Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  20.01.2023 08:35:01

USA: Trh práce vs. reálná ekonomika


Ještě nedávno se u FEDu očekávalo, že by na začátku února mohlo dojít ke zvýšení sazeb o 50 bodů a poté by ještě FED mohl případně přidat 25 bodů v březnu, pokud by to situace vyžadovala. To se shodovalo také s pohledem členů FOMC, kteří avizovali na konci loňského roku, že by se hlavní sazba (horní hranice pásma) mohla zastavit na 5,25 %.

Jenže pak přišla prosincová data PMI, která signalizují nepříznivý vývoj americké ekonomiky. Hodnoty PMI pod 50 body značí pokles ekonomické aktivity. Což nicméně automaticky neznamená, že 49,9 znamená recesi. PMI se skládá z několika dílčích indexů, a vždy záleží na konkrétní situaci a vývoji. Jenže prosincové PMI za průmysl i služby je už pod 50 body hluboko a s velkou pravděpodobností tak americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí klesla. A klesat může dál.


Prosincová data jsou natolik slabá, že trh přehodnotil svá očekávání na FED pro únorové zasedání na 25 bodů. Dalších 25 bodů pak čeká v březnu. A FED velmi často rozhoduje v souladu s tržním očekáváním (vzpomínám si na pár epizod, kdy FED něco komunikoval, a pak stejně rozhodl podle očekávání trhu). Už jen z tohoto důvodu je nyní 25 bodů pravděpodobnější.

Nicméně i 50 bodové zvýšení může být minimálně diskutováno a nedá se vyloučit, že alespoň část FOMC ho bude (minimálně) důkladně zvažovat. Důvodem je trh práce. FED má duální cíl (inflaci a plnou zaměstnanost ve smyslu její neinflační rovnováhy). A trh práce je stále přehřátý. To je vidět i na včerejších datech, kdy počet nových žádostí spadl v minulém týdnu pod 200 tisíc, což je velmi nízké číslo (za neinflační rovnováhu lze považovat zhruba 250 tisíc, před covidem to bylo zhruba 300 tisíc).


Včerejší číslo z trhu práce by mělo samo o sobě být konzistentní spíše s 50 bodovým zvýšením sazeb, protože signalizuje spolu s předchozími daty pokračování přehřátého trhu práce se všemi jeho proinflačními dopady.

Aby to ale nebylo tak snadné, tak vývoj na trhu práce se za vývojem HDP zpožďuje o 1-2 čtvrtletí (v USA vzhledem k uzavřenosti ekonomiky spíše o dvě). Jinými slovy aktuální data trhu práce jsou odrazem vývoje HDP ze začátku podzimu, a současná negativní data PMI se v nich projeví (bez ohledu na rozhodnutí FEDu) výrazněji tak v květnu.

Celkově tak rozhodnutí FEDU nemusí být nakonec tak jednoznačné. Ačkoliv 25 bodů pro únorové zasedání má nyní vyšší pravděpodobnost (očekávání trhu plus negativní PMI), ta určitě není 90:10. 

Jiří Polanský

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688