Chile začíná budovat vlastní satelitní a vesmírný program
Chile začíná budovat vlastní satelitní a vesmírný program
23.12.2022 / 14:26 | Aktualizováno: 23.12.2022 / 14:37
Proces budování chilského vesmírného programu byl zahájen v roce 2021 a je naplánován na 15 let. Vláda na něj v první etapě, která by měla trvat 5 let, vyčlenila 150 mil. USD. Předpokládá 3 hlavní komponenty – 1) národní satelitní systém - SNSat, 2) národní komunikační systém - SNSat-Com a 3) regionální monitorovací program. Hlavní pozornost se má zaměřit na vývoj, výrobu a spuštění satelitů, ale také na zlepšení poznání vesmírného klimatu a posílení bezpečnosti satelitů. V druhé fázi, která by měla být započata v roce 2026, je hlavním cílem urychlit vypuštění satelitů na oběžnou dráhu země a zajistit jejich provoz
Historie chilského vesmírného programu sahá do roku 2015, kdy byla zřízena prezidentská komise tzv. Ministerská rada pro rozvoj vesmíru. Tato Rada byla za prezidenta S. Pinery v roce 2020 nahrazena 2 orgány – 1) Radou pro vesmírnou politiku (Consejo de Política Espacial) a 2) Výkonným vesmírným výborem (Comité Ejecutivo Espacial). Oba tyto orgány jsou v současné době hlavními nástroji tvorby vesmírné politiky Chile.
Radu pro vesmírnou politiku vede ministr pro vědu, technologie, znalosti a inovace a jejími členy jsou ministři vnitra, obrany, zahraničních věcí, dopravy a telekomunikací a národních zdrojů. Jejím hlavním úkolem je předkládání návrhů na rozvoj a posílení národního vesmírného systému – tzn. vypracování národní vesmírné politiky a programu. Poradním orgánem Rady je Výkonný vesmírný výbor, jehož členy jsou odborní zástupci výše uvedených ministerstev a také Ředitel vesmírného odboru/programu chilského letectva.
V roce 2020 se vesmírná politika stala součástí nově schválené národní obranné koncepce. V oblasti vesmírné politiky chce Chile dosáhnout autonomie a suverenity s cílem maximálního využití vesmírného prostoru pro hlubší poznání vlastního území, rozvoj země a zajištění národní bezpečnosti. Chile má ambice stát se centrem pro poskytování služeb a vědecko-technologický rozvoj v regionu.
V rámci této koncepce se Chile hodlá věnovat přípravě a budování programů pro design, výstavbu, realizaci a provoz vesmírných a komunikačních systémů a související pozemní infrastruktury s cílem zajistit Chile vlastní komplexní satelitní systém. Součástí plánů je také vytvoření Národní vesmírné agentury s právní subjektivitou, jako agentury, která bude součásti ministerstva vědy, technologie, znalostí a inovací. Mělo by jít o vládní civilní agenturu, která by rovněž dohlížela na naplňování 5 dohod, které Chile v oblasti vesmírné politiky uzavřelo.
K realizaci SNSat byla na základě vyhlášeného tendru vybrána izraelská firma ImageSat International (ISI), která zvítězila z celkem 45 zúčastněných zahraničních firem. ISI se tak stala hlavním strategickým partnerem a garantem chilského satelitního programu. Národní satelitní systém má být založen na 10 satelitech, z toho 8 by mělo být vyrobeno v Chile (2 v roce 2023, 3 v roce 2024 a 3 v roce 2025). Bude se jednat o zásadní přínos pro národní vědecký a technologický rozvoj. Těchto 10 satelitů by mělo nahradit současný jeden chilský satelit FASat-Charlie, jehož životnost skončila před více než 4 lety. Do roku 2025 by mělo Chile umístit na oběžnou dráhu 3 minisatelity do 100 kg váhy (FASat Delta, FASat Echo 1 a FASat Echo 2) a dalších 7 mikrosatelitů o váze 12 a 13 kg, na základě dohody se společností SpaceX (Pozn.: ISI byla údajně vybrána hlavně díky přímým vazbám na SpaceX). Chile by se mělo postupně stát součástí mezinárodní satelitní sítě a získat přístup k dalším více než 250 satelitům.
Kromě SNSat bude vybudován národní komunikační systém SNSat-Com. Při jeho tvorbě hodlá Chile využít zkušeností nejen vlastních národních kapacit (univerzity, výzkumná centra), ale také kapacit ze zahraničí – tzn. pozvat odborníky, firmy a specialisty z vyspělých zemí v daném oboru, aby se do programu zapojili.
K zajištění provozu satelitů bude vybudováno Národní vesmírné centrum (Centro Espacial Nacional – CEN), kde bude fungovat řídící centrum, specializovaná laboratoř pro výrobu družic a přepravního nákladu, centrum speciálním misí, vesmírné inovační centrum a také centrum pro analýzu a zpracování geoprostorových informací. Toto centrum má být přístupné pro vědce z dalších latinskoamerických zemí. Má sloužit k vývoji, konstrukci a opravám satelitů a také jako místo pro další aplikovaný výzkum. V Antofagastě, Santiagu a také v Punta Arenas budou zřízeny monitorovací pozemní stanice pro zpracování informací získaných ze satelitů. V obou případech, ať už jde o vybudování CEN nebo regionálních monitorovacích stanic, tak ze strany Chile existuje zájem o sdílení informací a zkušeností se zahraničními partnery, o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a o předání technologií.
Pavel Bechný, velvyslanec, Velvyslanectví ČR v Santiagu de Chile
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Chile začíná budovat vlastní satelitní a vesmírný program
- Dopo četba: Bakala buduje nový vlastní holding BM Management
- T-Mobile v Česku spouští vlastní placenou satelitní televizi
- Penta buduje síť vlastních ordinací
- V Oblekovicích začínají budovat dešťovou kanalizaci
- Plzeň začíná budovat nové parkoviště P+R Kaplířova – Dobřanská
- V Hradci Králové se začíná budovat Inteligentní dopravní systém
- V Hradci se začíná budovat Inteligentní dopravní systém
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory