Plzeň podpořila myšlenku chytrého zavlažování, nyní technologii používá ve svých parcích
Plzeň podpořila myšlenku chytrého zavlažování, nyní technologii používá ve svých parcích
Zdroj fotografií: společnost PlantControl
První úspěšné a v praxi viditelné výsledky přinesla Plzni podpora začínajících podnikatelů, tedy takzvaných startupových firem. Díky tomu město například otestovalo a nyní už plně využívá chytré zavlažování v některých svých parcích. Výrazně tak spoří vodu, systém od startupové firmy PlantControl s. r. o. totiž zohledňuje aktuální počasí a podle toho dodává rostlinám vodu. Deset chytrých řídících jednotek funguje ve Smetanových a Kopeckého sadech, v sadech Pětatřicátníků a sadech 5. května, technologie byla úspěšně vyzkoušena v Borském parku.
„Počet startupů propojených s městem Plzní za poslední rok stále roste, aktuálně podporujeme okolo třiceti nadějných projektů a PlantControl je jedním z nich. Vážíme si zájmu začínajících podnikatelů, kteří přinášejí do našeho města chytré projekty. Vynikající podporu a zázemí nacházejí v SIT Portu, tedy naší Správě informačních technologií, a jeho partnerských organizacích. Věřím, že po otevření technologického parku TechTower na Světovaru začátkem příštího roku bude Plzeň díky nejmodernějšímu zázemí a vybavení pro inovátory a podnikatele ještě atraktivnější,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
„Systém je schopen na dálku řídit a upravovat nastavení zavlažování, zapínat a vypínat ventily, přizpůsobovat množství vody na základě informací o počasí a ze senzorů měřících teplotu, vlhkost půdy, množství srážek a podobně. Správce parku může vše na dálku kontrolovat, případně korigovat a měnit. Z doposud provedených instalací vyplývá až čtyřicetiprocentní úspora vody při zkvalitnění péče o zeleň,“ vysvětlil Pavel König, spoluzakladatel PlantControl, která vyvíjí a dodává inteligentní jednotky a platformu pro řízení zavlažovacích systémů.
Město si chytrý systém závlahy testovalo vloni v Borském parku. V tomto pilotním projektu byla použita jedna smart řídící jednotka instalovaná na stávající systém automatické závlahy. Po úspěšném vyhodnocení bylo v červenci umístěno deset těchto chytrých řídících jednotek do sadů v centru města.
Chytré podnikatelské projekty město podporuje v rámci takzvaného ekosystému PINE (Plzeňský Inovativní Ekosystém). „Společnost PlantControl je hezkým příkladem toho, jak ekosystém PINE funguje. Je to komplexní systém, který sdružuje celou řadu aktérů od Centra robotiky a Techmanie Science Center přes SIT Port, Drony SIT, BIC Port až po Podnikatelské a inovační centrum BIC Plzeň nebo Vědeckotechnický park Plzeň. Zájemci mohou využít jakýkoli stupeň a formu podpory, může jít o studenty s dobrým nápadem, začínající startupisty nebo již zavedenou firmu,“ vysvětlil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.
Text: Eva Kriegerová
Zveřejněno: 21. 11. 2022, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?