraniční obchod. S posupným ústupem inflačních tlaků a zhoršujícími se americkými sentiment indikátory předpokládáme, že Fed již na nadcházejícím zasedání počátkem února zvýší sazby pouze o 25 bb.
Krátkodobě může koruna apreciační momentum udržet, ze střednědobé perspektivy se jeví nadhodnoceně. Tuzemský ekonomický kalendář je tento týden téměř prázdný; z analytického pohledu ale bude zajímavý konjunkturální průzkum, zejména pohled na spotřebitelskou důvěru. Koruna tak může podle nás nadále profitovat z pozitivního globálního sentimentu a dále testoval mnohaletá maxima. Při pohledu na fundamenty je ale zřejmé, že koruna vykazuje známky nadhodnocenosti. Podle našeho názoru se výrazné zisky, kterých koruna na počátku letošního roku dosáhla, do konce roku zkoriguje, zejména v souvislosti s dalším zužováním úrokového diferenciálu. Celkově očekáváme, že koruna do konce roku 2023 oslabí na 24,25 CZK/EUR.
Euro na devítiměsíčním maximu, koruna nejsilnější od 2008
Česká koruna držela minulý týden silné pozice. Vůči euru se držela na nejsilnější úrovni od roku 2008. Po celý týden se obchodovala pod 24,00 CZK/EUR, ve čtvrtek byla testována hladina 23,90 CZK/EUR. Letos si tak koruna připsala již tři čtvrtiny procenta. Od počátku loňského závěrečného čtvrtletí, od kdy je patrný apreciační trend, si pak naše měna polepšila už o 2,6 %. Ještě úspěšnější je její tažení vůči americkému dolaru, což souvisí s otočením trendu na nejobchodovanějším měnovém páru – eura vůči dolaru. Zatímco koncem září se dolar obchodoval za ceny nad 25,70 CZK/USD, od té doby pro našince výrazně zlevnil o téměř 15 %. V minulém týdnu se již kurz dostal na dosah hladině 22 CZK/USD.
Euro profituje z pokračujícího snižování globální averze k riziku. To souvisí zejména s teplým počasím v Evropě a odezníváním rizika energetické krize, což se pozitivně odráží ve zlepšování bilance zahraničního obchodu evropských zemí. Na exportní straně pak pomáhá pokračující zlepšování v globálních dodavatelských řetězcích. Minulý týden euro vůči dolaru atakovalo devítiměsíční maximum, když se kurz dostal na dohled hladiny 1,09 USD/EUR.
Dolaru v uplynulém týdnu příliš neprospěla zveřejňovaná data. Ta ukázala na určité oslabení v závěru loňského roku. Patrné to bylo na trhu rezidenčního bydlení, který se potýká s dražším financováním, zklamala ale i průmyslová výroba, maloobchodní tržby a ve finále pod tržním konsensem skončily i ceny průmyslových výrobců. To se samozřejmě podepsalo na poklesu dolarových výnosů a snížení úrokové atraktivity americké měny.
Naopak data z eurozóny překvapila pozitivně, a to zejména v rovině sentiment indikátorů. Vypíchnout je třeba složku očekávání německého ZEW indexu. Po solidních datech z předchozího týdne je tak stále více pravděpodobné, že se německá ekonomika úplně vyhne recesi. V neposlední řadě data vnímají centrální bankéři. Celá řada představitelů ECB v minulém týdnu horovala pro zvýšení eurových úrokových sazeb o 50 bb na nadcházejícím zasedání počátkem února.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Na recesi to ve vyspělých zemích nevypadá (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Data z amerického trhu práce utvrdí Fed v tom, že je na čase začít jednat (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Fed připraví trhy na to, že nákupy aktiv skončí již v březnu (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Obchodní válka a Fed v hledáčku finančních trhů (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Finanční trh by měl zůstat pod vlivem lepší nálady (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada