HDP vzrostl celkem o 1,0 %, posilovala spotřeba, naopak klesala investiční aktivita - Vývoj ekonomiky České republiky - 4. čtvrtletí 2024
1. Shrnutí
· Hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2024 vzrostl celkem o 1,0 %[1]. Posilovala zejména spotřeba, a naopak klesala investiční aktivita. Ve 4. čtvrtletí posílil meziroční přírůstek HDP na 1,8 % a mezičtvrtletně ekonomika vzrostla o 0,7 %. Pokračovalo oživení domácí spotřeby a pozitivně působila změna zásob. Meziroční i mezičtvrtletní růst ale brzdila investiční aktivita a meziročně značně negativně působila také zahraniční poptávka. Hrubý domácí produkt v EU v roce 2024 vzrostl o 1,0 %. Ve 4. čtvrtletí HDP v EU meziročně rostl o 1,4 % a mezičtvrtletně o 0,4 %. Nadále se propadala německá ekonomika, která meziročně klesá již šest čtvrtletí. Naopak v rámci střední Evropy silně rostlo Polsko. Česká ekonomika po delší době roste rychleji než průměr EU.
· Hrubá přidaná hodnota (HPH) se v roce 2024 zvýšila o 0,3 %. Vývoj po celý rok byl charakteristický slabým výkonem ve zpracovatelském průmyslu, kde HPH klesla o 1,6 %. Ten kompenzovala odvětví služeb povzbuzená oživenou spotřební poptávkou. Ve 4. čtvrtletí se HPH meziročně zvýšila o 1,1 %. Nejvíce rostlo peněžnictví a pojišťovnictví, ostatní činnosti, uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství a informační a komunikační činnosti. Naopak o 2,2 % se propadla HPH v průmyslu. Mezičtvrtletně HPH ve 4. čtvrtletí stagnovala. Ačkoli zpracovatelský průmysl zaznamenal mezičtvrtletní oživení, HPH se propadla v průmyslu jako celku. Růst byl naopak zaznamenán v činnostech v oblasti nemovitostí, v ostatních činnostech nebo v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství.
· Vývoz zboží a služeb se loni zvýšil o 1,5 %[2] a dovoz o 0,7 %. Bilance zahraničního obchodu se zbožím a službami v běžných cenách celkově dosáhla přebytku 525,6 mld. korun a ten se tak meziročně zvýšil o 141,2 mld., zejména vlivem zvýšení přebytku obchodu se zbožím. K tomuto zlepšení nejvíce přispěl obchod s motorovými vozidly, elektrickými zařízeními a ropou a zemním plynem. Zhoršovala se naopak bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými výrobky a se základními kovy.
· Celková cenová hladina (podle deflátoru HDP) v roce 2024 vzrostla o 3,9 %. Ve 4. čtvrtletí se meziročně zvýšila o 3,7 % a mezičtvrtletně o 0,3 %. Spotřebitelské ceny byly loni vyšší o 2,4 %. Ve 4. čtvrtletí jejich meziroční přírůstek zrychlil na 2,9 % a mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 %. Meziročně začaly růst ceny potravin a posílil růst cen bydlení a energií. Méně rostly ceny dopravy. Posílil růst nabídkových i realizovaných cen bytů. Ceny průmyslových výrobců v roce 2024 vzrostly o 0,8 %. Ceny zemědělských výrobců loni klesly o 5,9 %, ve 4. čtvrtletí ale poprvé od 1. čtvrtletí 2023 meziročně vzrostly, a to o 5,0 %.
· Základní měnověpolitické úrokové sazby v průběhu roky výrazně klesly. Spolu s nimi se snižovaly také úrokové sazby u většiny druhů klientských vkladů. Dynamika objemu poskytnutých úvěrů v závěru roku posílila. V nových hypotečních smlouvách tvořila většinu dojednávání nových podmínek existujících smluv.
· Celková zaměstnanost[3] loni vzrostla o 0,3 %. Ve 4. čtvrtletí byla meziročně vyšší o 0,2 % a mezičtvrtletně se snížila o 0,1 %. Celková míra nezaměstnanosti po většinu roku 2024 kolísala pod 3 %. V roce 2024 dosáhla průměrná hrubá měsíční nominální mzda 46 165 Kč a vzrostla nominálně o 7,1 % a reálně o 4,6 %. Ve 4. čtvrtletí průměrná mzda meziročně vzrostla o 7,2 % a dosáhla 49 229 korun. Reálně průměrná mzda posílila o 4,2 %. Mezičtvrtletní nominální navýšení průměrné mzdy činilo 1,7 %.
· Hospodaření státního rozpočtu skončilo vloni se schodkem 271,4 mld. korun. Deficit se oproti roku 2023 snížil o 17,1 mld. korun. Zmírnil se především růst výdajů. Postupně odeznívala potřeba mimořádných výdajů domácnostem i firmám zasaženým dopady vysoké inflace a projevoval se dříve schválený konsolidační balíček i změny rozpočtového určení daní. Na druhé straně přetrvávající slabý hospodářský růst tlumil příjmovou stranu rozpočtu.
[1] Data o HDP, hrubé přidané hodnotě a jejích složkách jsou vyjádřena ve stálých cenách a v očištění o sezónní a kalendářní vlivy.
[3] Údaje o zaměstnanosti jsou uvedeny v pojetí národních účtů a očištěny o sezónní vlivy.
Přihlásit se k odběru
Přejete si dostávat informaci o vydání tohoto produktu přímo do své e-mailové schránky?
Autoři publikace: | Mgr. Bc. Karolína Zábojníková |
Bc. Jiří Kamenický |
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Spotřeba paliva - kalkulačka
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
- Investiční zlato 1 unce
- Investiční zlato - prodej zlata
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investiční stříbro - Prodej stříbra
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Spotřeba elektřiny při těžbě Bitcoinu klesá, Hashrate sítě naopak stoupá
- US - HDP v 1Q rostl o 3,2%, těsně zaostal za očekáváními, spotřeba naopak nad odhady trhu
- Spotřeba elektřiny při těžbě Bitcoinu klesá, Hashrate sítě naopak stoupá - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets