Příležitosti pro české firmy v italských vesmírných programech
Itálie soustavně investuje do kosmického sektoru, přičemž její státní rozpočet ji řadí mezi tři nejvýznamnější země na evropské úrovni. V roce 2022 Itálie vyčlenila 3,083 mld. eur, což ji řadí na třetí místo za Německo a Francii. Kromě toho na vnitrostátní úrovni Itálie vyčlenila více než 2 mld. eur, a prostřednictvím dohod podepsaných s Italskou kosmickou agenturou ASI a Evropskou kosmickou agenturou ESA byl rovněž zahájen investiční proces na realizaci kosmických programů plánovaných v rámci Národního plánu obnovy a odolnosti PNRR. Celkově díky investicím ve výši přibližně 7,3 mld. eur, které Itálie předpokládá pro vesmírné programy do roku 2026, se chystá italský kosmický průmysl na významný růst.
IRIDE, jeden z nejdůležitějších evropských kosmických programů pro pozorování Země, bude realizován v Itálii z iniciativy vlády díky prostředkům PNRR a bude dokončen do roku 2026 pod vedením ESA a s podporou ASI. IRIDE je komplexní systém sestávající se ze 69 satelitů pro pozorování Země různých typů, z nichž většinu vypouští nosná raketa VEGA-C (výroba v Avio v Colleferro – region Lazio). IRIDE má spolu s dalšími národními a evropskými kosmickými systémy sloužit orgánům veřejné správy, jako je civilní ochrana a mnoho dalších, k boji proti hydrogeologické nestabilitě a požárům, ochraně pobřeží, monitorování kritických infrastruktur, kvality ovzduší a povětrnostních podmínek. V neposlední řadě bude poskytovat analytické údaje pro vývoj komerčních aplikací začínajícími podniky, malými a středními podniky a průmyslovými podniky. Program má celkový rozpočet přibližně 1,1 mld. eur a bude dokončen do poloviny roku 2026. Na projektu se podílí italský kosmický průmysl s více než 47 společnostmi, které budou systém budovat a nabízet služby uživatelům.
Vzhledem k perspektivám růstu kosmického průmyslu, technologické konkurenceschopnosti českých firem i již existujících případů spolupráce s italským kosmickým průmyslem, vidíme v jeho expanzi další příležitosti pro české firmy, které mohou uspět rovněž jako subdodavatelé.
Českým firmám z oboru vesmírného průmyslu doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky Italské vesmírné agentury, kde jsou zveřejněny přehledy vypisovaných tendrů. Obecně platí, že velké společnosti vedou registr dodavatelů a vypisované tendry jsou určeny pro registrované subjekty. Doporučujeme rovněž sledovat webové stránky Evropské vesmírné agentury ESA.
Zápis do seznamu dodavatelů ASI lze provést prostřednictvím webových stránek ASI.
Zájemci o bližší informace se mohou rovněž obracet na ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Itálii, email: commerce_rome@mzv.cz.
Petr Havlík, ekonomický diplomat, Andrea Nimmerfrohová, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Římě
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz