Americká inflace byla nižší
Ačkoliv bezprostřední tržní reakce byla optimistická, tak stanovisko, které k číslům zaujme americká centrální banka, uvidíme teprve dnes večer a vše bude zarámováno zveřejněním nové prognózy.
Americká inflace za listopad byla o něco nižší jak v meziročním, tak meziměsíčním srovnání (7,1 % vs očekávaných 7,3 % meziročně, respektive 0,1 % vs 0,3 % meziměsíčně). Pozitivní byl vývoj jádrové inflace. Sice s ní i v listopadu opět zamávaly nižší ceny ojetých automobilů (meziměsíčně klesaly o 3 %), ale i jádrové ceny mimo zmíněná auta a bydlení rostly v kontextu posledních několika měsíců relativně pomalu (0,2 % vs. očekávaných 0,3 % meziměsíčně). Dodejme pro pořádek, že americká čísla jsou na rozdíl od evropských sezónně očištěna. Inflace byla bedlivě sledována zejména vzhledem k dnešnímu zasedání Fedu. Ačkoliv bezprostřední tržní reakce byla optimistická, tak stanovisko, které k číslům zaujme americká centrální banka, uvidíme teprve dnes večer a vše bude navíc zarámováno zveřejněním nové prognózy. Radost a optimismus mohou totiž kalit mimo jiné poměrně svižně rostoucí mzdy - v posledních měsících anualizovaně mezi 6-7 %. Růst mezd se navíc koncentruje v odvětvích tržních služeb, což značí rostoucí inflační tlaky do budoucna právě v oblasti jádrové inflace. Spíše než samotné zvýšení základní sazby o 50bps tak dnes trhy zajímá revize tzv "dot plots". Ještě nedávno se zdálo pravděpodobné, že FOMC zvýší mediánové očekávání na závěr roku 2023 možná až o 50bps. Přece jen vlažnější čísla z poslední doby ale naznačují spíše posun o 25bps (4,75-5,00 %), i když míra nejistoty, respektive interpretace Fedu, zůstává samozřejmě nejistá. A to nejen vzhledem k již zmíněnému vývoji mezd, ale i kvůli rozvolňování finančních podmínek, jehož jsme svědky v poslední době (viz EUR/USD). Připomeňme, že dnešek bude v oblasti centrálního bankovnictví zajímavý i u nás, neboť bychom se měli dozvědět jména dvou nových centrálních bankéřů (mandát brzy končí O. Dědkovi a M. Morovi). Uvidíme, zda prezident Zeman dokončí holubičí proměnu bankovní rady.
Skupina ČSOB je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v České republice
Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Na českém trhu působí skupina ČSOB zejména pod obchodními značkami ČSOB, Era, Poštovní spořitelna, Hypoteční banka a ČMSS. Své služby skupina ČSOB poskytuje všem typům zákazníků, a to jak fyzickým osobám, tak malým a středním podnikům, korporátní a institucionální klientele. Do produktového portfolia skupiny ČSOB patří financování potřeb spojených s bydlením (hypotéky a půjčky ze stavebního spoření), pojistné produkty a penzijní fondy, produkty kolektivního financování a správa aktiv i specializované služby (leasing a factoring). Skupina ČSOB pečlivě naslouchá potřebám svých klientů a nabízí jim nikoliv produkty, ale nejvhodnější řešení. V rámci konceptu bankopojištění nabízí také produkty sesterské ČSOB Pojišťovny.
Více informací na: www.csob.cz
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?