Korekce na americkém nemovitostním trhu zřejmě pokračovala i v říjnu (Ranní zpráva z finančního trhu)
Prodeje stávajících nemovitostí v USA potvrdí pokračující ochlazování tamního trhu s rezidenčním bydlením. Středeční maloobchodní tržby v USA svědčí o pokračující odolnosti tamní spotřebitelské poptávky, zatímco týdenní data z trhu práce zase potvrzují jeho napjatost. Komentáře představitelů Fedu pomohly opět odklonit debatu o obratu v měnové politice americké centrální banky.
Americký trh nemovitostí nadále ochlazuje.
Aktivita na americkém nemovitostním trhu nejspíše i nadále oslabovala, když prodeje stávajících nemovitostí podle nás pokračovaly v meziměsíčním poklesu. Ke značnému ochlazení tamního trhu s nemovitostmi přispívá strmý růst hypotečních sazeb. Nicméně také dochází k reverzi silného covidového trendu, kdy poptávka po rodinných domech, zejména situovaných mimo zhuštěné městské oblasti, skokově narostla. Poptávka po bydlení v předchozích dvou letech byla ve výrazném nesouladu s demografickým vývojem, což také částečně stojí za současnou korekcí v segmentu rezidenčního bydlení.
Maloobchodní tržby v USA svědčí o odolnosti tamní poptávky.
Odpuštění plateb za obnovitelné zdroje týkající se všech podnikatelů a odvíjející se od množství spotřebované energie stálo za zpomalením dynamiky cen tuzemských průmyslových výrobců, když růst cen zpomalil ze zářijových 25,8 % y/y na 24,1 % v říjnu. Odhlédneme-li však od tohoto efektu, tak růst cen průmyslových výrobců naopak mírně zrychlil. Cenové tlaky tak podle všeho ve výrobní sféře zůstávají silné navzdory klesající poptávce, více zde: https://bit.ly/3X7eShH.
Americké nominální maloobchodní tržby překonaly konsensus analytiků, když v říjnu vzrostly o 1,3 % m/m. K výrazným nárůstům tržeb došlo v segmentech automobilů, restaurací a potravin. Vyšší tržby čerpacích pump zase odrážely vyšší ceny pohonných hmot. Překvapivě silný růst maloobchodních tržeb svědčí o odolnosti tamní spotřebitelské poptávky, což nahrává současnému agresivnímu tempu utahování měnové politiky Fedu. Čtvrteční komentáře představitelů Fedu navíc ještě potlačily vyvstalé diskuse o obratu v měnové politice americké centrální banky. Americký dolar včera výrazně posiloval a vůči euru připsal více než 0,3 %.
Během včerejška měly středoevropské měny tendenci mírně oslabovat. Za poslední dva dny je česká koruna slabší o zhruba 0,1 %, maďarský forint zase o 0,2 %, zatímco polský zlotý dokázal celkově posílit (+0,6 %).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
?