Ranní okénko - Začátek roku v ostrém tempu s evropskou inflací a americkým trhem práce
První týden roku 2023 nepoplyne v příliš odpočinkovém tempu, a naopak během něj na trh dorazí dávka ekonomických dat jak z Česka, tak i ze zbytku světa. Pomyslný startovní výstřel bude představovat za několik minut zveřejňovaný český index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě, od kterého očekáváme mírné zlepšení. Úterý bude patřit zejména německé inflaci, kde se v důsledku vládních opatření patrně dostaví výrazné snížení cen plynu a tím pádem i meziroční míry spotřebitelské inflace. Celý výsledek inflace za eurozónu vyjde až v pátek. Meziprostor ovšem vyplní americká data. Ve středu budou zveřejněny zápisky z posledního zasedání Fedu. Mezi řádky budou tržní aktéři chtít vyčíst zejména to, co vedlo 17 z 19 členů k očekávání finální výše sazeb nad 5 % a především, co by je mohlo přesvědčit o menší razanci. Úzce souviset s dalším chováním Fedu pak budou i data zveřejňovaná ve čtvrtek (týdenní žádosti, report z trhu práce od ADP) a především v pátek. To totiž vyjde měsíční report z trhu práce. Z Česka pak v pátek navíc dorazí ještě výsledek z průmyslu, tradičně doplněný i o zahraniční obchod.
Dnešek je z pohledu globálního ekonomického kalendáře ještě relativně klidný a pozornost tak může patřit domácímu výsledku PMI indexu ve výrobě za loňský prosinec. Očekáváme stejně jako trh mírné zlepšení z 41,6 na 42,7 bodu. Směrem vzhůru se mj. pohyboval již předběžný výsledek v eurozóně (47,1b > 47,8). I to ale znamená výsledek stále hluboko pod pomyslnou 50bodovou hranicí oddělující růst výroby od poklesu.
Úterý bude především o německé prosincové inflaci. Očekáván je pokles meziroční míry (CPI) z 10 % na 9 %, a tedy meziměsíční pokles cenové hladiny o 0,7 %. Rozpětí očekáváných výsledků je ale tentokrát enormní (od 7,6 % po 10,3 % u r/r inflace) v důsledku nejasností ohledně způsobu započítání změn ze strany německého statistického úřadu. Situace je tak obdobná jako u českého říjnového výsledku a reakce trhu může být silnější než u některých předchozích zveřejnění.
Ve čtvrtek přijde prosincový výsledek ohledně počtu vytvořených pracovních míst od agentury ADP, kdy je v soukromém sektoru očekáváno 145 tisíc nových pozic (vs. 127 tisíc v listopadu).
Více sledovaný ale bývá až páteční oficiální report, který by měl ukázat mírné zpomalení proti listopadu a mimo zemědělský sektor mělo podle mediánového odhadu v listopadu vzniknout 200 tisíc pozic (vs 263 tisíc v listopadu). Nezaměstnanost by měla setrvat na 3,7 %. Důraz patrně bude kladen i na vývoj mezd, kdy trh očekává 5,0% růst proti loňskému roku (5,1 % v listopadu). Dále silná dynamika neotevře příliš prostoru pro holubičí vyjádření ze strany Fedu. Z eurozóny dorazí prosincová inflace ovlivněna zejména německým výsledkem. V aktuální nejistotě je medián trhu nastaven na 9,5 % (10,0 % v listopadu). Jádrová inflace ale nepoleví a trh naopak očekává zrychlení na 5,1 % (5,0 % v listopadu).
Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Helena Horská,hlavní ekonomka
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?