Americký HDP bude revidován směrem nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu)
Hrubý domácí produkt ve Spojených státech za třetí čtvrtletí bude podle našeho odhadu revidován mírně směrem nahoru. Solidně ekonomika USA vstoupila i do čtvrtého kvartálu. Listopadový ADP report by měl potvrdit, že situace na trhu práce zůstává dobrá. Další propad naopak přinesou data z trhu nemovitostí. V regionu bude zveřejněna polská inflace, která podle konsenzu trhu dosáhne osmnácti procent. V Česku ČNB oznámí rozhodnutí ohledně proticyklické kapitálové rezervy.
Trh práce zůstává v dobré kondici
Ekonomika Spojených států podle předběžných odhadů vzrostla o 2,6 %. Revize maloobchodních tržeb a stavebnictví však naznačuje, že HDP bude nakonec mírně vyšší. Náš odhad počítá s 2,8 %. Dobře ekonomika vstoupila i do Q4. Zajímavou informaci by mohl nabídnout vývoj zisků korporací, který bude zveřejněn spolu se zpřesněným odhadem HDP. Zatímco v Q2 zisky vzrostly o 20 % meziročně, v Q3 čekáme meziroční propad o 22 %. Další vývoj zisků a ziskových marží bude podstatný i z hlediska načasování očekáváné recese. Tu zatím vidíme až na počátku roku 2024. Trh bydlení nicméně již v recesi je. Doléhají na něj vysoké hypoteční sazby i obavy spotřebitelů z dalšího ekonomického vývoje. Probíhající prodeje nemovitostí tak v říjnu zřejmě vykáží další meziměsíční pokles. Naopak trh práce je v dobré kondici. Potvrdit by to měl listopadový ADP report, kde trh očekává vytvoření dalších 200 tisíc nových pracovních míst.
Inflace v eurozóně zřejmě poprvé od poloviny roku 2021 zpomalila z říjnových 10,6 % na 10,2 % v listopadu. Vzhledem k efektům srovnávací základny by měla zpomalit i jádrová inflace (z 5,0 na 4,7 %). Ta se nicméně v následujících měsících vrátí zpět nad úroveň 5 %.
V regionu bude zveřejněna polská inflace. Ta podle tržního konsenzu v listopadu stoupla na 18 %. Svého vrcholu ale inflace zřejmě dosáhne až v prvním čtvrtletí příštího roku. Polská centrální banka tak bude podle našeho odhadu muset ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Klíčová úroková sazba by měla stoupnout o 50 bb v únoru a o 25 bb v březnu (na výsledných 7,5 %).
Na regionálních trzích panoval klid
Regionální měny se včera obešly bez výraznějších výkyvů. Koruna se obchodovala v úzkém pásmu 24,32-24,35 CZK/EUR. Podobně na tom byl i maďarský forint, který se držel mezi 406-409 HUF/EUR. Na mírně silnější úrovně zamířil polský zlotý, který se v odpoledních hodinách obchodoval kolem 4,67 PLN/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem si tak připsal 0,2 %. Náladu mu zřejmě zvedlo oznámení, že DPH na potraviny zůstane nulová i v první polovině příštího roku.
Společná evropská měna se včera obchodovala mezi 1,034-1,040 CZK/EUR. Důvěra v eurozóně dopadla o něco lépe, než se čekalo, na zlepšení nálady euru to ale nestačilo. Ve srovnání s předchozím dnem tak skončilo beze změny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?