HDP eurozóny bude revidován směrem nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu)
V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP. Ten by měl být podle našeho odhadu revidován o jednu desetinu nahoru (na 0,3 % q/q), přičemž hlavním zdrojem růstu by měla být spotřeba domácností. Česká průmyslová produkce v říjnu pravděpodobně meziměsíčně dále mírně poklesla. V červených číslech v meziročním srovnání zůstane i stavební produkce. ČNB zveřejní objem devizových intervencí za říjen. Odhadujeme, že ten dosáhl zhruba 2,5 mld. EUR. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.
Český průmysl v říjnu meziměsíčně poklesl
Hrubý domácí produkt eurozóny za Q3 bude pravděpodobně zvýšen o jednu desetinu na 0,3 % q/q. Důvodem budou zveřejněná irská data, kde dynamika HDP dosáhla 2,3 % q/q. Italská ekonomika rostla podle předběžného odhadu o 0,5 % q/q, následovaná německou, francouzskou a španělskou, které přidaly shodně o 0,2 % q/q. K růstu ekonomiky eurozóny podle našeho odhadu nejvíce přispěla spotřeba domácnosti (+0,6 pb), čistý export naopak vzhledem k vysokým dovozům výsledek zřejmě redukoval (-0,4 pb). Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme vzhledem k vysokým cenám energií stagnaci evropského hospodářství.
Česká průmyslová produkce v říjnu podle našeho odhadu klesla meziměsíčně o 0,3 % po zářijovém poklesu o 0,2 % (SA). Negativní trend vývoje tedy přetrvává, rychlost poklesu je ale oproti původním očekáváním nižší. Vyšší odolnost vůči dopadům energetické krize vykazuje většina průmyslových odvětví. Meziroční růst celkové průmyslové produkce podle nás v říjnu zpomalil z 8,3 % na 7,1 %. Na vysokou meziroční dynamiku nadále působí nízká srovnávací základna loňského roku. Podrobněji v našich Měsíčních předpovědích zde https://bit.ly/3OTuIsJ.
ČNB dnes zveřejní objem devizových intervencí za říjen. Ten podle našeho odhadu dosáhl zhruba 2,5 mld. EUR. Většina z toho však byla zřejmě vynaložena na samém konci září, kolem tehdejšího zasedání ČNB (29. 9.), jak naznačuje vysoký objem nevypořádaných operací. Od té doby se tlak na oslabení koruny výrazně zmírnil.
Polská centrální banka pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny. Inflace nicméně podle našeho odhadu v lednu a únoru vystoupá na 20,2 % y/y, resp. 21,5 % y/y. To by mělo spolu s námi očekáváným oslabením polského zlotého donutit NBP k dalšímu zpřísnění měnové politiky, v součtu o 75 bb v únoru a březnu, čímž by referenční sazba dosáhla 7,50 %, kde by následně mohla s podporou uvolněné fiskální politiky setrvat až do konce roku 2023.
Vývoj v regionu byl různorodý
Říjnový objem tuzemských maloobchodních tržeb bez prodejů aut výrazně zklamal. Meziročně byl nižší o 9,4 %, zatímco tržní konsensus předpokládal pokles o 6,4 %. Meziměsíčně došlo k propadu tržeb o 1,8 % po předchozím růstu o 1 %. Nedařilo se ani prodejům automobilů, které v říjnu poklesly meziměsíčně o 2,1 %, když měsíc před tím o 1,5 % rostly. Celkově data zůstávají značně volatilní, přičemž jejich další vývoj bude závislý na vývoji mezd. I přes námi očekávaný mzdový růst je však pravděpodobnější stabilizace maloobchodních tržeb než jejich oživení. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3BcwlMA. Česká koruna na zveřejněná data nereagovala. V průběhu dne se obchodovala mezi 24,30-24,35 CZK/EUR. Z centrálních bankéřů včera pro Seznam Zprávy promluvil Jan Frait. Ten nevyloučil další zvyšování úrokových sazeb. Záležet podle něho bude hlavně na tom, co udělá americká centrální banka Fed. Když globální podmínky nebudou dle jeho slov dostatečně zpřísňovány, inflační tlaky mohou přetrvávat. ČNB by se tak dostala do dilematu, jestli vlastní měnovou politiku nemá zpřísnit, aby si poměrně silné inflační tlaky utlumila.
Zbylé regionální měny společnou řeč nenašly. Maďarský forint ve srovnání s předchozím dnem oslabil o 0,1 % na 413,2 HUF/EUR, polský zlotý naopak o 0,4 % posílil na 4,69 PLN/EUR.
Německé říjnové tovární objednávky překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 %, když trh počítal s tempem 0,1 %. Společné evropské měně to ale k ziskům nepomohlo. V odpoledních hodinách měla sice tendenci mírně posilovat, v součtu však zůstala pod pondělními ni obchodními hodnotami (dnes 1,052 USD/EUR).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?