mzv.cz (MZv ČR)
Věda a výzkum  |  23.12.2022 14:37:00

Chile začíná budovat vlastní satelitní a vesmírný program

Chile začíná budovat vlastní satelitní a vesmírný program

23.12.2022 / 14:26 | Aktualizováno: 23.12.2022 / 14:37

Proces budování chilského vesmírného programu byl zahájen v roce 2021 a je naplánován na 15 let. Vláda na něj v první etapě, která by měla trvat 5 let, vyčlenila 150 mil. USD. Předpokládá 3 hlavní komponenty – 1) národní satelitní systém - SNSat, 2) národní komunikační systém - SNSat-Com a 3) regionální monitorovací program. Hlavní pozornost se má zaměřit na vývoj, výrobu a spuštění satelitů, ale také na zlepšení poznání vesmírného klimatu a posílení bezpečnosti satelitů. V druhé fázi, která by měla být započata v roce 2026, je hlavním cílem urychlit vypuštění satelitů na oběžnou dráhu země a zajistit jejich provoz

Historie chilského vesmírného programu sahá do roku 2015, kdy byla zřízena prezidentská komise tzv. Ministerská rada pro rozvoj vesmíru. Tato Rada byla za prezidenta S. Pinery v roce 2020 nahrazena 2 orgány – 1) Radou pro vesmírnou politiku (Consejo de Política Espacial) a 2) Výkonným vesmírným výborem (Comité Ejecutivo Espacial). Oba tyto orgány jsou v současné době hlavními nástroji tvorby vesmírné politiky Chile.

Radu pro vesmírnou politiku vede ministr pro vědu, technologie, znalosti a inovace a jejími členy jsou ministři vnitra, obrany, zahraničních věcí, dopravy a telekomunikací a národních zdrojů. Jejím hlavním úkolem je předkládání návrhů na rozvoj a posílení národního vesmírného systému – tzn. vypracování národní vesmírné politiky a programu. Poradním orgánem Rady je Výkonný vesmírný výbor, jehož členy jsou odborní zástupci výše uvedených ministerstev a také Ředitel vesmírného odboru/programu chilského letectva.

V roce 2020 se vesmírná politika stala součástí nově schválené národní obranné koncepce. V oblasti vesmírné politiky chce Chile dosáhnout autonomie a suverenity s cílem maximálního využití vesmírného prostoru pro hlubší poznání vlastního území, rozvoj země a zajištění národní bezpečnosti. Chile má ambice stát se centrem pro poskytování služeb a vědecko-technologický rozvoj v regionu.

V rámci této koncepce se Chile hodlá věnovat přípravě a budování programů pro design, výstavbu, realizaci a provoz vesmírných a komunikačních systémů a související pozemní infrastruktury s cílem zajistit Chile vlastní komplexní satelitní systém. Součástí plánů je také vytvoření Národní vesmírné agentury s právní subjektivitou, jako agentury, která bude součásti ministerstva vědy, technologie, znalostí a inovací. Mělo by jít o vládní civilní agenturu, která by rovněž dohlížela na naplňování 5 dohod, které Chile v oblasti vesmírné politiky uzavřelo.

K realizaci SNSat byla na základě vyhlášeného tendru vybrána izraelská firma ImageSat International (ISI), která zvítězila z celkem 45 zúčastněných zahraničních firem. ISI se tak stala hlavním strategickým partnerem a garantem chilského satelitního programu. Národní satelitní systém má být založen na 10 satelitech, z toho 8 by mělo být vyrobeno v Chile (2 v roce 2023, 3 v roce 2024 a 3 v roce 2025). Bude se jednat o zásadní přínos pro národní vědecký a technologický rozvoj. Těchto 10 satelitů by mělo nahradit současný jeden chilský satelit FASat-Charlie, jehož životnost skončila před více než 4 lety. Do roku 2025 by mělo Chile umístit na oběžnou dráhu 3 minisatelity do 100 kg váhy (FASat Delta, FASat Echo 1 a FASat Echo 2) a dalších 7 mikrosatelitů o váze 12 a 13 kg, na základě dohody se společností SpaceX (Pozn.: ISI byla údajně vybrána hlavně díky přímým vazbám na SpaceX). Chile by se mělo postupně stát součástí mezinárodní satelitní sítě a získat přístup k dalším více než 250 satelitům.

Kromě SNSat bude vybudován národní komunikační systém SNSat-Com. Při jeho tvorbě hodlá Chile využít zkušeností nejen vlastních národních kapacit (univerzity, výzkumná centra), ale také kapacit ze zahraničí – tzn. pozvat odborníky, firmy a specialisty z vyspělých zemí v daném oboru, aby se do programu zapojili.

K zajištění provozu satelitů bude vybudováno Národní vesmírné centrum (Centro Espacial Nacional – CEN), kde bude fungovat řídící centrum, specializovaná laboratoř pro výrobu družic a přepravního nákladu, centrum speciálním misí, vesmírné inovační centrum a také centrum pro analýzu a zpracování geoprostorových informací. Toto centrum má být přístupné pro vědce z dalších latinskoamerických zemí. Má sloužit k vývoji, konstrukci a opravám satelitů a také jako místo pro další aplikovaný výzkum. V Antofagastě, Santiagu a také v Punta Arenas budou zřízeny monitorovací pozemní stanice pro zpracování informací získaných ze satelitů. V obou případech, ať už jde o vybudování CEN nebo regionálních monitorovacích stanic, tak ze strany Chile existuje zájem o sdílení informací a zkušeností se zahraničními partnery, o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a o předání technologií.

Pavel Bechný, velvyslanec, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688