Ranní okénko - Investoři budou z dnešních dat odvozovat další počínání Fedu
Pro akciové trhy jsou dobré zprávy někdy špatné. A přesně tak tomu bylo včera odpoledne. Zpřesněný odhad výkonu americké ekonomiky v 3Q22 přinesl revizi z anualizovaného růstu 2,9 % na 3,2 %, přičemž největší zásluhu na tom měla spotřeba domácností, jejíž tempo bylo vylepšené z 1,7 % na 2,3 %. Spotřeba domácností je nejen podstatnou složkou amerického HDP, ale také ukazatelem síly poptávky. Její vyšší odolnost představuje vyšší spotřebu, a tedy proinflační riziko. Ukazuje se, že navzdory ekonomické nejistotě a zvyšování úrokových sazeb zůstává poptávka opíraná o nadále utažený trh práce robustní. Investoři tak byli daty utvrzeni v očekávání, že Fed bude pokračovat v utahování měnové politiky. K navýšení očekávání ohledně tempa hikování ale nijak výrazně nedošlo. Podle dat CME group trh počítá s 31% pravděpodobností, že sazby Fedu budou v únoru navýšeny o dalších 50bb, o týden dříve byla pravděpodobnost na 25 %. I přesto ale došlo k tržní reakci. Výnos dvouletého amerického dluhopisu, který reaguje poměrně pružně na změny v očekávání ohledně měnové politiky, vzrostl z úrovně 4,2 % k 4,3 %, zatímco u výnosů s delší splatností byl pohyb méně výrazný. Nepatrně se tak prohloubila inverze výnosové křivky, která je ovlivněna očekáváním zvýšení sazeb až k 5% (či výše) a následného snižování. Utvrzení v tom, že Fed bude dále zvyšovat sazby navyšuje pravděpodobnost recese, což zatížilo akciový trh. Americký S&P 500 index poklesl o 1,5 %, o něco více pak technologický Nasdaq (-2,2 %) – zde ale působil i negativní výhled firmy Micron. V Evropě poklesl německý DAX o 1,3 %, zatímco pražská burza zakončila den v plusu o 0,7 %.
Důležitá data pro odhad dalších kroků Fedu dorazí i dnes – PCE deflátor, Fedem preferovaný inflační indikátor, a osobní příjmy a výdaje. PCE deflátor měl dle odhadů během listopadu meziměsíčně růst o 0,1 %, v říjnu o 0,3 %. Osobní výdaje pak o 0,2 % oproti předchozím 0,8 %. Očekávání jsou nastavena tedy tak, že inflační podhoubí v ekonomice by mělo i nadále odeznívat. Současně ale počítají s tím, že mzdy rostly rychleji než ceny. Výsledek pak klidně může stát v kontrastu k včerejší várce dat, jelikož data jsou reportována za prostředek 4Q22, zatímco revize růstu HDP jde dále do minulosti, do 3Q22.
Pohled zpět:
Koruna po středečním zasedání ČNB oproti euru zpevnila, během včerejšího obchodování ale zisky ztrácela, zatímco polský zlotý a maďarský forint posilovaly. Dolar proti euru oslabil.
David Vagenknecht, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlatý býk je k nezastavení: Zlato překonalo hranici 2 900 USD
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Kávová horečka: ceny lámou rekordy, zásoby docházejí a Trump přilévá olej do ohně
Štěpán Křeček, BHS
Cestovní ruch je na vzestupu. Rok 2024 výrazně překonal předpandemický rok 2019
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v únoru snižuje úrokové sazby, ale s jejich dalším poklesem bude velmi opatrná
Charu Chanana, Saxo Bank
Scénář obchodní války 2.0: Co to znamená pro vaše portfolio?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets