Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  07.12.2022 08:04:52

HDP eurozóny bude revidován směrem nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu)

V eurozóně bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP.  Ten by měl být podle našeho odhadu revidován o jednu desetinu nahoru (na 0,3 % q/q), přičemž hlavním zdrojem růstu by měla být spotřeba domácností. Česká průmyslová produkce v říjnu pravděpodobně meziměsíčně dále mírně poklesla. V červených číslech v meziročním srovnání zůstane i stavební produkce. ČNB zveřejní objem devizových intervencí za říjen. Odhadujeme, že ten dosáhl zhruba 2,5 mld. EUR. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.

Český průmysl v říjnu meziměsíčně poklesl

Hrubý domácí produkt eurozóny za Q3 bude pravděpodobně zvýšen o jednu desetinu na 0,3 % q/q. Důvodem budou zveřejněná irská data, kde dynamika HDP dosáhla 2,3 % q/q. Italská ekonomika rostla podle předběžného odhadu o 0,5 % q/q, následovaná německou, francouzskou a španělskou, které přidaly shodně o 0,2 % q/q. K růstu ekonomiky eurozóny podle našeho odhadu nejvíce přispěla spotřeba domácnosti (+0,6 pb), čistý export naopak vzhledem k vysokým dovozům výsledek zřejmě redukoval (-0,4 pb). Ve čtvrtém čtvrtletí očekáváme vzhledem k vysokým cenám energií stagnaci evropského hospodářství.

Česká průmyslová produkce v říjnu podle našeho odhadu klesla meziměsíčně o 0,3 % po zářijovém poklesu o 0,2 % (SA). Negativní trend vývoje tedy přetrvává, rychlost poklesu je ale oproti původním očekáváním nižší. Vyšší odolnost vůči dopadům energetické krize vykazuje většina průmyslových odvětví. Meziroční růst celkové průmyslové produkce podle nás v říjnu zpomalil z 8,3 % na 7,1 %. Na vysokou meziroční dynamiku nadále působí nízká srovnávací základna loňského roku. Podrobněji v našich Měsíčních předpovědích zde https://bit.ly/3OTuIsJ.

ČNB dnes zveřejní objem devizových intervencí za říjen. Ten podle našeho odhadu dosáhl zhruba 2,5 mld. EUR. Většina z toho však byla zřejmě vynaložena na samém konci září, kolem tehdejšího zasedání ČNB (29. 9.), jak naznačuje vysoký objem nevypořádaných operací. Od té doby se tlak na oslabení koruny výrazně zmírnil.

Polská centrální banka pravděpodobně ponechá úrokové sazby beze změny. Inflace nicméně podle našeho odhadu v lednu a únoru vystoupá na 20,2 % y/y, resp. 21,5 % y/y. To by mělo spolu s námi očekáváným oslabením polského zlotého donutit NBP k dalšímu zpřísnění měnové politiky, v součtu o 75 bb v únoru a březnu, čímž by referenční sazba dosáhla 7,50 %, kde by následně mohla s podporou uvolněné fiskální politiky setrvat až do konce roku 2023.

Vývoj v regionu byl různorodý

Říjnový objem tuzemských maloobchodních tržeb bez prodejů aut výrazně zklamal. Meziročně byl nižší o 9,4 %, zatímco tržní konsensus předpokládal pokles o 6,4 %. Meziměsíčně došlo k propadu tržeb o 1,8 % po předchozím růstu o 1 %. Nedařilo se ani prodejům automobilů, které v říjnu poklesly meziměsíčně o 2,1 %, když měsíc před tím o 1,5 % rostly. Celkově data zůstávají značně volatilní, přičemž jejich další vývoj bude závislý na vývoji mezd. I přes námi očekávaný mzdový růst je však pravděpodobnější stabilizace maloobchodních tržeb než jejich oživení. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3BcwlMA. Česká koruna na zveřejněná data nereagovala. V průběhu dne se obchodovala mezi 24,30-24,35 CZK/EUR. Z centrálních bankéřů včera pro Seznam Zprávy promluvil Jan Frait. Ten nevyloučil další zvyšování úrokových sazeb. Záležet podle něho bude hlavně na tom, co udělá americká centrální banka Fed. Když globální podmínky nebudou dle jeho slov dostatečně zpřísňovány, inflační tlaky mohou přetrvávat. ČNB by se tak dostala do dilematu, jestli vlastní měnovou politiku nemá zpřísnit, aby si poměrně silné inflační tlaky utlumila.   

Zbylé regionální měny společnou řeč nenašly. Maďarský forint ve srovnání s předchozím dnem oslabil o 0,1 % na 413,2 HUF/EUR, polský zlotý naopak o 0,4 % posílil na 4,69 PLN/EUR.

Německé říjnové tovární objednávky překvapily meziměsíčním růstem o 0,8 %, když trh počítal s tempem 0,1 %. Společné evropské měně to ale k ziskům nepomohlo. V odpoledních hodinách měla sice tendenci mírně posilovat, v součtu však zůstala pod pondělními ni obchodními hodnotami (dnes 1,052 USD/EUR).

Autor: Jana Steckerová

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Pá 15:56  Bankovní statistika: Říjen – rekordní objemy retailových úvěrů Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Pá 12:58  Meziroční inflace v eurozóně až 2,3 % Eurostat (Eurostat)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688