Ranní okénko - Investoři budou z dnešních dat odvozovat další počínání Fedu
Pro akciové trhy jsou dobré zprávy někdy špatné. A přesně tak tomu bylo včera odpoledne. Zpřesněný odhad výkonu americké ekonomiky v 3Q22 přinesl revizi z anualizovaného růstu 2,9 % na 3,2 %, přičemž největší zásluhu na tom měla spotřeba domácností, jejíž tempo bylo vylepšené z 1,7 % na 2,3 %. Spotřeba domácností je nejen podstatnou složkou amerického HDP, ale také ukazatelem síly poptávky. Její vyšší odolnost představuje vyšší spotřebu, a tedy proinflační riziko. Ukazuje se, že navzdory ekonomické nejistotě a zvyšování úrokových sazeb zůstává poptávka opíraná o nadále utažený trh práce robustní. Investoři tak byli daty utvrzeni v očekávání, že Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky. K navýšení očekávání ohledně tempa hikování ale nijak výrazně nedošlo. Podle dat CME group trh počítá s 31% pravděpodobností, že sazby Fedu budou v únoru navýšeny o dalších 50bb, o týden dříve byla pravděpodobnost na 25 %. I přesto ale došlo k tržní reakci. Výnos dvouletého amerického dluhopisu, který reaguje poměrně pružně na změny v očekávání ohledně měnové politiky, vzrostl z úrovně 4,2 % k 4,3 %, zatímco u výnosů s delší splatností byl pohyb méně výrazný. Nepatrně se tak prohloubila inverze výnosové křivky, která je ovlivněna očekáváním zvýšení sazeb až k 5% (či výše) a následného snižování. Utvrzení v tom, že Fed bude dále zvyšovat sazby navyšuje pravděpodobnost recese, což zatížilo akciový trh. Americký S&P 500 index poklesl o 1,5 %, o něco více pak technologický Nasdaq (-2,2 %) – zde ale působil i negativní výhled firmy Micron. V Evropě poklesl německý DAX o 1,3 %, zatímco pražská burza zakončila den v plusu o 0,7 %.
Důležitá data pro odhad dalších kroků Fedu dorazí i dnes – PCE deflátor, Fedem preferovaný inflační indikátor, a osobní příjmy a výdaje. PCE deflátor měl dle odhadů během listopadu meziměsíčně růst o 0,1 %, v říjnu o 0,3 %. Osobní výdaje pak o 0,2 % oproti předchozím 0,8 %. Očekávání jsou nastavena tedy tak, že inflační podhoubí v ekonomice by mělo i nadále odeznívat. Současně ale počítají s tím, že mzdy rostly rychleji než ceny. Výsledek pak klidně může stát v kontrastu k včerejší várce dat, jelikož data jsou reportována za prostředek 4Q22, zatímco revize růstu HDP jde dále do minulosti, do 3Q22.
Pohled zpět:
Koruna po středečním zasedání ČNB oproti euru zpevnila, během včerejšího obchodování ale zisky ztrácela, zatímco polský zlotý a maďarský forint posilovaly. Dolar proti euru oslabil.
David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?