Španělsko investuje do letectví a vesmírného průmyslu
Španělsko investuje do letectví a vesmírného průmyslu
05.12.2022 / 13:27 | Aktualizováno: 05.12.2022 / 13:31
Při pomyšlení na Španělsko se člověku vybaví spoustu věcí. Je však možné, že mezi věci, co člověku naskočí, brzo přibyde i letectví a vesmír.
Španělský balíček Strategických projektů obnovy a ekonomické transformace (PERTE), obsahuje i konkrétní projekt v oblasti letectví a vesmírného průmyslu. Ten si klade za cíl udělat ze Španělska v těchto dvou sektorech klíčového aktéra. Španělská vláda plánuje tato strategická odvětví podporovat zejména v posilování jejich schopnosti čelit hospodářským, sociálním, vědeckým, technickým a regulačním výzvám příštích let. Mimo jiné chce vláda napomoci čelit regulačním výzvám nadcházejících let a klade si za cíl i překonání hospodářských škod v leteckém průmyslu způsobených pandemií. Základem podpory by se, podle vládního plánu, měla stát spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Součástí vládního plánu je také jeho mezinárodní charakter, jelikož plán počítá zejména s úzkou spoluprací Španělska s evropskými zeměmi, ale také s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
Významná role ve zmíněných oblastech bezesporu připadne zcela nové Španělské vesmírné agentuře, jejíž vznik byl ohlášen teprve minulý rok a s jejímž rozběhnutím se počítá v průběhu roku 2023, která bude v rámci Španělska zaštiťovat spolupráci veškerých činností souvisejících s vesmírem, a která by zároveň měla postupovat koordinovaně jak s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), tak s Evropskou unií, ale i ostatními mezinárodními agenturami.
Strategický plán v oblasti letectví a vesmírného průmyslu také přímo souvisí se španělským Plánem obnovy, transformace a odolnosti, který si klade za cíl udělat ze Španělska zelenější a digitálnější zemi, sociálně a územně soudržnější. Odvětví leteckého a vesmírného průmyslu bude směřovat k dekarbonizaci letecké dopravy a digitalizaci zejména výrobního procesu.
V rámci projektu byly stanoveny konkrétní cíle, prostupující tři základní pilíře - letecký, vesmírný a průřezový.
Letecký pilíř zahrnuje vzdělávání průmyslových aktérů v oblasti bezemisních technologií a systémů pro letectví, vývoj simulátorů v oblasti víceúčelových letadel a bezpilotních letounů a bude usilovat o pokrok ve vývoji opatření pro jednotné evropské nebe.
Vesmírný pilíř si klade za cíl lepšit schopnosti kosmického sektoru při navrhování užitečného zatížení souvisejícího s monitorováním životního prostředí, kvantovou komunikací a bezpečností v rámci mezinárodní spolupráce a zakotvení kosmického sektoru na evropské mapě komerčního využití vesmíru.
Průřezový pilíř podpoří inovace, udržitelnost a digitalizaci ve výrobních centrech a podporu odborné přípravy a vzdělávání zaměřeného na letectví a kosmonautiku. Bude klást důraz na soudržnost a propojení ekosystému inovací v letectví a kosmonautice.
Za účelem efektivnější koordinace mezi veřejným a soukromým sektorem zřizuje Španělsko dva pomocné orgány. Prvním je tzv. Meziresortní ministerská pracovní skupina, které bude předsedat ministr pro vědu a inovace. Druhým orgánem je tzv. Aliance pro letectví a kosmonautiku PERTE, která bude sloužit jako jakési společné diskuzní fórum pro soukromý a veřejný sektor.
Španělská vláda vychází z výpočtů Oxford Economics a tvrdí, že míra návratnosti investic do těchto oblastí činí 70% ročního nárůstu HDP. Program PERTE počítá v rámci těchto dvou oblastí s celkovými investicemi ve výši 4,5 miliardy eur, což v souladu s výše zmíněnou studií znamená desetiletý nárůst HDP na téměř 32 miliard eur. Kromě růstu HDP si zároveň Španělsko od projektu v dlouhodobějším horizontu slibuje značný dopad na zaměstnanost v zemi, konkrétně by se tak podle vládních propočtů jednalo o vytvoření 14 tisíc nových pracovních míst, z toho 5 tisíc přímých a 9 tisíc nepřímých.
Oblast vesmírného průmyslu zažívá v Česku boom zejména po usídlení EUSPA (Agentura Evropské unie pro kosmický program). Fakt, že se španělská vláda rozhodla investovat nemalé prostředky právě tímto směrem, může být příležitostí i pro nejrůznější české firmy a start-upy z oboru, jelikož investice mají do budoucna potenciál vytvořit zdravé podnikatelské prostředí, ve kterém se můžou objevovat zajímavé iniciativy a ve kterém můžou české firmy mimo jiné nacházet partnery pro spolupráci.
Vypracovala: Daniela Čapková, ekonomická diplomatka ZÚ Madrid
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory