Příspěvek na bydlení 2023: Zásadní změny příspěvku přinesou například 2 seniorům s příjmem 30.000 Kč a náklady na bydlení 18.500 Kč zvýšení příspěvku o 2.000 Kč.
Připomeňme si, že v roce 2022 platí, že nárok na příspěvek na bydlení mají ti, u kterých náklady na bydlení přesahují 30 % (35 % v Praze) příjmů domácnosti. Náklady na bydlení nad touto stanovenou hranicí platí stát formou příspěvku na bydlení. Aby ale stát nefinancoval bydlení nad poměry, jsou stanoveny tzv. normativní náklady, které reprezentují horní hranici nákladů na bydlení, které stát považuje za „ještě akceptovatelné“ pro domácnost v obci určité velikosti a o určitém počtu osob. Při zkoumání nároku žadatele na příspěvek se posuzují jak skutečné, tak normativní náklady a pro stanovení výše příspěvku na bydlení se pak počítá s nižšími z nich.
A co se tedy má změnit v příspěvku na bydlení od roku 2023?
Vládou chystané úpravy normativních nákladů na rok 2023 si dávají za cíl, aby přesněji odpovídaly situaci na trhu s nájemním bydlením a dále také, aby pomáhaly těm kategoriím domácností, u kterých se hromadně pro nárok a výši uplatňují normativní náklady na bydlení oproti skutečným nákladům na bydlení. Na základě dat z několika analýz vláda navrhuje tyto úpravy v příspěvku na bydlení:
- Změnit rozdělení normativů podle velikosti obce u nájmů a podnájmů. Namísto stávajících pěti kategorií budou nově platit pouze tři – v první kategorii bude Praha a Brno, ve druhé města od 70 tisíc obyvatel a ve třetí ostatní obce.
- Změnit rozdělení normativů do skupin podle počtu osob v domácnosti u nájmů, podnájmů, družstevního i vlastního bydlení, konkrétně navrhuje sloučení jedno a dvoučlenných domácností do jedné kategorie, další kategorie se nemění.
- Sjednotit rozhodnou hranici příjmu na 30 % pro všechny. Dvojí výše rozhodného příjmu pro „vstup do příspěvku na bydlení“ (Praha 35 % příjmů, jinde 30 % příjmů) je nedůvodná a znevýhodňuje osoby žijící v Praze, což se zvlášť nepříznivě odráží na situaci domácností jednotlivců, zejména důchodců.
- Odstranit fikci příjmu ve výši životního minima domácnosti v případech, kdy je skutečný příjem domácnosti nižší. U domácností, jejichž příjem je nižší než životní minimum, se pro výpočet příspěvku na bydlení dosud vychází z částek životního minima. Příjmy takových domácností se ale nyní nezvyšují, přičemž dochází k valorizaci částek životního minima a tím ke snižování příspěvku na bydlení.
- Ponechat rozšířený okruh osob, které mohou žádat o příspěvek na bydlení o vlastníky rekreačních objektů, kteří je užívají k trvalému bydlení, pokud tyto objekty splňují podmínky základního vybavení, tak, jak bylo původně navrženo jen pro rok 2022.
- Umožnit nařízením vlády upravit výši částek započítávaných jako náklady za pevná paliva nejen k 1.1. daného roku, ale i v průběhu roku, jestliže se zvýší index spotřebitelských cen pevných paliv o 5 a více % od poslední úpravy. Normativní náklady v oblasti cen za pevná paliva tak budou lépe odrážet vývoj spotřebitelských cen.
- Úpravu částek srovnatelných s nájemným, které se započítávají vlastníkům namísto nájemného, a částek započitatelných za pevná paliva podle změny indexu spotřebitelských cen v dané oblasti (viz. tabulky níže).
Jak výše uvedené navrhované úpravy příspěvku na bydlení od roku 2023 ovlivní dostupnost a výši příspěvku si můžete vyzkoušet na naší kalkulačce příspěvku na bydlení 2023. Více podrobností o příspěvku na bydlení pak najdete ZDE.
Situační příklady:
A) Dva senioři bydlí v nájemním bytě v Praze. Jejich společné měsíční příjmy, tedy jejich starobní důchody, přestavují 30.000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou nyní 18.500 Kč.Výše příspěvku na bydlení v roce 2022: 7.629 Kč
Výše příspěvku na bydlení dle navrhovaných úprav od roku 2023: 9.129 KčB) Nízkopříjmová rodina se dvěma dětmi ve věku 6-15 let, která bydlí v nájemním bytě ve městě o 30.000 obyvatel.
Jejich společný čistý měsíční příjem je 12.000 Kč (což je méně než životní minimum takové rodiny, které činí 12.810 Kč) a náklady na bydlení jsou nyní 12.000 Kč.Výše příspěvku na bydlení v roce 2022: 7.833 Kč
Výše příspěvku na bydlení dle navrhovaných úprav od roku 2023: 8.400 Kč C) Pětičlenná rodina (2 dospělí, 2 děti ve věku 6-15 let a 1 dítě ve věku 15-26 let) žije ve vlastním rodinném domku v malé obci s 2.000 obyvatel a topí hlavně pevnými palivy. Jejich společný čistý měsíční příjem je 40.000 Kč a jejich další náklady na bydlení jsou nyní 7.000 Kč. (Pozn.: Celkový náklad na bydlení ve vlastním bytě je součtem srovnatelných nákladů - viz. tabulka níže, dalších nákladů a nákladů na pevná paliva - viz. tabulka níže.)
Výše příspěvku na bydlení dle navrhovaných úprav od roku 2023: 3.091 Kč
D) Matka samoživitelka na mateřské dovolené s malým dítětem žije v nájemním bytě v Plzni. Její čistý měsíční příjem je 22.000 Kč a náklady na bydlení jsou nyní 14.000 Kč.Výše příspěvku na bydlení v roce 2022: 7.400 Kč
Výše příspěvku na bydlení dle navrhovaných úprav v roce 2023: 7.400 KčV tomto případě ke zvýšení příspěvku nedojde, zůstane na stejné úrovni, jelikož u této žadatelky nedojde úpravami normativů k žádné změně – viz. tabulky níže.
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun